Liście trawy o nazwie Hakonechloa wyginają się w łuk niczym wodospad Trawy ozdobne są atrakcyjnymi roślinami krajobrazowymi, które wymagają minimalnej pielęgnacji i zapewniają zainteresowanie na rabacie więcej niż jeden sezon. W większości trawy szybko rosną, więc co kilka lat mogą być podzielone i rozsadzone na inne miejsca.

Prawie każdy ogród, jaki spotykam, ma co najmniej kilka ozdobnych okazów traw. Ciągle w ofercie pojawiają się nowe. Niektóre są wyniosłe, inne przyjemne i schludne, inne zaś zwisają lub kłębią się. Jakie więc trawy wybrać aby ogród wyglądał świetnie?

Chociaż trawy ozdobne nie są moimi ulubionymi elementami w ogrodowych projektach, uważam, że są niezbędne w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie czy na tarasie. Chętnie je stosuję ze względu na różnorodność, efekt i dramaturgię, której mogą dodać.

Istnieją jeszcze inne powody, dla których trawy stały się tak popularne. Są bardzo ozdobne, dodają element ruchu i dźwięku w ogrodzie, nie wspominając o szerokiej gamie kolorystycznej. Będą wyglądać dobrze przez cały sezon przy zapewnieniu minimalnej opieki. Ale podejmowanie decyzji, które posadzić - to trudny wybór. Jest ich tak wiele.

Mogą być wykorzystywane do różnych celów, jako roślinne wzory, dekoracyjne nieformalne żywopłoty, tło dla innych roślin lub składnik udanych duetów, np. z hortensjami czy dereniami.

Trawy nie mają specjalnych wymagań, zawsze możemy wybrać coś odpowiedniego z szerokiej gamy gatunków i odmian Duża część traw ozdobnych jest łatwa w utrzymaniu, ponieważ nie jest wybredna co do gleby lub wilgoci. Trawy nie mają specjalnych wymagań, zawsze możemy wybrać coś odpowiedniego z szerokiej gamy gatunków i odmian, jednak najlepsze rezultaty osiąga się tylko po wybraniu właściwego i odpowiedniego rodzaju trawy dla naszych potrzeb, warunków siedliskowych i stylu ogrodu.

Wybór traw do ogrodu

Jednym z najważniejszych kryteriów jest cel, jakiemu mają służyć. Czy mają się wyróżniać kolorem, czy wielkością? Nasza decyzja sprowadza się do tego, w jaki sposób trawa ma uzupełniać kompozycję roślinną. A o tym decydują dwie cechy: wygląd przez cały sezon i pokrój.

Niektóre trawy rosną wyższe, inne natomiast niższe. Niektóre tworzą bardzo gęste, ale niskie kępy, a niektóre duże fontanny. Niektóre wolno rosną i mają pionowy pokrój, a niektóre rozprzestrzeniają się poziomo jak trawiaste dywany, których się nie kosi. Nie wszystkie ozdobne trawy są też odporne w każdej strefie, więc sprawdzenie, czy trawa będzie rosnąć w naszym obszarze, pomoże nam w zawężeniu pola.

Jeśli projektuję ogrody skalne, wybieram takie gatunki, które wypełnią szczeliny lub będą dobrym towarzystwem dla niskich roślin o poduchowym pokroju. Są to kostrzewy (Festuca) lub niskie turzyce (Carex). Pasują one także do wrzosowiska. Często wśród wrzosów dodaję także wysokie miskanty (Miscanthus) i rozplenice (Pennisetum).

Do ogrodów leśnych będą pasowały trawy okrywowe, które wypełnią lulki między paprociami, a ogrody formalne można wypełnić jednogatunkowymi polami zimozielonych turzyc, które nadadzą strzyżonym formom lekkości.

Chętnie je stosuję ze względu na różnorodność, efekt i dramaturgię, której mogą dodać Oprócz koloru, faktury i wielkości, należy również wziąć pod uwagę nasłonecznienie miejsca, które wybieramy dla traw. Generalnie najlepsze jest stanowisko słoneczne, ale znam sporo gatunków na stanowiska zacienione (np. Hakonechloa).

Większość traw ozdobnych łatwo wytrzymuje okresy suszy, jednak młode rośliny powinny być po posadzeniu zaopatrzone w wystarczającą ilością wody, aż do przyjęcia się. Gdy zaczynają się nowe przyrosty możemy rozpocząć nawożenie. Także wiosną dzielimy trawy.

Z niektórymi trawami musimy się obchodzić ostrożnie ponieważ mają ostre jak brzytwa liście, które mogą powodować zranienia.

Moja ulubiona lista roślin zaliczanych do traw ozdobnych (niektóre nie są trawami):

Miscanthus sinensis - miskant chiński w odmianach. Moje ulubione to "Gracillimus", "Variegatus", "Morning Light" i "Zebrinus".

