Historia Vann sięga XII wieku, natomiast dom został zbudowany w XVI wieku Są ogrody, w których połączenie sztuki i natury, miejsc dzikich i uprawnych jest tak płynne, że odczuwa się je jak krajobrazy marzeń: naturalne lecz zbyt doskonałe, aby były prawdziwe... Ogród Vann jest jednym z takich inspirujących miejsc... (Sunday Telegraph Magazine - Marzec 2002)

Vann Garden położony jest w hrabstwie Surrey w pobliżu Godalming, to niedaleko od Londynu. Historia Vann sięga XII wieku, natomiast dom został zbudowany w XVI wieku, a nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa "venne" lub "fenne" co oznacza torfowiska. Posiadłość robi wspaniałe wrażenie, zachowały się tutaj fragmenty muru pruskiego. Pracy przy utrzymaniu ogrodu jest tutaj zbyt wiele, jak na jedną osobę. W ciągu ostatnich lat prowadzi się działania mające na celu uproszczenie i ułatwienie utrzymania tego ogrodu. Dowiedzieliśmy się, że utrzymuje go wyłącznie właścicielka z pomocą ogrodnika, który przychodzi 3 razy w tygodniu.

Pięcioakrowy ogród zaprojektowany w stylu Arts & Craft otacza posiadłość z okresu Tudorów. Składa się m.in. z ogrodu dworskiego podzielonego na "pokoje". Atrakcją jest kamienna pergola zbudowana przez W.D.Caröe, dziadka obecnych właścicieli. Najnowszą częścią jest Centenary Garden. Ogród był pokazywany w wielu branżowych pismach angielskich m.in. Period Living, RHS Journal. Nagrywano także tutaj odcinki "Gardener"s World" i inne programy o tematyce ogrodniczej. Vann Garden pokazuje wiele ogrodowych inspiracji nie tylko dla dla ekspertów, ale też amatorów ogrodnictwa. Zarówno dom jak i ogród są zarejestrowane jako dziedzictwo UNESCO.

Odwiedziłam ten ogród w maju tego roku. Z wielką ciekawością czekałam, aby wreszcie zobaczyć unikalny wodny ogród, zaprojektowany i obsadzony przez legendarną Gertrudę Jekyll, która w 1911 roku połączyła kolejne oczka wodne zasilane ze stawu, dodała ścieżki i kamienne mostki, zaprojektowała i sprowadziła ponad 1500 roślin wodnych. W tej części ogrodu strumień spływa do dzikiego White Garden, zakwita tysiącami białych przebiśniegów w lutym, aby potem ustąpić miejsca narcyzom, szachownicom i białym liliom złotogłów.

Malowniczy strumień biegnie przez Yew Walk, a zamknięty jest w wysokie ściany z cisowego żywopłotu posadzonego w 1909 roku. Mają one ponad 100 lat. Po obu stronach strumienia znajdują się długie, prostokątne rabaty, gdzie bujna roślinność aż kipi. Ten ogród został stworzony z roślin cebulowych i ozdobnych z liści, aby zdobić przez cały rok. Pierwotnie rosły tutaj róże, ale zniszczenia dokonane przez dziką zwierzynę skłoniły właścicieli do ich usunięcia i posadzenia roślin należących do bylin dających efekt przez cały rok. Ogród wodny płynnie przechodzi w użytkowy, a łączy je malownicza kwitnąca łąka.

W sadzie nowoczesne rośliny mieszają się z warzywami. Ta część ogrodu ma szczególne znaczenie, obfituje w grusze i brzoskwinie prowadzone płasko na ścianie i inne rośliny o znaczącej roli użytkowej. Jest szklarnia, kompostownik i zabudowania towarzyszące.

Spojrzenie na dom z innej strony Podczas wizyty przywitała nas właścicielka ogrodu, która pokrótce przedstawiła nam historię posiadłości i objaśniła jak mamy zwiedzać ogród. Otrzymaliśmy plany ogrodu i każdy rozbiegł się w poszukiwaniu ciekawostek. Front ogrodu wykonany jest w sposób formalny z oryginalnej cegły sprzed wieków. Spacerując tropem Gertrudy Jekyll dotarłam do ogrodu wodnego, gdzie aż roiło się od bylin: ciemierniki (jeszcze kwitły), wiosenne cebulowe, Fritillaria meleagris wiosną, bajkowy, ogromny Lysichiton, dzikie łąkowe kwiaty, paprocie, rodgersje. Zaszywając się dalej zauważyłam, że ogród zaczął przeobrażać się w las. Wróciłam więc i podziwiałam szereg ogrodowych zakątków, oddzielnych pokoi z wielką różnorodnością roślin, uroczymi nasadzeniami nieformalnymi ale w formalnych ramach. Zachwycały cudowne, stare róże, które wspinały się aż na dachy.

Zwróciłam uwagę na mnóstwo detali, ołowiane ozdobne rynny spustowe - arcydzieło rzemiosła, przeróżne doniczki ciekawie zestawione i mebelki pokryte porostami, a także stara taczka i wał do trawnika. Zajrzałam także do starego wnętrza, bowiem jedno pomieszczenie na parterze zostało nam udostępnione.

Ten ogród to prawdziwie angielski styl, stare cegły, ogrodowe detale, mury i dachówki. Wszystko stanowi o wyjątkowości tego miejsca.

Szczegółowa mapa ogrodu

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
7 komentarzy:
Grażyna Michalik 10:20, 16 cze 2011

można tu kręcić film " Tajemniczy ogród" - moja ulubiona książka :)

natasha 10:24, 16 cze 2011

Moje klimaty:D

Pwl 13:02, 16 cze 2011

Pięknie dziękuje za kolejny niesamowity ogród i super zdjęcia! Czekam z utęsknieniem na kolejne angielskie tematy :D

alinak 00:29, 17 cze 2011

i to te ogrody właśnie mają w sobie to COŚ

Anna Żochowska 10:40, 21 cze 2011

To mój ogród, wszystko rośnie swobodnie,chociaż pod lekką kontrolą, atmosfera w nim sielsko anielska, dobrze bym się w nim czuła, bardzo mi się podoba:)) dzięki

Małgorzata Kij 11:25, 26 cze 2011

OGRODY ANGIELSKIE SĄ NIE POWTARZALNE----/. dziękuję DANUSIU..../.

Kamela 16:43, 05 wrz 2012

Jak duży obszar zajmuje ten ogród? Czy wiecie?