Typowa piękność w Egipcie, ulubieniec wszystkich miłośników roślin Wyprawa na urlop jest dla mnie, jak to dla zapalonej ogrodniczki, zawsze wielką niespodzianką. Już jadąc do hotelu wypatruję roślinności, a po zakwaterowaniu, lecę do ogrodu popatrzeć co kwitnie. Nie ukrywam też, że wybierając miejsce odpoczynku, wygląd ogrodu ma dla mnie ogromne znaczenie.

Mój sezon w pracy trwa do listopada - grudnia i często się zdarza, że latem nie ma jak pojechać na urlop. W tym roku w sezonie, czyli od wiosny do jesieni odwiedziłam raz Holandię i trzy razy Anglię. Te klimaty są mi najbliższe, jeśli chodzi o upodobania, ale urozmaicenie w postaci zupełnie niespotykanych u nas roślin, są jak najbardziej potrzebne.

Na urlopowanie zimą pozostają więc ciepłe kraje. Ale może to nawet lepiej, przynajmniej popatrzę na egzotykę i zaznajomię się nieco z nowymi gatunkami roślin, które u nas też sporadycznie uprawiamy, ale tylko w donicach na tarasie. Wiele z nich znam i nie mogę wyjść z podziwu jak są wielkie rosnąc w ciepłym klimacie w ulubionych warunkach i z dużą ilością światła.

Przedstawiam relację z wypadu do północnej części Afryki - Egiptu w miesiącu styczniu.

Calliandra haematocephala ma kwiaty jak czerwony puszek, króre są atrakcyjne dla motyli i kolibrów. Pąki kwiatów przed otwarciem wyglądają jak maliny Ketmia żółta
Ta bugenwilla miała dość nietypowy kolor Najczęściej występujące odmiany są różowofioletowe

Klimat

Egipt leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, skrajnie suchego, tylko wąski pas Morza Śródziemnego ma klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, a 90 % powierzchni tego kraju zajmują pustynie. Tereny pod wpływem klimatu zwrotnikowego charakteryzują się bardzo mała roczną sumą opadów atmosferycznych - od 30 mm na północy kraju, do zaledwie kilku milimetrów na 2-3 lata na południu Egiptu. Jedynie na wybrzeżu suma opadów wzrasta i kształtuje się w granicach 50 -150 mm/rok, a w okolicach Aleksandrii dochodzi nawet do 200 mm/rok.

Terytorium Egiptu charakteryzuje się także dużymi amplitudami temperatur rocznych i dobowych. Najwyższe temperatury notowane są w lipcu: od 26°C na północy, do 33°C na południu. Najniższe temperatury notowane są natomiast w styczniu - odpowiednio od 11°C do 17°C. Wiosną z południa kraju wieje suchy i gorący wiatr - Chamsin, który niesie ze sobą ogromne ilości pyłu.

Materiał źródłowy: Popularna Encyklopedia Powszechna

Wyjątkowa odmiana agawy o kolorowych liściach Malwy spotkałam po raz pierwszy
Hibiskus o różowych i pełnych kwiatach Tecoma stans to pnącze lub małe drzewo o atrakcyjnych, żółtych kwiatach w kształcie trąbek

Roślinność Egiptu

Rodzima roślinność Egiptu jest bardzo uboga, a niektóre obszary to po prostu piasek i więcej nic. Główne rośliny tego kraju, jakie można spotkać na obszarach naturalnych to eukaliptusy, jałowce, palmy. Na pustyniach występują trawy, piołuny i akacje. W dorzeczu Nilu rosną papirusy, hiacynt wodny sprowadzony z zagranicy.

Najważniejsza roślina, jeśli chodzi o symbolikę to lotos (Nelumbo). Rośnie dziko w wodach Nilu, liście ma ciemnozielone, lśniące o ostro ząbkowanych liściach. Kwiaty są białe lub różowe i pachnące. Otwierają się wieczorem, a zamykają rankiem. Są symbolem tego kraju, symbolem stworzenia świata, poświęcano je bogom.

Okazały krzew bugenwilli wspinający się po balustradzie schodów Dolina Nilu
Assuan - widok z tamy na bujną roślinność Cycas

Ponadto Egipcjanie posadzili palmy daktylowe, eukaliptusy i platany. W oazach naturalną roślinność wyparły uprawy rolne. Na polach rosną palmy daktylowe, które uprawia się od 5.000 lat głównie ze względu na smaczne owoce - daktyle. Z soku wypływającego z naciętych kwiatostanów robi się wino i wódkę palmową, a z liści pozyskuje mocne włókna. Palmy daktylowe są bardzo charakterystyczne dla krajobrazu Egiptu, osiągają 35 metrów wysokości, w stanie dzikim prawie nie występują, posadziła je ręka człowieka. Są roślinami dwupiennymi, czyli na jednym osobniku występują same kwiaty męskie lub żeńskie i wiatropylną. Z jednego drzewa można uzyskać około 100 kg owoców.

Poza palmami daktylowymi dogodne warunki znalazły także figi. Główne uprawy rolnicze znajdują się w dolinie Nilu, gdzie nie ma w ogóle roślinności pierwotnej, wykarczowanej w wyniku dużego zaludnienia i braku terenów uprawnych. Urodzajne gleby są bardzo rzadko spotykane i nawet najmniejsze skrawki są wykorzystywane dla potrzeb rolnictwa. Uprawia są przede wszystkim pszenicę, jęczmień, proso, ryż, kukurydzę, bawełnę i trzcinę cukrową. W oazach pustynnych rosną bananowce, drzewa oliwne, winorośle, tabaka oraz malwy.