Niektóre trawy rosną wyższe, inne natomiast niższe. Niektóre tworzą bardzo gęste kępy, a niektóre duże fontanny Są to wysokie, posągowe trawy, tworzące ​​ładny akcent, będący przedłużeniem sezonu na bylinowej rabacie. Rosną łatwo, bez specjalnych wymagań. Ich spektakularne kwiaty (nie wszystkie miskanty zakwitają), w postaci brązowych, białych lub kremowych, pierzastych, jedwabistych pióropuszy wznoszą się w górę i "świecą" w wieczornym świetle.

Ozdobne są głównie dzięki liściom. "Gracillimus" ma cienkie, wyginające się z charakterystycznym paskiem wzdłuż osi i jedwabiste, brązowe kwiaty, które zwisają jak frędzle późnym latem i trwają nawet do jesieni. Atutem odmiany "Variegatus" jest duża ilość białego koloru na liściach, dzięki wspaniałemu paskowaniu. Trawa ładnie rozjaśnia ciemne rośliny obok. "Morning Light" ma cieńsze liście i także w nich sporo koloru białego, "Zebrinus" zaś swoją nazwę zawdzięcza poprzecznemu paskowaniu na kremowo-żółto.

Pennisetum alopecuroides - rozplenica, piórkówka

Kępa rozplenicy tworzy ładną fontannę cienkich liści i świeżej zieleni, a dodatkowym atutem są kontrastowo zabarwione kwiatostany niczym szczotki do mycia butelek Kępa tworzy ładną fontannę cienkich liści i świeżej zieleni. Jesienią liście stają się żółte, a zimą beżowe. Trawa jest zgrabna i elegancka. Wytwarza delikatne i piękne kwiatostany, przypominające szczotki do mycia butelek, które utrzymują się od lata do zimy. Świetna do nasadzeń w donicach, do ogrodów skalnych, na rabaty, nasadzenia jednogatunkowe i mieszane. Nadaje się też jako tło dla roślin cebulowych i pierwszych kwitnących bylin.

Piórkówka uwielbia słońce, nie lubi zaś podmokłych gleb. Jak większość traw doskonale wygląda w donicy. Wyrasta do 1,20 m, natomiast karłowa odmiana "Little Bunny" osiąga 0.5 m. Przed zimą dobrze jest związać wszystkie liście w zgrabny chochoł, który chroni kępę przed nadmiarem wilgoci. Po zimie ścinamy stare liście zanim trawa rozpocznie wegetację. .

Krwistoczerwone spiczaste listki bledną do koloru jasnozielonego u podstawy i stają się z wiekiem półprzezroczyste Imperata cylindrica "Red Baron" - imperata cylindryczna

Najpiękniejsza barwa wśród traw, widoczna z daleka - zwłaszcza jeśli jest posadzona w dużej ilości. Krwistoczerwone spiczaste listki bledną do koloru jasnozielonego u podstawy i stają się z wiekiem półprzezroczyste. Trawa znakomicie wygląda na rabacie, niczym czerwona rzeka. Doskonale kontrastuje z roślinami o żółtej, czarnej lub srebrnej barwie. Może rosnąć nad brzegami stawów, na rabatach w masowych nasadzeniach i w pojemnikach.

Hakonechloa macra "Aureola" - hakonechloa wysmukła

To dla mnie jedna z najpiękniejszych traw, o intrygującym wyglądzie, bardzo barwna, prawie żółta, paskowana. Lubi rosnąć w cieniu, co jest jej wielką zaletą. Liście wyginają się w łuk niczym złoty wodospad. Zauroczyła mnie w zeszłym roku i już u mnie rośnie. Świetna do ogrodów w stylu japońskim. Więcej informacji o tej pięknej trawie tutaj.

Tworzy rozłożyste kępki z ładnymi, paskowanymi listkami. Mogą one być z przewagą białego koloru lub żółtego Acorus gramineus - tatarak trawiasty

Posadziłam go w zeszłym roku późnym latem i bardzo ładnie zdobił moją rabatę z bukszpanami. Tworzy rozłożyste kępki z ładnymi, paskowanymi listkami. Mogą one być z przewagą białego koloru lub żółtego. Tatarak trawiasty lubi wilgoć w glebie. Jest idealny do małych zbiorników wodnych lub jako roślina okrywowa na podmokłych i wilgotnych rabatach. Najlepiej rośnie w cieniu, od pełnego do częściowego. Kwitnie latem.

Sporobolus heterolepis - sporobolus różnołuskowy

Sporolobus ma delikatne jak włosy listki, które zwisają malowniczo Zachwyciłam się tą trawą w znanym ogrodzie holenderskiego projektanta Pieta Oudolfa. Sporolobus ma delikatne jak włosy listki, które zwisają malowniczo. Ale spektakl efektów wizualnych tej trawy rozpoczyna się jesienią, kiedy to przebarwia się ona na różowo, niektórzy piszą, że pomarańczowo-złoto.

