Odmiana "Rubra Plena" została prawdopodobnie wyhodowana w Ogrodzie Botanicznym w Petersburgu, skąd trafiła do ogrodów angielskich, a potem do nas, fot. Łucja Badarycz Paeonia tenuifolia, czyli piwonia delikatna jest znana ogrodnikom od dawna. W 1759 był to jeden z gatunków piwonii zidentyfikowanych i opisanych przez Linneusza, ale można było spotkać ją już wcześniej, bo na początku XVI w ogrodach niemieckich. W tym czasie była też produkowana w londyńskich szkółkach ogrodniczych w celach komercyjnych, skąd trafiła do Ameryki.

Pochodzi z Kaukazu w Rosji, jak również porasta dziko obszary na północ od Morza Czarnego i na zachód od Rumunii i Serbii.

Jest byliną o bulwiastych korzeniach, dorasta do wysokości 30-60 cm. Liście są pierzaste, wąskie, mocno powcinane, przypominają liście kopru. Kwiaty o średnicy 6-8 cm, ciemnoczerwone o pojedynczych płatkach wyrastają zawsze po jednym na każdym pędzie. Zakwitają w maju, wcześniej niż inne piwonie i kwitną 7-10 dni , chociaż na każdym pędzie jest tylko jeden kwiat, to przyrastająca co roku większa ilość pędów powoduje, że wyrasta w piękną bujną kępę.

Młoda piwonia delikatna, fot. Łucja Badarycz Bardzo ciekawie wiosną wyglądają pędy wyrastajace jednocześnie z liśćmi i pąkami kwiatowymi. W naszych ogrodach najczęściej uprawiana jest forma "Rubra Plena", która w odróżnieniu od formy dzikiej o pojedynczych kwiatach, posiada kwiaty pełne i zakwita ok. 2 tygodnie później. Odmiana ta została prawdopodobnie wyhodowana w Ogrodzie Botanicznym w Petersburgu, skąd trafiła do ogrodów angielskich.

Najlepiej rośnie w bogatej, żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, w pełnym słońcu lub tylko w niewielkim półcieniu. Przed sadzeniem dobrze jest do dołka dodać kompostu. Na stanowiskach podmokłych i nieprzepuszczalnej glebie może zagniwać, narażona jest też na choroby grzybowe. W pewnym stopniu można temu zapobiec ścinając pędy przed zimą i usuwając je z ogrodu.

W sprzyjających warunkach siedliskowych jest długowieczna, może rosnąć w jednym miejscu wiele lat. Jeśli chcemy ją przesadzić lub podzielić należy tego dokonać dopiero jesienią.

Kwiaty w rozkwicie, fot. Łucja Badarycz Moją, zakupioną parę lat temu piwonię, posadziłam kierowana intuicją, bo nie znałam na początku jej wymagań, nawet miałam obawy, że może mieć za sucho, ale chyba trafiłam dobrze, o czym świadczy przyrastająca wiosną spora ilość nowych pędów.

Piwonia delikatna rośnie w miejscu, gdzie jest w południe bardzo słonecznie, a glebę mam generalnie przepuszczalną. Oczywiście jest nawożona, w miarę możliwości nawozami naturalnymi.

Dość wcześnie zasychają jej liście, trzeba więc podsadzić ją roślinami kwitnącymi później. Mogą to być rośliny jednoroczne lub niskie trawy czy turzyce. Piwonia delikatna może rosnąć na dużych skalniakach i na rabatach. Idealnym towarzystwem dla niej są według mnie niewysokie trawy.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione .

Słowa kluczowe: portrety roślin, byliny
9 komentarzy:
Danuta Młoźniak 12:15, 25 kwi 2012

Wygląd tej peonii zawsze mnie intryguje i wywołuje szeroki uśmiech. Chyba nie ma osoby, której twarz by się nie rozjaśniła na widok tych włochatych listków. Poza tym cudowny, bordowy kolor.

Piękna roślina do wiosennego ogrodu kwitnącego bylinami a potem różami.

Anna Żochowska 13:09, 25 kwi 2012

Dla mnie bardzo długo jedna z najpiękniejszych piwonii, dziękuję Łucjo za artykuł. Teraz mam chciejstwa na inne, ale jeszcze dla mnie nieosiągalne, przynajmniej cenowo:)

Dzidka 21:09, 25 kwi 2012

Posadziłam 'koperkowe' piwonie nie bardzo wierząc, że zechcą rosnąć w zlewnej i ciężkiej glebie. A one, wbrew nazwie, okazały się bardzo wdzięczne i z roku na rok kwitną obficiej.

Elżbieta Berlicka 21:29, 25 kwi 2012

Piwonie te są bardzo widowiskowe w ogrodzie. Wszyscy zachwycają się ich "czuprynami". Mam trzy egzemplarze w tym jeden najstarszy oporny nie kwitnie, choć jest u mnie siedem lat.

Wymyślam różne sposoby, by zmusić go do kwitnienia i niestety nie są skuteczne.

Może coś podpowiesz Łucjo ?

Helena Marszałek Ferlewicz 21:45, 25 kwi 2012

Mam też taką piwonię około 30 lat jest piękna i o dziwo nie marznie polecam wszystkim kochajacym piwonie........

Zbigniew Gazda 14:38, 26 kwi 2012

Dzięki Łucjo - pierwszy raz widzę taką odmianę piwonii . Muszę na taką zapolować.

Łucja Badarycz 12:23, 27 kwi 2012

Elżbieto, nie wiem co poradzić na nie kwitnącą piwonię :( Ogólnie wiadomo, że piwonie nie zakwitają, jeśli są za głęboko posadzone. Ja osobiście wykopałabym taki egzemplarz i sprawdziła co się dzieje, może też mieć za dużo cienia i trzeba przesadzić. Zbyszku życzę powodzenia w polowaniach, chociaż czasem ceny mają z kosmosu :(

Barbara Krajewska 10:17, 28 kwi 2012

Urzekający pióropusz z cudnym dodatkiem w środku:)

Irena Miłek 15:33, 30 kwi 2012

Piękna:) i kwiat i liście, na pewno kolekcjonerska:)