Soczyste, pełne wdzięku, kolorowe róże umieszczone na małej przestrzeni dają poczucie prywatności Łuki, kraty i pergole mają bogatą historię ogrodniczą. Używane były od stuleci, ponieważ są to struktury zarówno praktyczne jak i ozdobne. Wzbogacają krajobraz jak również służą do prowadzenia pnączy i drzew w różnych formach bliskich topiarom. Te ozdobne, pionowe ramy dla roślin mogą być wykonane z różnych materiałow. Najczęściej jest to drewno i metal.

Ten typ konstrukcji może mieć wyrafinowany i niepowtarzalny urok. Ozdobi wejście do domu, stworzy enklawę cienia, podzieli ogród na strefy i będzie stanowić dekorację. Ich budowa nie wymaga wielkich inwestycji, elementy konstrukcyjne są dostępne gotowe, wystarczy tylko je połączyć. Korzystanie z pionowych podpór to nie tylko moda, to także wygodny sposób na tworzenie zielonych ekranów, aby rozdzielić różne funkcje w ogrodzie, zasłonić parkingi i wstęp do pewnych rejonów ogrodu.

Łuki

W formalnym ogrodzie często pojawia się ławka osłonięta łukiem, który pokrywają pachnące róże lub inne pnącza. Czy może być piękniejszy widok? Romantyczny zakątek z pachnącymi roślinami na łuku uroczo wygląda i przyjemnie się w nim odpoczywa. Rośliny i człowiek tworzą wzajemne relacje. Rośliny dają cień, zapewniają przyjemne doznania wzrokowe i zapachowe, a człowiek o nie dba, aby były zdrowo rosły.

Kraty

Różany łuk Oprócz łuku naścienna lub wolno stojąca krata spełnia podobne zadanie, lecz zupełnie inaczej wygląda. Można dzięki niej umocować pnącze na ścianie domu lub ogrodzeniu, można także w błyskawicznym czasie osiągnąć efekt przegrody, mocując kraty do pionowych belek umocowanych w ziemi przy pomocy masywnych kotew. W zależności od kształtu i zastosowanych materiałów, takie przegrody z pnączami lub sezonowymi roślinami kwitnącymi pasują zarówno do nowoczesnych ogrodów, jak i tradycyjnych. Pięknie zdobią w czasie kwitnienia roślin, działają jako punkt przejściowy do innych części ogrodu, łagodzą narożniki, a także zasłaniają nieciekawe widoki - najczęściej kompost lub składzik.

Możliwe jest też używanie krat w warzywnikach. Prowadzimy na nich dynie, melony lub ogórki, dzięki czemu wspinają się wyżej i osiągają lepsze plony, a ich smak nie ma sobie równych. Mogą być umieszczone pojedynczo na rabacie jako podpora dla róż, element akcentujący pewną grupę bylin towarzyszących różom. Krata stworzy też prywatność przy tarasie, ochroni przed wzrokiem przechodniów.

Kraty mogą być wykonane z drewna, winylu, zbrojeniowych prętów, cienkiej stali, linek i sznurów w drewnianej ramie, a poszczególne elementy poziome i pionowe umieszcza się w zróżnicowanym rozstawie i wzorze. Projekt kraty powinien być prosty i niezawodny, w zależności od tego, jaką funkcję będzie spełniać. Najlepiej ją wzmocnić solidną ramą.

Dla optycznego powiększenia ogrodu w specjalnie stworzonych ramach można zamontować lustra Wysokość krat może wynosić od 1,50 do kilku metrów wysokości. Umieszczane na płocie, powinny być z nim równe lub wyższe. Ich zaletą jest łatwość montażu i możliwość zrobienia tego we własnym zakresie.

Kolor krat zależy od koloru elewacji. Jeśli jest jasna, ładnie będzie wyglądała krata w tym samym kolorze. Jeśli użyjemy jej jako samodzielnego elementu architektury ogrodowej, może być pomalowana jako uzupełnienie podobnych budowli. Ze względu na przepuszczalność światła w kratach, z powodzeniem mogą być one używane w małym terenie. Dla optycznego powiększenia ogrodu w specjalnie stworzonych ramach można zamontować lustra.

Po zainstalowaniu krat i posadzeniu pnączy, musimy im pomóc wspinać się, owijając pędy wokół szczebli, przywiązując i przycinając wszystko co zbędne. Pojemniki i kosze, które na nich umieszczamy muszą być stabilnie przytwierdzone, a ciężar obliczony tak, aby krata się nie złamała.

Soczyste, pełne wdzięku, kolorowe kwiaty umieszczone na małej przestrzeni dają poczucie prywatności, a zielone płoty zbliżają nas do natury na wyciągnięcie ręki. To właśnie ta różnorodność zastosowań sprawia, że ​​urok tego rodzaju podpór przyczynia się do coraz większej ich popularności.

Pergole

Masywna pergola Pergole z definicji oznaczają budowlę złożoną z filarów lub kolumn, przykrytych kratownicą lub belkami, które często podkreślają przejście z domu na taras lub tworzą zacienioną aleję. Znamy je od czasów starożytnych. Budowle te mogą być lekkie i drewniane, a w ostatnich latach pojawiły się kolumny lub fragmenty klasycznych form wykonane z betonu, które są trwałe i nie wymagają corocznej konserwacji. Bardziej ekskluzywną postacią pergoli jest budowla marmurowa. Charakterystyczną cechą współczesnych pergoli jest ich otwartość, a spełniają różnorakie funkcje. Zacieniają tarasy, nadają lekkości masywnemu budynkowi, są wspornikiem dachu. Mogą być połączone z budynkiem i stanowić rodzaj przedłużenia lub ażurowego dachu nad tarasem. Ma to jednak pewne wady. Rośliny zwisające z pergoli w czasie deszczu śmiecą i przesiadywanie pod nimi nie jest możliwe. Także pamiętajmy, że żółte kwiaty przyciągają pszczoły, co dla osób odpoczywających stwarza pod pergolą pewne niebezpieczeństwo.

