Kiedy mocno przygrzeje słońce zaczyna się wiosenna feria barw Wiosna to czas odnowy roślin. Wiosenne widoki kojarzą się zawsze z pierwszymi kwiatami i młodymi, świeżutkimi listkami ukazującymi się na drzewach. Są one bodźcem do spacerów i poszukiwania zwiastunów wiosny w swoim ogrodzie.

Pierwsze wiosenne kwiaty rosną na trawnikach, albo przebijają się nieśmiało w ściółce na rabatkach, sprawiając nam wiele radości. Kiedy mocno przygrzeje słońce zaczyna się wiosenny kalejdoskop barw. Przyroda budzi się do życia i pokazuje nam swoją wielką siłę.

Czy jakiekolwiek inne rośliny mają prawo tak oczarować zmysły? Myślę, że nie. Te wiosenne cieszą nas najbardziej, bo tak długo na nie czekaliśmy. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, pierwsze kwiaty pojawiają się już w lutym i marcu. Są to m.in. śnieżyce wiosenne, przebiśniegi, śnieżniki, kosaćce cebulowe, szafirki, ciemierniki, ranniki zimowe, miłki, przylaszczki.

Wiosenne widoki kojarzą się zawsze z pierwszymi kwiatami Wiosna jest bodźcem do spacerów po kolorowym ogrodzie

Nieco później zakwitają bergenie, ułudki, floksy szydlaste, zawilce, cebulice, krokusy, szachownice, hiacynty, narcyzy, pierwiosnki i sasanki. To oczywiście nie wszystkie rośliny, ale te najbardziej znane i lubiane. Większość z nich należy do grupy roślin cebulowych lub bulwiastych, ale są też byliny.

Wszystkie te kwiaty są przez nas tak wyczekiwane, że nawet ich najmniejsza kępka wywołuje uśmiech na twarzy. Szczególnie szeroki i wesoły jest on u miłośników ogrodów.

Uwielbiam spacerować po wiosennym ogrodzie i patrzeć jak pszczoły uwijają się przy kolorowych kwiatkach i przygrzewa mi w plecy wiosenne słoneczko. Cóż może być piękniejszego wtedy?

Spacer po wiosennym parku Miejsce sadzenia wiosennych kwiatów powinno być dobrze widoczne, w pobliżu ścieżek
Ogromne, kwitnące łany kwiatów cebulowych mają bardzo duże znaczenie w naszym otoczeniu Kwitnące pola roślin cebulowych dają dobre efekty

Miejsce sadzenia wiosennych kwiatów

Takie miejsce powinno być dobrze widoczne, na froncie ogrodu, w pobliżu ścieżek, przy ławce, pod oknem. Tam, gdzie często przechodzimy i gdzie śnieg topnieje najszybciej. Duże drzewa możemy podsadzić wielkimi kępami narcyzów lub sasanek.

Przebiśniegi posadźmy w miejscu, gdzie będą widoczne z okna domu, ponieważ są to jedne z pierwszych kwiatów. Często wystawiają swoje kwiatki ponad śnieg. W trawniku lub wśród naturalistycznych rabat to także dobre dla nich miejsce.

Niebieskie bratki, białe narcyzy i pomarańczowe tulipany Różowa sasanka Pierwiosnek lekarski Wiosenna rabatka cebulowa i nie tylko. Zauważyłam omiegi

Krokusy natomiast sadzimy najczęściej w pobliżu ścieżek. Są one niskie i trwają dużo dłużej niż inne zwiastuny wiosny. Doskonale będą także wyglądały wśród wrzośców i wrzosów na wrzosowisku. Narcyzy, tulipany i floksy szydlaste sadzimy na rabatach. W pełni kwitnienia wyglądają jak kolorowe niebo ze sztucznymi fajerwerkami.

Niebieskie krokusy Eranthis (rannik)

Na skalniakach doskonale będą się prezentowały ranniki i kosaćce. Możemy je posadzić wśród skał i poduszkowych, wcześnie kwitnących bylin. Gdy pierwsze kwiaty przekwitają, pałeczkę po nich przejmują te późniejsze. Wybór stanowiska dla tych roślin powinien uwzględniać ich zapotrzebowanie na światło. Średnio przyjmuje się ten czas na 6 godzin dziennie.

Pora sadzenia

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzimy od września do listopada, a te kwitnące jesienią, sadzimy w lecie. Grządkę przekopujemy, gliniastą glebę mieszamy z piaskiem, ubogą wzbogacamy kompostem. Rośliny sadzimy dużymi grupami w jednym gatunku. Np. krokusy najlepiej wyglądają posadzone kolorami i co najmniej po kilkanaście sztuk. Takie barwne plamy dadzą właściwy efekt.

