Kompozycja w różowej tonacji Ukwiecony balkon, taras czy wejście do domu to wizytówka właściciela ogrodu. Staramy się wypaść jak najlepiej, ale nie zawsze się to nam udaje mimo dużej ilości roślin i donic. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak zestawiać rośliny w ciekawy sposób, aby ich uroda była właściwie podkreślona.

Często, przez niewłaściwe zestawienie barw niszczymy cały efekt końcowy kompozycji. Od dawna już królują dekoracje mieszane. Sadzimy więc różne gatunki, a także kolory. Musimy zdecydować się na jakąś konkretną kolorystykę , bo posadzenie wszystkiego, mieszając przypadkowo barwy, grozi nam wielkim zgrzytem, czasem tylko się udaje. Poniżej podstawowe zasady zestawiania roślin.

Zestawianie roślin jednego gatunku (np. petunie), ale o różnych kolorach jest bezpieczne. Posadzone w jednej misie nie będą się ze sobą "gryzły". Innym bezpiecznym przykładem jest sadzenie roślin w jednej tonacji kolorystycznej, ale o różnych odcieniach: ciemnych i jasnych aż do koloru białego. Nawet, gdy użyjemy różnych gatunków roślin, kompozycja będzie dobrze wyglądała.

Begonia bulwiasta Bluszczyk kurdybanek "Variegata"

Możemy także zestawiać rośliny o przeciwstawnych, kontrastujących barwach np. czerwonej z niebieskim i żółtym p. czerwone pelargonie, żółty uczep (Bidens) i niebieskie lobelie czy heliotrop. W dobrym tonie jest też zestawienie barw chłodnych (niebieski, fiolet, srebrny) i gorących (żółty, pomarańczowy, czerwony), a także neutralnych: biały i czarny z zielonym. Zestawienia dwóch kolorów są uważane za najlepsze, gdyż efektownie i harmonijnie wyglądają, jeden kolor uzupełnia drugi, wydają się bardziej intensywne.

Przykłady takich zestawień poniżej: czerwony i zielony, pomarańczowy i niebieski, żółty i fioletowy, za mniej udane uważa się czerwony z żółtym, żółty z niebieskim, zielony z fioletowym. Zasady zasadami, ale tak naprawdę najbardziej liczy się gust właściciela ogrodu. Przecież nikomu w tym zakresie nie można zabronić połączenia różowego np. z pomarańczowym, choć przez estetów ogłoszone jest jako niedopuszczalne. Ważne jest, abyśmy się w takim ogrodzie dobrze czuli.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: dekoracje, lato w ogrodzie, balkon
0 komentarzy: