Eryngium bourgatii (mikołajek iberyjski) to najbardziej znany mikołajek Eryngium bourgatii (mikołajek iberyjski) to najbardziej znany mikołajek należący do rodzaju Eryngium, zawierającego około 230 gatunków roślin jednorocznych i bylin, z bezwłosymi, zwykle kolczastymi liśćmi i kwiatostanami w kształcie kopuły, przypominającymi osty. Kwiaty są atrakcyjne, skupione w ciasnych kwiatostanach, wokół których widoczne są kolczaste wypustki.

Roślina ta pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, choć w większości mikołajki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie rosną na skalistych i nadbrzeżnych obszarach.

Jest to bylina z pięknymi, zielonymi, marmurkowatymi i kłującymi, powycinanymi liśćmi ze srebrnymi żyłkami. Te, które się pierwsze wiosną pojawiają, są subtelnie zróżnicowane kolorem i wyglądają imponująco. Są widoczne na rabacie już z daleka. Kolor marmurkowy i ciemnozielony, świetnie wygląda w ogrodzie, zwłaszcza wśród okazałych kęp traw.

Kwiaty są w kolorze kobaltowego błękitu Kwiatostany można łatwo rozpoznać po baterii ostrych wypustek wokół wypukłego środka wypełnionego drobnymi kwiatkami

Mikołajek iberyjski kwitnie w okresie lata, w lipcu-sierpniu. Kwiatostany można łatwo rozpoznać po baterii ostrych wypustek wokół wypukłego środka wypełnionego drobnymi kwiatkami. Niebiesko-szare przylistki o długości około 6 cm umieszczone są na sztywnych łodygach.

Kwiaty są w kolorze kobaltowego błękitu i kiedy się pojawiają mają od razu towarzystwo. Uwielbiają je pszczoły i różnobarwne motyle.

Mikołajek potrzebuje w naszym ogrodzie dobrego drenażu, pełnego słońca i ubogiej (nawet kamienistej) lub umiarkowanie żyznej gleby. Największym niebezpieczeństwem w uprawie jest stagnująca zimą wilgoć. W przypadku lepszych warunków, liście i kwiaty będą dużo większe, a kępy bardziej okazałe, niż na glebie ubogiej.

Roślina ta pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego Mikołajek jest widoczny na rabacie już z daleka

Kępy mają średnie tempo wzrostu. Wysokość z kwiatami kształtuje się od 30 do 60 cm wysokości - to jeden z niższych mikołajków. Korzeń ma palowy. Ze względu na to, roślina nie lubi, aby jej przeszkadzać w wyborze miejsca. Nie lubi też przesadzania. Jest całkowicie mrozoodporna.

Mikołajka iberyjskiego rozmnażamy zaraz po zbiorze nasion, które dojrzewają na początku września. Potrzebują one kilku tygodni zimna, by móc wykiełkować. Można je pozostawić aby się same wysiały, a potem siewki przepikować na miejsce stałe. Temperatura kiełkowania wynosi około 20 stopni. Inny sposób to sadzonki korzeniowe robione późną zimą w warunkach szklarniowych, ale to sposób dla specjalistów. Rozmnażanie przez podział kęp jest niemożliwy.

Kwiatostany na zimę dobrze jest zostawić, ponieważ pięknie zdobią ogród. Ładnie wyglądają jako dodatek do suchych bukietów. Ścinamy je zanim się całkowicie rozwiną.

Największym niebezpieczeństwem w uprawie mikołajków jest stagnująca zimą wilgoć Mikołajek iberyjski w towarzystwie Crambe maritima,  języczek o brązowych liściach, driakwi i naparstnic

Mikołajka możemy posadzić na słonecznych rabatach bylinowych, w ogrodach żwirowych i skalnych. Ładnie wygląda w towarzystwie bodziszków (Geranium), ostróżek (Delphinium), szałwii (Salvia), krwawników (Achillea), ozdobnych traw i roślin o masywnych liściach.

Polecam tę ciekawą roślinę. Jest naprawdę świetnym dodatkiem do naszego ogrodu.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: portrety roślin, byliny
3 komentarzy:
Łucja Badarycz 16:15, 18 lis 2011

Rarytasik,piękny kolor,ulubiony w ogrodzie,w Polsce raczej nieosiągalny ,może kiedyś .......,w końcu coraz więcej roślin jest w różnych ofertach,piękne zdjecia :-)

Danuta Młoźniak 16:40, 18 lis 2011

Zdjęcia tych mikołajków robiłam w Waterperry Gardens. Niebawem zamieszczę relację i artykuł o tym ciekawym ogrodzie. Będzie więcej zdjęć tej rabaty.

Danuta Necel 20:00, 18 lis 2011

Pięknie wyglądała by rabatka w tym niebiańskim kolorze.