Dobieramy kilka grup różnych odmian, wtedy mamy szansę, że będą one kwitły o różnym czasie od 6 do 8 tygodni Narcyzy (Narcissus) są jedną z pierwszych oznak wiosny i wprowadzają radosny kolor do ogrodu. Te odporne rośliny przetrwają w większości warunków. Jeśli zadbamy o właściwe pH gleby, drenaż oraz odpowiednią ilość godzin nasłonecznienia, będą się wspaniale w naszych ogrodach rozwijać i kwitnąć.

Kiedyś narcyzy były postrzegane jako chwast, ale w XVII wieku powróciły do ogrodów, gdzie pozostały do dziś. Mimo, że nigdy nie było szału na nie, od zawsze panowała tulipanomania, narcyzy osiągnęły dużą popularność na przełomie XX wieku, kiedy wprowadzono na rynek setki nowych mieszańców. Narcyzy uważane są za rośliny historyczne, wprowadzono je do ogrodów przed 1940 rokiem.

Według mowy kwiatów żonkil w czasach wiktoriańskich oznaczał poczucie własnej wartości. Kwiat żonkila jest także symbolem Walii. Wg mitologii greckiej Narcyz zakochał się we własnym odbiciu w wodzie. Przebywał nad strumieniem i bogowie myśląc, że umrze z głodu, zamienili go w kwiat i pozostał tam na zawsze.

Narcyzy (Narcissus) są jedną z pierwszych oznak wiosny i wprowadzają radosny kolor do ogrodu W lecznictwie preparaty z tych roślin używa się do walki z chorobą Alzheimera. Narcyzy są toksyczne, ponieważ zawierają trujący alkaloid pod nazwą lycorine. Wg tradycyjnej japońskiej medycyny, korzenie narcyzów stosuje się w leczeniu ran w mieszaninie z papką z mąki pszennej.

Narcyzy należą do rodziny amarylkowate ( Amaryllidaceae), kwitną w wielu kolorach, żółtym, białym, pomarańczowym, bladoróżowym i w kombinacjach tych kolorów. Wszystkie żonkile są narcyzami, jednak nie wszystkie narcyzy są żonkilami. Termin żonkil jest powszechnie używany w odniesieniu do jednego konkretnego, o kwiatach żółtych w kształcie trąbki. Termin narcyz zazwyczaj odnosi się do pozostałych odmian. Niektóre narcyzy np. z grupy Tazetta mają bardzo silny zapach np. żółte "Soleil d'Or i biały "Ziva" są idealne do pędzenia w doniczkach i zastosowania wiosną w domu jako rośliny doniczkowe. Narcyzów jako kwiaty cięte nie należy stosować do bukietów z innymi kwiatami gdyż są toksyczne. Powinny stać w wazonie same. Narcyzy pochodzą z Europy, Ameryki Północnej i zachodniej Azji.

Najwieksze wrażenie robią jednogatunkowe pola Stanowisko uprawy i zastosowanie narcyzów

Narcyzy będą dobrze rosły na słonecznych stanowiskach, na południowych obrzeżach dużych drzew i obwódkach rabat. Są to rośliny odporne na zimno, które mogą rosnąć w najtrudniejszych warunkach. Wymagają pH obojętnego, więc nie przepadają za stanowiskiem pod sosnami, ani innymi iglakami. Nie lubią mokrego stanowiska wiosną, stagnującej wody, latem po przekwitnięciu natomiast nie muszą być podlewane, gdyż są w stanie uśpienia.

Narcyzy odpierają ataki szkodników, ponieważ ich cebule są trujące, dlatego dobrze jest pomieszać je w ogrodzie z innymi cebulami np. krokusami i hiacyntami. Narcyzy mogą być sadzone na obrzeżach rabat z azaliami, hostami i epimedium w swobodnych grupach, także w ogrodach naturalistycznych i jako obwódki. Ostatnio sadzi się je także w trawnikach i na skwerach w dużych miastach.

Kępy okazałych narcyzów w parku nad wodą Narcyzy podzielono na grupy w zależności od długości trąbki w stosunku do długości płatków, ilości kwiatów na łodydze, kształtu płatków, zapachu kwiatów, które jest odpowiednio filtrowane. Sadzimy po kilka-kilkanaście sztuk jednej odmiany w grupie, wtedy takie kępy będą okazale wyglądały, zwłaszcza gdy się rozrosną po kilku latach.

Dobieramy kilka grup różnych odmian, wtedy mamy szansę, że będą one kwitły o różnym czasie od 6 do 8 tygodni i można nimi tworzyć wiele barwnych kombinacji z innymi kwiatami cebulowymi np. hiacyntami w kolorze błękitnym i innymi narcyzami np. w kolorze białym. Dobre do zestawień będą także niebieskie cebulice (Scilla), byliny kwitnące w tym samym czasie np. bergenie, epimedium, fiołki, pierwiosnki i niezapominajki, a nawet krzewy liściaste kwitnące wiosną. Ziemia pod drzewami nie jest głęboko uprawiana i nie nadaje się dla wymagających bylin, a będzie zupełnie dobra dla narcyzów.

Narcyzy chętnie też sadzimy w ogrodach naturalistycznych w pobliżu strumieni, gdzie ziemia jest wilgotna. Jeśli narcyzy rosną w trawniku, po przekwitnięciu nie kosimy tych rejonów, czekamy aż liście zaschną. To wspaniały widok: łany kwitnących kwiatów na trawniku.