Grupa palm Hotelowy ogród ze strzyżonymi krzewami
Egipski trawnik Rozległy, hotelowy ogród

Roślinność przy hotelach

To co rośnie w Egipcie zupełnie się różni od tego, co rośnie w hotelowych ogrodach, może pomijając palmy daktylowe. Przy ulicach i na skwerach można w większości spotkać bugenwille, hibiskusy i oleandry, ale przy hotelach lista roślin kwitnących może już być bardzo bogata. Ołowniki, malwy, kaktusy, agawy, kanny, ozdobne trawy, lantany, strelicje, bananowce, a nawet nagietki i aksamitki. W tym roku po raz pierwszy spotkałam róże, ale z powodu upału nie miały się dobrze. Ogrodowe bogactwo zależy od powierzchni i marki hotelu.

Ołownik (Plumbago auriculata) jest krzewem lub pnączem o długich, drewniejących pędach i jasnoniebieskich kwiatach Hibiskus w tradycyjnych barwach, tylko pełny kwiat
Typowa piękność w Egipcie, ulubieniec wszystkich miłośników roślin Ketmia żółta

Byłam w różnych miejscach i muszę powiedzieć, że o roślinność naprawdę się dba. Są zainstalowane systemy nawadniające, nawet przy drogach. Brygady ogrodników wykonują potrzebne prace pielęgnacyjne na bieżąco, głównie tną rośliny nadając im wymyślne kształty grzybów, miniaturowych drzewek, albo gęstych żywopłotów.

Nie brakuje także mięsistych trawników, które unoszą się nad gruntem, jak poduszeczki. To zupełnie inne gatunki traw. Ziemia nie wygląda na bogatą, ale wszystko w niej rośnie dzięki sprzyjającemu klimatowi. Nie widziałam, żeby przy sadzeniu podsypywano jakiś kompost. W jednym z hoteli zauważyłam natomiast szkółkę siewek i sadzonek, specjalnie na potrzeby hotelu. Panował tam porządek, co mnie bardzo przyjemnie zaskoczyło.

Jak zwykle przyglądałam się pracom ogrodników Egipski trawnik
Trawniki położone poza hotelem także były podlewane Kolczasta rabatka

Co do narzędzi ogrodniczych, widywałam, że na skwerach pracują przy pomocy bardzo prymitywnych, jakieś krzywe motyki, ale w hotelach raczej nowoczesnych. Sprzęt mechaniczny mieli bez zarzutu, np. nożyce szpalerowe, kosiarki wyłącznie marki Honda. Oczywiście chętnie patrzyłam na pracę ogrodników.

W mojej galerii przedstawiam bogaty przegląd najpiękniejszych roślin, jakie w czasie swojej podróży spotkałam oraz nieliczne migawki z doliny Nilu, z poprzednich wyjazdów.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

12 komentarzy:
Natalia Naftyńska 11:36, 24 sty 2011

Kwiaty Egiptu są przepiękne.

tyna 14:20, 24 sty 2011

W tym hotelu widzę, że jest ogród pięknie utrzymany:) Prawdziwy Egipt jest jednak zupełnie inny... A ja nie widziałam Asuanu i Wielkiej Tamy, żałuję........:(

Zbigniew Gazda 17:17, 24 sty 2011

Dzięki Danusiu za reportaż. Nie chce się wierzyć że w styczniu na świecie rosną kaktusy , agawy i pięknie kwitną inne rośliny.Wynika z opisu że pewno rośliny kwitną w większości w porachi o niższych temperaturach . Pewnie najbardziej mnie zaciekawiła rabatka kaktusów i agaw.

danka1971d 19:42, 24 sty 2011

Piękna i ciekawa ta roślinność,aż wierzyć się nie chce,że kuliste kaktusy u nich rosną jak u nas bukszpany...

Danuta Młoźniak 13:52, 28 sty 2011

Kochani tak to właśnie jest w ciepłych krajach. W Egipcie byłam od Luxoru, po Kair i Assuan. Dolina Nilu wyglada jak byśmy się cofnęli do czasów Chrystusa, lepianki bez dachu, wiązki gałęzi wiezione na grzbietach osiołków i ludzie zamotani w szczelne szaty. I bieda... niestety. Hotele kipią luksusem i marmurami i zieleń tam bardzo zadbana. To prawda, ulice i normalne miasta wyglądają zupełnie inaczej.

Anna Żochowska 13:58, 28 sty 2011

tak jest świat ustawiony,że zawsze będą bogaci i biedni, i zawsze rządzący i rządzeni,najważniejsze aby mieć" bogatą "duszę:)) dla ludzi i przeciwności tego świata i w razie potrzeby pomagać innym:)))

Marta Hawraj 14:57, 28 sty 2011

Te kule kaktusowe dobre rozwiązanie nie trzeba strzyc!;)))Piękne zdjęcia,ludzki komentarz Danusiu:) Pozdrawiam i dziękuję za tę podróż;)

Danusza 15:09, 28 sty 2011

dziękuję:))

Maria Kalinowska 16:22, 28 sty 2011

Danusiu, jak dobrze,że już wróciłaś.Tam teraz tak jest niespokojnie.Jak usłyszałam o Egipcie to zaraz pomyślałam o Tobie.

Anna Żochowska 21:11, 28 sty 2011

ja też:))

Danuta Młoźniak 22:33, 28 sty 2011

Zdążyłam wrócić, a teraz byłam w Essen. Bez zagrożeń. Dzięki za troskę.

Danuta Młoźniak 19:00, 01 lut 2011

No i teraz, w obliczu rewolucji w Egipcie, która rozpętała się na dobre, może okazać się, że kto nie był w Egipcie, to już nie pojedzie. To smutne, ale zarazem, jak byłam tam kilka razy i słuchałam od rezydentów o ich zarobkach i życiu, to myślałam, że kiedyś ten naród się obudzi i zechce coś zmienić.