Prunus campanulata  "Okame" Kwitnące drzewa są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego obrazu, który podoba się wszystkim bez wyjątku.

Jeśli ogród jest mały, sadzimy jedno lub dwa drzewa jako solitery w trawniku lub na rabacie. W dużych ogrodach stosujemy je na większych powierzchniach w grupach po kilka sztuk lub powtarzamy w innej części ogrodu. Dają wtedy spektakularny widok.

Wiele drzew, które kwitną wiosną, oferuje także oprócz efektownych kwiatów zielone lub purpurowo-brązowe liście latem i efektowne przebarwienia jesienią. Kwitnące drzewa mogą być doskonałym dodatkiem do kwiatowych bylin na rabatach.

W tym przypadku należy także zwrócić szczególną uwagę na kolor liści, kory, pokrój i inne cechy charakterystyczne drzewa. Kora drzew - srebrna, czarna, czerwona lub zielona, często z rysunkiem, zarówno gładka lub postrzępiona - może być piękna i doda rabatom urody także zimą.

Wybierajmy drzewa, które nie rzucają głębokiego cienia, a przepuszczają światło, jeśli chcemy pod nimi posadzić kwiaty. Niektóre drzewa delikatnie filtrują światło i pozwalają mu dotrzeć z boku - rankiem lub po południu.

Poniżej polecane gatunki.

Prunus persica "Taoflora Red" Prunus persica "Pink Peachy"
Prunus persica "Pink Peachy" Prunus INC. KOJO NO MAI

Wiśnie i śliwy ozdobne (Prunus)

Są to jedne z pierwszych drzew kwitnących. Migdałki, wiśnie, brzoskwinie, morele i śliwy należą do małych (szczepione), średnich lub dużych drzew. Najlepiej wybierać małe okazy, ale o dużych kwiatach, lub kwitnące w stanie bezlistnym. Ich kwiaty przypominają japońskie malowidła i pasują do ogrodów w stylu orientalnym z dodatkiem azalii, różaneczników i formowanych krzewów zimozielonych.

Urokliwie wyglądają również w naszych "swojskich" ogrodach podsadzone tulipanami, szafirkami czy sasankami. Potem mogą pod nimi wyrosnąć np. funkie (Hosta) i bergenie. Dobrym towarzystwem będą też ozdobne z liści żurawki (Heuchera). Te drzewa są w zastosowaniu uniwersalne i dają wiele radości wtedy, kiedy jesteśmy najbardziej spragnieni kwiatów.

Prusus cerasifera "Nigra" Prunus serrulata "Amanogawa" o kolumnowym pokroju
Prunus persica "Pink Peachy" Prunus glandulosa "Alba Plena"

Bardzo atrakcyjna jest śliwa wiśniowa 'Nigra' Prunus cerasifera 'Nigra'), która po przekwitnięciu stroi się w purpurowo-brązowe liście, pozostające bardzo długo jesienią. Ma elegancki wygląd, jest wytrzymała i wygląda subtelnie podczas kwitnienia.

Kolejnymi polecanymi gatunkami są wiśnie piłkowane (Prunus serrulata), obfitujące w mnogość różowych lub białych kwiatów, dających mglisty, eteryczny efekt. Najbardziej popularna jest wiśnia 'Kanzan' (jedna z najłatwiejszych w uprawie), 'Kiku Shidare Zakura' i kolumnowa 'Amanogawa'.

Płacząca Prunus subhirtella 'Pendula' wygląda jak tryskająca fontanna i ma bardzo delikatny pokrój dzięki kaskadom spływających gałęzi. Trudno jest sobie wyobrazić ładniejsze drzewo. Ta wiśnia jest pełna wdzięku i elegancka we wszystkich porach roku.

