Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) Daphne czyli wawrzynek jest fantastycznym dodatkiem do każdego wiosennego ogrodu. Te niewielkie (około 1,5 m) krzewy liściaste z pionowymi łodygami, są na samym początku wiosny pokryte niemal w całości bogatym, różowym lub rzadziej białym kwieciem, które rozsiewa swój zapach już w lutym i marcu. Potem rozwijają się świeże, zielone liście, a w dobrym roku, najczęściej w sierpniu pojawiają się także czerwone owoce.

Podobnie jak wiele pięknych rzeczy w życiu, również wawrzynki mają swoją tajną, ciemną stronę. Wiedzmy, że są bardzo toksyczne, szczególnie jagody i gałązki. Ofiary ich spożycia doświadczają uczucia zadławienia, a ofiary dotknięcia - wysypki. Pomimo tych trujących właściwości wawrzynki mają swoich zwolenników, ponieważ zapach o tak nietypowej porze kwitnienia jest w ogrodzie bardzo pożądany.

Wymagania wawrzynków

Większość gatunków będzie rosła w przeciętnej glebie ogrodowej, zarówno kwaśnej jak i zasadowej. Daphne mezereum jest najbardziej tolerancyjne na pH zasadowe. Najważniejsza jest tutaj dostępność wody. Unikamy gleb skrajnie mokrych i skrajnie suchych. Mogą one doprowadzić nawet do zamierania. Bardziej wilgotne gleby tolerują Daphne laureola i Daphne mezereum.

Miejsce powinno być osłonięte, ciepłe, słoneczne do półcienia. Unikamy stanowisk mocno przekorzenionych, aby uniknąć konkurencji o wodę i składniki pokarmowe. D. arbuscula, D. bholua, D. blagayana, D. mezereum i D. pontica toleruje półcień. D laureola będzie rosnąć w głębokim cieniu, a nawet tolerować suchy cień pod drzewami.

Sposób sadzenia

Wawrzynki kupujemy w doniczkach tak, że ich sadzenie nie sprawia problemu, możemy sadzić nawet rośliny kwitnące. Dołek kopiemy dwa razy większy niż bryła korzeniowa i zaprawiamy kompostem wymieszanym z torfem, zwłaszcza jeśli ziemia jest piaszczysta. Roślinę szczepioną zakopujemy o 5 cm głębiej niż rosła w doniczce. Zachęci ją to do lepszego ukorzenienia i poprawi żywotność. Korzenie ściółkujemy rozdrobnioną korą i obficie podlewamy.

Pielęgnacja i rozmnażanie

Wawrzynek nie wymaga przycinania, usuwamy jedynie martwe gałązki. Jest krzewem mało wymagającym wszelkiej opieki i uwagi. Musimy mu tylko zapewnić stałą wilgotność i co jakiś czas nawożenie. Jesienią usypujemy kopczyk z dobrze rozłożonej materii organicznej. Wawrzynki nie lubią przesadzania.

Daphne może cierpieć z powodu chorób grzybowych lub wirusowych, co prowadzi w wielu przypadkach do zamierania rośliny (np. z powodu fytoftorozy) lub żółknięcia liści i utraty walorów ozdobnych.

Roślina bardzo szybko pokazuje także wszelkie niedobory minerałów. Należy wtedy stosować preparaty bogate w żelazo.

Daphne mezereum można rozmnażać przez nasiona, które pozyskujemy ze świeżo dojrzałych owoców. Nasiona kiełkują w niewielkim procencie albo w tym samym roku albo wiosną następnego roku (czasem nawet dwa lata). Ten powolny i mozolny proces pozyskiwania nowych roślin wpływa niewątpliwie na ich wysoką cenę. Nasiona wawrzynków są ulubionym przysmakiem drozdów.

Głównym sposobem rozmnażania wawrzynków jest szczepienie lub przez sadzonki z piętką. W warunkach amatorskich jest to raczej niemożliwe.

Zastosowanie i towarzystwo dla wawrzynków

Jeśli zdecydujemy się posadzić tę roślinę, umiejscawiamy ją w pobliżu ścieżek, czy wejścia do domu, aby podziwiać jej zapach. Dzięki zróżnicowanemu kształtowi liści, są one wystarczająco atrakcyjne, aby nawet bez kwiatów zwracać uwagę. Mogą też być grupowane w dużych nasadzeniach w pobliżu zimozielonych lub liściastych żywopłotów np. grabowych.

Ich zapotrzebowanie na doskonałe odwodnienie rabat sprawia, że są dobrymi kandydatami do ogrodów skalnych. Będą miały doskonałe tło z wczesnych roślin cebulowych, kwitnących zwłaszcza na biało, a nawet poduchowych roślin skalnych posadzonych dużymi łanami.

W końcu zimy można ścinać do wazonu gałązki wawrzynków, aby wcześniej zakwitły i zdobiły nasze wnętrza.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: wiosna w ogrodzie, rośliny
3 komentarzy:
Łucja Badarycz 17:43, 16 kwi 2012

Miałam, niestety czas przeszły, wawrzynka główkowatego. Był śliczny, przepięknie zakwitł a następnie padł. Po wykopaniu zobaczyłam zgniłe korzenie, taki czasem bywa los wawrzynków. Niektóre bezwzględnie wymagają określonyh warunków, ale są to rarytasy w ogrodzie.

A_gawa 20:14, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

Dorotka 12:17, 14 maj 2015

Czy ktoś z ogrodowiska posiada tą roślinkę u siebie w ogrodzie?