Wszystkie miniaturowe formy nadają się do ogródków skalnych, posadzone wśród innych niskich roślin. Są małe, pachnące i urocze.

Sadzarka do cebul w pakiecie z cebulami narcyzów Sadzenie i pielęgnacja

Cebule narcyzów sadzimy jesienią na głębokość 15 cm, czyli o wiele większą niż np. tulipany, czasem wydaje się, że za głęboko, ponieważ zwykle inne cebule sadzimy na głębokość 2-3 krotną wysokość cebuli. Do gleby dobrze jest dodać piasku. Po przekwitnięciu obrywamy suche główki i czekamy aż liście zaschną, po czym ścinamy je. Nie musimy corocznie wykopywać cebul.

Odmiany narcyzów

Istnieje wiele odmian narcyzów, z których najpopularniejsze to tzw. żonkile, ale należy także wymienić te o podwójnych płatkach, pokręconych i miniaturki. Miniaturowe narcyzy są nieco mniej odporne na niskie temperatury i powinny być chronione w chłodniejsze dni. Narcyzy przybierają różne formy, począwszy od dzikich gatunków, które zaczęto krzyżować i stworzono bardzo ciekawe odmiany.

Znamy ponad 100.000 nazw odmian tych kwiatów umieszczone w katalogach hodowców tych roślin. Narcyzy podzielono na grupy w zależności od długości trąbki w stosunku do długości płatków, ilości kwiatów na łodydze, kształtu płatków, zapachu kwiatów. Niektóre gatunki są niestety trudne w uprawie, a uprawiają je w ogrodach głównie kolekcjonerzy i hodowcy.

Żonkil to kwiat urodzonych w marcu. Przynoszą szczęście tym, którzy unikają ich deptania. Te wesołe kwiaty wiosenne warto posadzić, ponieważ uważane są za symbol odrodzenia - znak początków nowego życia, które pochodzi od wiosny.

Fot. Danuta Młoźniak

12 komentarzy:
Paulina Potoczna 17:44, 04 kwi 2011

Danusiu mam do Ciebie pytanie z innej beczki. Potrzebuję rośliny rabatowe, które mogę bez obaw posadzić końcem kwietnia początkiem maja na rabacie. Oczywiście posadzę bratki, ale myślę też nad begonią, nie wiem czy to nie za szybko, a niestety muszę coś posadzić.I jeszcze krzaczki lawendy będę sadziła. Może coś doradzisz.

Gosia Gaworucha 18:14, 04 kwi 2011

Uwielbiam narcyzy , są piękne i tak oczekiwane na wiosnę . Tego roku mam ich mało w ogrodzie , nie wiem dlaczego nie pokazały się chociaż parę zakwitło dlatego tak chętnie oglądam zdjęcia dołączone do artykułu . Pozdrawiam i dziękuję , wszystkie zdjęcia są śliczne .

Danuta Młoźniak 19:22, 04 kwi 2011

Pierwsze kwiaty w wiosennym ogrodzie to oczywiście bratki, natomiast begonie to na tę chwilę nie jest dobry pomysł. One zupełnie nie są odporne na zimno. W razier spadku temperatury od razu zmarzną. Polecam pierwiosnki z bylin. Natomiast wszystkie kwiaty tupu petunie, pelargonie, lobelie, żeniszki i podobne kwiaty sezonowe sadzimy dopiero w maju. Lawendę i inne byliny można sadzić, jeśli są w sprzedaży.

Anna Żochowska 23:31, 04 kwi 2011

Bardzo lubię narcyzy, ale najbardziej te chyba najstarsze z czerwoną obwódką za ich zapach:))

Danuta Młoźniak 21:50, 05 kwi 2011

A moje ulubione jak zwykle białe - narcyzy Tazzeta, także za zapach, niezwykle intensywny.

Łucja Badarycz 12:23, 07 kwi 2011

Zaskoczona jestem, że narcyzy były uważane za chwast ! Bardzo lubię narcyzy za różnorodność i piękne kolory, a niektóre za zapach .

Iwona Kozłowska 12:44, 14 maj 2012

Witam!!!

Myślę, że zdjęcia które zamieściła Pani przy opisie narcyzów są zrobione w Kaukenhof w Holandii. Prawda??? Byłam tam już dwa razy - tam jest fantastycznie . Pozdrawiam

Danuta Młoźniak 13:34, 14 maj 2012

Tak, większość zdjęć (charakterystyczne łąki narcyzowe) zrobiłam w Keukenhof, ale też w innych ogrodach Holandii oraz Niemiec. Niektóre rosną też w moim ogrodzie.

A_gawa 20:03, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

A_gawa 22:00, 07 wrz 2016

Na jednym ze zdjęć jest piękny narcyzowy zawijasek - jak go zagospodarować, kiedy już przekwitną? Mam jeszcze pytanie odnośnie sadzenia w trawniku - po prostu robię dziurę i wciskam, i pozwalam, aby trawa zarosła? Przepraszam, ale totalnie lewa jestem w tym temacie...

Danuta Młoźniak 22:09, 07 wrz 2016

Pozostawić aby zarósł trawą, nie kosić. Skosić dopiero, gdy liście będą zasychać. taka uroda narcyzowych łąk.

Aby posadzić w trawniku narcyzy zdejmujemy kawałek darni, sadzimy i przykrywamy darnią.

A_gawa 22:41, 07 wrz 2016

:D Dziękuję!