Prunus avium "Regina" - czereśnia "Regina" Prunus padus "Colorata"
Prunus cerasus "Umbraculifera" Prunus subshirtella "Pendula Rubra"

Na koniec mój hit i odkrycie ostatnich lat, czyli Prunus cerasus 'Umbraculifera', czyli wiśnia o kulistej koronie, której nie trzeba ciąć, jedyna w swoim rodzaju, bo w większości pozostałe drzewa w kształcie kuli nie kwitną, a ona tak.

Na początku maja, kiedy się zrobi ciepło, pokazuje swoje walory w uroczy sposób. Białe, drobne kwiatki są w wielkiej masie umieszczone na całej koronie i drzewo ślicznie będzie wyglądało posadzone zarówno w szpalerze, jak i pojedynczo. U mnie rośnie przed domem na ulicy wzdłuż całego muru i zagląda mi do okien.

Po przekwitnięciu wypuści ładne, drobne, podłużne listki, które utrzymają się bardzo długo. Są jeszcze wtedy kiedy inne drzewa są już w stanie bezlistnym (oprócz śliwy wiśniowej 'Nigra'). Jesienią będą miały kolor pomarańczowo-żółty. Potem spadną, ale pozostanie plątanina drobnych gałązek. Czasem zdarzają się nieliczne, jadalne owoce (małe wisienki). Trzeba także wspomnieć o korze - błyszczącej, w bordowym kolorze z szarymi poprzecznymi pierścieniami.

Prawie wszystkie wiśnie lubią rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu i powinny być sadzone w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie. Nie lubią podmokłych stanowisk.

Malus "Royalty" Malus
Malus "Ola" Malus

Jabłonie (Malus)

Mogą mieć białe, różowe, bordowe lub głęboko czerwono-fioletowe kwiaty, najczęściej pachnące. Wydają też owoce - małe jabłuszka w różnych kolorach, od żółtego poprzez pomarańczowy do czerwonego. Owoce atrakcyjne są przez zimę i stanowią pokarm dla ptaków. Są to stosunkowo małe drzewa, niewybredne co do gleby i mrozoodporne. Moje ulubione odmiany to różowa 'Ola' i purpurowa 'Royal Red'.

Świdośliwa (Amelanchier)

Także należy do czołówki małych, wiosennych drzew, które są atrakcyjne o każdej porze roku, nawet zimą, kiedy tylko widać gęstą koronę cienkich pędów. Świdośliwa pokryta jest delikatnymi, gwiaździstymi, białymi kwiatami, wyglądającymi niczym "piana". Zaletą są także najpierw różowawe, potem żółtawo-zielone, miękkie liście. Jesienią stają się purpurowe.

W lipcu pojawiają się ciemnoczerwone jagody, które kiedy dojrzewają, przybierają barwę fioletowo-czarną, a zimą są przysmakiem ptaków. Ogólny efekt tego drzewa - delikatny i zwiewny. Dobrze wygląda w towarzystwie klonu palmowego i magnolii gwiaździstej.

Amelanchier lamarckii Laburnum watereri - złotokap Waterera
 Laburnum watereri - złotokap Waterera Laburnum watereri - złotokap Waterera

Złotokapy (Laburnum)

Pospolicie zwane "złotym deszczem", kwitną późną wiosną i kochają słońce. Kwiatostany w kształcie długich wiech wspaniale wyglądają na bujnych gałęziach. Doskonałe drzewo do tworzenia "żywych" tuneli, gdzie przechadzając się pod okapem kwiatów chłoniemy ich urodę i podziwiamy spektakularny efekt. Dodatkową zaletą jest zapach, dzięki któremu przyciągają pszczoły. Liście są jasnozielone i pierzaste. Roślina jest trująca.

Magnolia "Satisfaction" Magnolia "Satisfaction'
Magnolia stellata Magnolia

Magnolie (Magnolia)

Potrafią naprawdę zachwycić, jeśli wiosną nie było przymrozków i jest ciepło. Wtedy drzewa po prostu "wybuchają" kwieciem. Kwiaty mogą być wielkie lub drobniejsze, ale zawsze subtelne i w większości pachnące jak cytryna lub orientalne lilie.