Narcyzy Wesołe sasanki Piękna wiosenna rabata cebulowa w stonowanej kolorystyce Świetna mieszanka: kwiaty cebulowe, omiegi i dwuletnie niezapominajki

Sposób sadzenia

Przed sadzeniem roślin glebę należy wzbogacić kompostem liściowym, dużą ilością próchnicy, aby dobrze zatrzymywała wilgoć. Na przykład sasanki nie lubią stale utrzymującej się wilgoci, a uwielbiają suchszą, zasadową glebę. Próchniczno-gliniastą wolą ciemierniki, pierwiosnki i zawilce.

Głębokość sadzenia jest zależna od wielkości cebul. Wynosi 2-3 krotną średnicę cebuli. Również rodzaj gleby wpływa na głębokość sadzenia. W podłożu piaszczystym sadzi się głębiej, w gliniastym płycej. Odległości między cebulami są zależne od czasu na jaki zamierzamy je pozostawić bez wykopywania. Jeśli mają rosnąć krótko, sadzimy gęściej.

Na rabatach sadzimy w specjalnych koszykach, a nawet w plastikowych doniczkach, dla ochrony przed gryzoniami (nornice). Bardzo popularnym sposobem eksponowania wiosennych kwiatów jest posadzenie ich w trawniku. Najefektowniej wyglądają krokusy. Aby wyglądały naturalnie, wysypujemy cebulki na trawnik zamaszystym ruchem i sadzimy tam, gdzie spadną. Możemy także przy tym wymieszać kolory. Podważamy trawnik łopatką, umieszczamy cebulkę i przykrywamy z powrotem. Można także wyciąć darń, przekopać ziemię, posadzić całą grupę cebul i przykryć darnią.

Bladożółte narcyzy w moim ogrodzie Wspaniała, wiosennna mieszanka kolorów

Pierwsze, najbardziej popularne rośliny

Drobne rośliny cebulowe mają bardzo duże znaczenie w naszym otoczeniu, ponieważ wczesne kwitnienie daje nam "skok" w stronę wiosny i pozwala wcześniej cieszyć się kwiatami. Za najbardziej popularne uważa się krokusy, jednak jest wiele innych drobnych kwiatków, które kwitną o wiele wcześniej. Dają one dobre efekty pod warunkiem posadzenia w dużej masie, gdyż są zazwyczaj niskiego wzrostu i mają mniejsze kwiaty niż tulipany i narcyzy.

Każdy ogrodnik tworzy listę wiosennych kwiatów podczas ciemnych, zimowych dni i czeka z niecierpliwością na pierwszy wybuch kolorów. Pierwsze dni wiosny przybywają w różnym czasie w zależności od tego gdzie mieszkamy, ale sekwencja kwitnienia jest podobna, tylko przesunięta o około dwa-trzy tygodnie. Mając to na uwadze, należy uważać i obserwować te ulubione we własnym ogrodzie lub w ogrodzie obok. Wiosenne kwiaty wydają się być tymi, które doskonale wiedzą, kiedy jest wiosna i kiedy zakwitnąć.

Pierwsze zielne byliny zakwitają na wiosnę ciesząc oko, ale jest jeszcze zbyt chłodno, aby je długo podziwiać w ogrodzie. Te nieustraszone zwiastuny wiosny nie boją się mroźnych nocy i zmrożonej gleby. Najmocniejsze w swoim rodzaju, mają korzenie przodków, pochodzących z chłodnych, umiarkowanych regionów Ameryki Północnej i Europy, ewoluowały aby dostosowywać się do otoczenia.

Pierwsze wiosenne kwiaty rosną na trawnikach, albo przebijają się nieśmiało w ściółce Leucojum vernum - śnieżyca wiosenna Młode pastorały paproci Forsycja znakomicie się komponuje z żółtymi tulipanami

Niektóre rosły na wysokich zboczach, gdzie łapały skwapliwie pierwsze ciepłe promienie wiosennego słońca. Inne, aby się rozmnożyć, musiały czekać na owady zapylające, które pojawiały się natychmiast, gdy tylko ogrzało się powietrze.

Aby wykorzystać walory wczesnego kwitnienia z najlepszym skutkiem, należy połączyć w ogrodzie różne grupy roślin, wczesnowiosenne byliny okrywowe z cebulowymi. Takie kwiaty z reguły mają krótkie pędy kwiatowe, aby nie marnować czasu na wzrost łodygi. Przykładem są fiołki, ranniki, sasanki, krokusy, przebiśniegi. Dłuższe pędy mają ciemierniki.

