Magia ognia - każdy chyba lubi się wpatrywać Przesiadywanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek na patyku nie jest zapewne obce nikomu. Pamiętamy je z czasów dzieciństwa czy harcerstwa, a także spotkań ze znajomymi, niekiedy przy akompaniamencie gitary, gdy pod rozgwieżdżonym niebem wpatrywaliśmy się w niespotykaną magię ognia. Miało to w sobie o wiele więcej uroku niż obecny tradycyjny i popularny grill.

Wygospodarowanie w ogrodzie takiego miejsca wymaga trochę trudu, gdyż powinniśmy sprawdzić obowiązujące przepisy. Gdy już takie miejsce wytypujemy, wykonanie ogniska nie będzie trudne, a każdy z odrobiną chęci i zdolności budowlanych będzie mógł je zrobić.

Materiały

Potrzebujemy następujących narzędzi i materiałów:

  • betonowe bloczki
  • cegły lub kamienie
  • piasek
  • łopata
  • miarka
  • poziomica
  • stalowe druty
  • ubijak

Miejsce pod ognisko

Pod palenisko powinniśmy przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca (około 3 metry średnicy), gdyż niewielki placyk otoczony małymi kamieniami będzie trudny do posprzątania i będzie stwarzał zagrożenie przeciwpożarowe. Najbezpieczniejsze będzie palenisko wyłożone cegłą, wybrukowane kamieniami polnymi lub wysypane żwirem. Ze znalezieniem kamieni nie ma problemu, znajdziemy je na spacerze lub pod płotem.

Obudowa ogniska wykonana z metalu Zasady bezpieczeństwa

  • miejsce powinno być wydzielone i okopane lub obłożone kamieniami albo oddzielone metrowym pasem bezpieczeństwa
  • nadzorowane przez osobę dorosłą od momentu rozpalenia ogniska do całkowitego jego ugaszenia
  • powinien być zapewniony podręczny sprzęt gaśniczy lub inny sprzęt i środki (łopata, piasek, woda) do natychmiastowego ugaszenia ogniska
  • wybrukowane w całości kamieniami, żwirem czy nawet cegłą
  • z dala od domu, niskich drzew

Etapy

Najpierw wytyczamy teren, oznaczamy kołkami. Średnica paleniska powinna mieć 50 cm. Kopiemy dół około 20 cm i ubijamy i zaczynamy układać ściany z kamienia na całym obwodzie otworu w ten sposób, aby wystawały na około 10 cm powyżej poziomu ziemi. Na dno wysypujemy piasek.

Dodatki

Wokół ogniska ustawiamy pnie drzew jako siedziska lub duże kłody. Będą nam pasowały do tego miejsca. W pobliżu można także usytuować altanę, ławki lub kącik wypoczynkowy, aby w razie czego móc sobie przysiąść i odpocząć.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

5 komentarzy:
Gabriela Jędrys 14:03, 21 cze 2011

To coś dla mnie, dziękuję, bo właśnie mamy się brać za krąg ogniskowy. Z tym że kamienie mam przywiezione znad morza, bo niestety u mnie wcale nie jest tak, że z kamieniami nie ma problemu i mogę je znaleźć na spacerze lub pod płotem. Nie mogę znaleźć, bo ich nie ma! Za to przy kopaniu jest powód do radości, bo nie ma czego wybierać.

myszorek 15:16, 21 cze 2011

mój mąż już też zapodał temat miejsca na ognisko i nawet je juz znalazłam. Dobrze, ze bloczków betonowych mam dostatek:) Gabrysiu przyjedz do mnie, pokopiemy 5 minut i uzbierasz kamieni;)

ell 16:50, 21 cze 2011

Całą rodzinką uwielbiamy ogniska. Oczywiście zagościło u nas bardzo szybko. teraz nie wyobrażam sobie ogródka bez niego. :)

Grażyna Domańska 20:30, 23 cze 2011

0d kiedy mam grill trójnóg wiszący to często nakładamy go nad ogniskiem i pieczemy mięsko i kiełbaski , coraz mniej używamy węgla drzewnego. Po zakończeniu grilowania pieczemy kartofelki i przypiekamy chlebek i zjadamy go z masełkiem czosnkowym.Pycha

ewaglen 09:58, 13 wrz 2011

Metalowe, przenośne palenisko to w moim przypadku genialny pomysł na ogień w ogrodzie. Jest dużo gałęzi, które kompostownik nie pomieści i trzeba je spalić. Nie chcę robić paleniska stałego, bo musiałoby to być kosztem trawnika. Na posiedzenie przy ogniu mamy dwa kominki. Jeden na tarasie, a drugi w altanie. Jak to dobrze, że można czerpać wiedzę lekko, łatwo i przyjemnie w dowolnej chwili z Ogrodowiska :)