Jedną z pierwszych kwitnących magnolii jest magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata), która ma lekko falujące, niewielkie kwiaty koloru białego lub bladoróżowego.

Magnolia x soulangiana jest jednym z najczęściej fotografowanych kwitnących drzew. Jej skórzaste, trwałe kwiaty są różowo-fioletowe lub różowe, rzadziej żółte lub dwubarwne. Gładka, srebrzysto-szara kora i ładny pokrój gałęzi dają atrakcyjność wizualną w zimie. Dość cenna jest późno kwitnąca 'Alexandrina'.

Cornus officinalis Cornus mas

Derenie (Cornus)

Te niewielkie lub całkiem spore drzewa dają złotą aurę, bo kwitną bardzo wcześnie na żółto przed rozwojem liści. I choć kwiaty nie są zbyt okazałe, ale za to przyjemnie i słodko pachną. Są miododajne. Potem rozwijają się owalne liście. Dodatkowym atutem są przebarwienia jesienne na kolor czerwono-fioletowy.

Cornus officinalis czyli dereń japoński jest drzewem leczniczym, zaś Cornus mas (dereń jadalny) ma bardzo wartościowe owoce o cierpkim smaku, z których można robić dobre nalewki. Godną polecenia jest odmiana 'Golden Glory', która obficiej kwitnie, oraz 'Variegata' o liściach z białym marginesem. Mniejsza odmiana 'Aureoelegantissima' ma sporo żółtej barwy pomieszanej z różowym i zielonym. Również znana, choć trudniej dostępna jest odmiana 'Aurea', która ma zupełnie żółte liście, zmieniające się na zielonkawo-żółty.

Kolorowe odmiany są dużo mniejsze niż typowy gatunek Cornus mas, rosnący bujnie i osiągający bez cięcia dość pokaźne rozmiary.

Derenie są jednymi z najłatwiejszych i najbardziej odpornych drzew, Dobrze wyglądają podsadzone zimozielonymi ostrokrzewami, cisami czy kolorowymi cyprysikami o niskim pokroju.Z kwitnących bylin wczesnowiosennych polecam bergenie, epimedium oraz wrzośce. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być cebulowe (przebiśniegi, krokusy, małe narcyzy).

Crataegus oxyacantha "Paul's Scarlet" Crataegus oxyacantha "Paul's Scarlet"

Głogi - (Crataegus)

Są to zazwyczaj kolczaste małe i średnie drzewa. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa "kratos" czyli siła, władza, prawdopodobnie z powodu wytrzymałości i twardości drewna. Po przekwitnięciu na drzewach tworzą się purpurowe jagody, kwaśne w smaku i mączyste, ale doskonałe do przetworów i znane w leczeniu nadciśnienia.

Najbardziej ozdobny i najczęściej uprawiany jest Crataegus oxyacantha 'Paul's Scarlet' z pełnymi, różowymi różyczkami. Dobrze rośnie w słońcu, nie lubi podmokłych gleb. Głogi są stosowane jako drzewa alejowe w parkach i ogrodach. Ich korony mogą być cięte.

Exochorda "Serratifolia" Exochorda "Serratifolia"

Obiele (Exochorda)

Małe drzewa lub krzewy, dość rzadkie w uprawie. Mają wspaniałe, czysto białe kwiaty, którym nie szkodzą późnowiosenne przymrozki. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Lubią gleby wilgotne i żyzne.

Paulownie (Paulownia tomentosa)

Exochorda racemosa 'Niagara' Paulownia tomentosa

Przedstawiam to drzewo bardziej jako ciekawostkę niż godny polecenia gatunek, ponieważ nie wytrzymuje dobrze naszego klimatu. Ostatnio stało się dość popularne w internecie i sprzedawane przez różne szkółki w postaci nasion.