Na dzikich terenach zakwitają "chwastowe" zwiastuny: nieustraszony podbiał, pierwiosnek, stokrotka, mniszek lekarski i jaskółcze ziele. Na rowach i rumowiskach zakwita głóg i tarnina.

Wiosna kojarzy nam się z młodymi, świeżutkimi listkami ukazującymi się na drzewach Zawilce zapowiadają nadejście wiosny w lesie

Kwiaty dają życie pierwszym owadom: pszczołom i osom. Dają nam ciepło i piękno. Jeśli marzycie o pięknych, wiosennych kwiatach, a nie zdążyliście ich posadzić jesienią, już w marcu udajcie się na giełdę kwiatową. Cebulowe rośliny w donicach już będą w sprzedaży, więc można poprawić sobie humor takim zakupem.

Jeśli się nie zdecydujecie, pozostaje czekać do sierpnia i działajmy! Cebulek jest mnóstwo. A tymczasem już teraz zaplanujmy odmiany jakie pasują do naszych ogrodów. Może moje zdjęcia Wam w tym pomogą.

Nagroda przyjdzie następnej wiosny.

Fot. Danuta Młoźniak

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: wiosna w ogrodzie, byliny
15 komentarzy:
Marta Hawraj 13:23, 04 lut 2011

Różowe tulipany z niebieskimi bratkami i żółte korony cesarskie z niebieskimi bratkami -zakochałam się od pierwszego wejrzenia w tych zastawieniach :) Dziękuję za wykład Pani Profesor Danuto-pouczający:)

Danusza 13:26, 04 lut 2011

Bezapelacyjnie to zdjęcie gdzie stoi Danusia ! żółte tulipany kojarzą mi się z wiosną i ładne połączenie z niebieskim ale ta zieleń!

Marta Hawraj 13:26, 04 lut 2011

Pięknie na parapecie :)

Danusza 13:27, 04 lut 2011

o i jeszcze te żółte tulipany z tą figurą ze słońcem:)

Maria Kalinowska 14:04, 04 lut 2011

Oczy się same uśmiechają do tych piękności. Dzięki Danusiu.

Matka 15:10, 04 lut 2011

Juz kilka razy oglądałam dzisiaj te zdjęcia, wywołały u mnie taką...błogość, a gdy odwróciłam głowe na lewo i spojrzałam przez moje okno zobaczyłam śnieg, deszcz i usłyszalam szum wiatru to od razu mina mi się zasmuciła!

WIOSENKO PRZYJDŹ!!!!!!!!!!!!!!

Na parapecie, Danusiu, obok pierwiosnków to ciemierniki?

Danuta Młoźniak 15:52, 04 lut 2011

Tak, to ciemierniki, które przywiozłam z Niemiec. Ja też już marzę o wiośnie.

Ewa Szumowska 17:49, 04 lut 2011

Do wiosny niby nie daleko ,ale jak na razie u mnie nadal leży śnieg ,więc o wiosennych kwiatach tylko na razie sobie marzę :)

Anna Żochowska 17:59, 04 lut 2011

dzisiaj spojrzałam przez okno a moje ciemierniki jeszcze pod śniegiem:(( dobrze,że w domu storczyki rozkwitają:))

Emilianoparmezano 18:03, 04 lut 2011

rozmarzyłem się:) od tych kolorów aż bolą przyzwycajone do bieli i szarości oczy:D Leucojum aestivum to śniezyca letnia;)

danka1971d 18:15, 04 lut 2011

Wiosna jest PIEKNA!!!,a te kolory-mmmmm....po prostu chce się żyć....

Zosia 18:30, 04 lut 2011

Ja również wsiąkłam w te zdjęcia. Oglądam je już kolejny raz. Trzymam przy tym kciuki za moje tulipany :) posadziłam ponad 30 w jednej "plamie" na rabacie... Przy okazji: jakie byliny można posadzić w miejscu słonecznym do pólcienistego, żeby potem schowały się w nich przekwitłe tulipany? Pozdrawiam serdecznie

gosia m. 19:30, 04 lut 2011

Danusiu na każdy twój artykuł wyczekuję niecierpliwie , a gdy się pojawi wywołuje uśmiech na mojej twarzy . Zdjęcia to prawdziwa uczta dla oka . WIOSNA w pełnej krasie .

Halina Szary-korczak 19:26, 18 lut 2011

cała galeria zdjęć jest piękna --trzeba mieć zmyśł do fotografowania przyrody ----nigdy bym nie wpadła na to żeby fotografować środek kwiatka albo żdżblo trawy ---dopiero odkrywam świat w detalach ---a latek troche mam

A_gawa 20:02, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.