Wybór roślin na nasze podpory zależy od ich lokalizacji. Jeśli jest pełne słońce, sadzimy takie okazy, które je lubią, a cieniolubne wybieramy do cienia. Należy też pamiętać, że silnie rosnące pnącze może całkowicie zawładnąć delikatną podporą i ją nawet przewrócić. Dlatego dla silnych roślin budujemy równie silne konstrukcje.

Polecane rośliny

  • przeznaczone do miejsc zacienionych lub częściowo zacienionych: powojnik, hortensja pnąca, bluszcz, niektóre róże.
  • szybko rosnące: powojnik górski, wiciokrzewy, winobluszcz pięciolistkowy, dławisz, winorośl.
  • pnącza jednoroczne: groszek pachnący, nasturcja, powój.
  • rośliny pachnące: wisteria, wiciokrzewy, róże
  • rośliny sezonowe wiszące - czyli nadające się do wszelkiego rodzaju wiszących koszy i pojemników mocowanych do podpór (surfinie, fuksje, uczep, kolorowe bluszcze, bluszczyk kurdybanek, pelargonie bluszczolistne i inne).

Jako uzupełnienie polecam artykuły:

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

13 komentarzy:
anika 13:15, 22 lut 2012

Tak sobie myślę, że jakaś telepatia na ogrodowisku działa. Właśnie wczoraj zakupiłam 5 krat drewnianych które będą służyły jako podpory pod róże i powojniki mają też za cel osłonić taras aby był przytulniejszy. Kupiłam a teraz czytam co jeszcze fajnego można w tym temacie wymyślić. Super artykuł !!!! Zresztą jak zwykle. Zastanawiam się tylko nad wytrzymałością takiej kraty na warunki atmosferyczne.

Danuta Młoźniak 13:20, 22 lut 2012

Wytrzymałość kraty drewnianej zależy od gatunku drewna, impregnacji i późniejszej konserwacji, której niestety przy gęstych pnączach nie da się już potem przeprowadzić. Myślę, że 10 lat wytrzyma taka krata. Metalowe są wytrzymalsze.

Przed malowaniem bejcą koloryzującą, drewno warto zabezpieczyć od rozwoju pleśni i grzybów specjalnym preparatem.

anika 13:26, 22 lut 2012

Widzisz mówiłam, że Twoje rady bezcenne. Chciałam tylko drewno pomalować drewnochronem teraz potraktuje je jeszcze preparatem przeciwko pleśniom. :)

alinak 15:17, 22 lut 2012

jeżeli drewniana pergola służy do róży , można na wiosnę w pogodny dzień przeprowadzić konserwacje . delikatnie odsuwamy pędy ( trochę jest kłopotu ) , czyścimy papierem ściernym i malujemy lakierobejcą odpowiednią do drewna na zewnątrz . ja stosuję dullux , mam pergolę już 10 lat i jest jak nowa .teraz zakupiłam podpory do róż z kutego żelaza -zobaczymy jak będzie się sprawować . za 10 lat zdam relacje

ana_art 17:00, 22 lut 2012

Danusiu a ta nowoczesna pergola z czego jest zrobiona?

mira 17:46, 22 lut 2012

chodziłam po ogrodzie w niedzielę i doszłam do wniosku, że potzebuję więcej pnączy bo to 3-ci wymiar :), a jak pnącza to i podpory - piękne i róznorodne zdjęcia - w sam raz do mich rozmyślań

a tak przy okazji na zdjęciu podpisanym różny łuk to jaka jest róża ? - pewnie powinnam wiedzieć ale nie wiem - Danusiu proszę podpowiedź - zestawienie kolorów jest dla mnie urzekajace...

Anna R. 18:44, 22 lut 2012

Iluzja przejścia do drugiej części ogrodu, znajdującego się za żywopłotem - to jest mistrzowska iluzja :)

Danuta Młoźniak 22:51, 22 lut 2012

Podejrzewam, że to Rosa banksiae "Lutea". Jest różą bezcierniową, która kwitnie małymi, okrągłymi podwójnymi kwiatami, wyglądającymi jak pompony.

Danuta Młoźniak 22:52, 22 lut 2012

Nowoczesna pergola zrobiona jest z desek drewnianych umocowanych "na sztorc". Zostały pomalowane na szaro.

Karolina P 13:52, 23 lut 2012

Ale fajny artykuł. A jakie piękne zdjęcia! Jak zwykle zresztą, Ogrodowisko i Danusia rozpieszcza:) Na wiosnę szykuję się do montażu łuków na róże, poluję też na obeliski do warzywnika - chciałabym je zakupić pod fasolę:) pozdrawiam serdecznie!

Anna Ścigaj 22:09, 23 lut 2012

Wychodzi na to, że nawet nowoczesny ogród może mieć pergolę w ogrodzie :D. Ciekawie to wygląda, inaczej troszkę.

A_gawa 20:12, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

Magdalena Błańska-Mecner 18:17, 04 mar 2016

Swietne propozycje Danusiu ,najbardziej podobaja mi sie podpory ze stali ocynkowanej ,piekne sa.Jestem na etapie poszukiwania.