Jest jednym z najbardziej spektakularnych ozdobnych kwitnących drzew, znanym i wprowadzonym do uprawy w XIX wieku Chinach i Japonii. Kwiaty zapierają dech w piersiach, bo mają niespotykany odcień - fioletowo-niebieski. Są w kształcie zbliżonym do naparstnicy.

Drzewo doskonale rozmnaża się z nasion. Należy tu wspomnieć, że jeden egzemplarz może wyprodukować 20 milionów nasion rocznie. W młodszych latach przyrasta bardzo szybko. Jednak nasze zimy są zbyt surowe dla tego drzewa, przemarza, ale dobrze odbija z pnia.

Zawiązki kwiatów tworzą się jesienią, kiedy temperatura spada do 5 stopni. Jednak mrozy powodują, że kwiaty te nie rozwiną się następnej wiosny. Ozdobą mogą być pokaźnych rozmiarów owłosione liście (do 50 cm średnicy). Drzewo lubi ciepłe, osłonięte stanowiska. Polecam tylko dla kolekcjonerów.

Uzupełnienie tego artykułu:

Wątki o drzewach liściastych.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: wiosna w ogrodzie, rośliny, drzewa
10 komentarzy:
Zbigniew Gazda 12:25, 30 kwi 2012

Artykuł bardzo na czasie i przybliża bardzo temat - co wybrać i gdzie posadzić te drzewka tak obficie obsypane kwiatami. Dzięki.

Irena Miłek 15:31, 30 kwi 2012

A ja chciałabym się dowiedzieć więcej szczegółów na temat dwóch dereni; jeden to dereń kwiecisty Florida, odmiana rubra i drugi to dereń kousa odmiana Fanfare; czy twoim zdaniem jest dla nich szansa w naszych ogrodach, bo oba mam i nie wiem, jak się zakończy ta przygoda. Na razie są młode i przeżyły ostatnią zwariowaną zimę.

Danuta Młoźniak 21:19, 30 kwi 2012

Ponieważ te derenie kwitną później, będzie o nich w innym artykule. Zamierzam opisać ciekawe gatunki dereni m. in. Cornus florida, Cornus kousa, Cornus controversa 'Variegata', nie tylko kwitnące, ale też o ozdobnym pokroju, gałazkach czy liściach. Także te bardzo na Ogrodowisku popularne i znane typu Cornus alba "Aurea" czy "Elegantissima".

Marta Hawraj 23:37, 30 kwi 2012

Bardzo piękna ta galeria jak zwykle. Tyle ciekawych drzewek w jednym albumie. Szkoda, że nie mam gdzie ich posadzić, a kilka z pewnością mogłabym mieć ;) Danusiu masz jakieś niezwykłe jaśminowce w swojej kolekcji. Czy one tu są, czy nie ma ?

Danuta Młoźniak 15:22, 01 maj 2012

Marto, jaśminowce mam ciekawe, ale to krzewy, a nie drzewa, a więc będzie pewnie o nich przy okazji pisania o krzewach kwitnących wiosną.

Irena Miłek 11:05, 02 maj 2012

To czekam z niecierpliwością na ten artykuł, bo te wymienione przez ciebie derenie są moimi ulubionymi:)

rmf 14:58, 18 kwi 2014

Czy ktoś wie może, co za drzewo kwitnie obecnie tj. 04.2014 na różowo i prawie bezlistne. Liście raczej bordowe będą. Czy to właśnie śliwa wiśniowa 'Nigra' ?

Danuta Młoźniak 23:13, 18 kwi 2014

Tak. To może być śliwa wiśniowa 'Nigra'.

Magdalena Błańska-Mecner 08:42, 27 lut 2016

Mam wisnie japonska i magnolie z niecierpliwoscia czekam na kwitnienie.

Danuta Młoźniak 08:54, 27 lut 2016

Niewątpliwie będzie to prześliczny spektakl. A jakie kolory kwiatów magnolii?