Różowa poświata bierze się z koloru kwiatostanów, które pojawiają się już w sierpniu. Mają kształt wiech zwisających na cienkich łodygach. Podobno wydzielają niepowtarzalny zapach, przypominający zapach kolendry. Nie wiedziałam o tym, kiedy przechadzałam się ścieżkami wśród tych traw.

Najlepiej wyglądają posadzone wielkimi, jednogatunkowymi grupami lub w towarzystwie czosnków, jeżowek, perowskii, krwawników, liatry, rozchodników, przegorzanów, szałwii lub kocimiętek. To podstawowy składnik ogrodów o charakterze preriowym. Bardzo delikatna, zwiewna i urocza trawa.

Festuca scoparia - kostrzewa miotlasta posadzona w dużej jednogatunkowej masie wygląda zjawiskowo, ponieważ tworzy niskie, zwarte, zielone poduchy, które zachowują kolor nawet zimą Festuca scoparia - kostrzewa miotlasta

Posadzona w dużej jednogatunkowej masie wygląda zjawiskowo, ponieważ tworzy niskie, zwarte, zielone poduchy, które zachowują kolor nawet zimą. Można ją stosować jako roślinę okrywową. Aby wiosną zachęcić ją do wzrostu należy liście mocno przyciąć, a co kilka lat odmłodzić, bo ma tendencję do łysienia w środku. Jest jedna z najczęściej sadzonych traw ozdobnych.

Carex oshimensis "Evergold" - turzyca oszimska "Evergold"

Uwielbiam jej gęste, niskie kępy wyginających się, barwnych liści z kremowo-żółtym pasem. Jest zimozielona i bardzo widoczna z daleka. Niestety może przemarzać. Wygląda świetnie obsadzona innych ozdobnymi roślinami o kontrastujących liściach np. czarny Ophiopogon, dereń o czerwonych gałązkach, Epimedium, a z cebulowych Crocus.

Carex morrowii "Ice Dance" - turzyca Morrowa ma bardzo wdzięczne liście z biało-kremowym paskowaniem i może służyć jako roślina okrywowa. Rośnie w cieniu Carex morrowii "Ice Dance" - turzyca Morrowa

Posadziłam ją w zeszłym roku wśród bukszpanowych i cisowych kul. Ta turzyca ma bardzo wdzięczne liście z biało-kremowym paskowaniem i może służyć jako roślina okrywowa. Rośnie w cieniu. Dobrze wyglądała przez cały rok, ale po prawie bezśnieżnej zimie niektóre egzemplarze sporo ucierpiały. Można je wiosną przyciąć i za jakiś czas pokryje się młodymi listkami.

Carex elata "Aurea" - turzyca sztywna odmiana żółta

Carex elata "Aurea" lubi półcień, a w palącym słońcu może ulec przypaleniom Elegancka, ozdobna turzyca z jaskrawymi, żółtymi liśćmi. Bardzo przydatna do rozjaśniania ciemnych zakamarków, wypełniania wolnych miejsc na rabatach i nad wodę. Doskonała do donic. Lubi półcień, a w palącym słońcu może ulec przypaleniom. Jednak jeśli ma dość wilgoci (np. nad zbiornikiem wodnym) może rosnąć w pełnym słońcu.

Oprócz jaskrawych liści ozdobne są też jej podłużne, brązowo-czarne kwiatostany. To bardzo urokliwa roślina i doskonała do zestawień np. z czarnym konwalnikiem (Ophiopogon planiscapus "Nigrescens"). Właśnie szukam dla niej miejsca, bo bardzo mnie zauroczyła w ogrodach angielskich.

Uzupełnienie:

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: trawy
25 komentarzy:
Priceless 09:52, 11 maj 2012

Bardzo ciekawy artykuł, ja także bardzo lubię turzycę Morrowa i imperatę:) Do tego dodałabym czarną trawkę (Ophipogon) i żółtozieloną Hakonechloa macra Aureola. Szkoda, że nie ma ani słowa o bambusach:) Ciekawych tego tematu - bambusów jako orientalnych traw, które mogą rosnąć i rosną w Polsce - zapraszam na bloga http://kulturalnieobambusach.blogspot.com/ Pozdrawiam wszystkich miłośników traw:)

Zbigniew Gazda 11:14, 11 maj 2012

Dziękuję Danusiu za artykuł . Zebrane wiadomości w jednym miejscu i bezcenne Twoje porady. Nabyłem kilka traw na wiosnę i spoglądam jak startują. Osobiście przytłaczają mnie trawy wysokie i w wielkiej ilości. Wolę jeden akcent miskanta i niziutkie okrywowe.

Danuta Młoźniak 17:20, 11 maj 2012

O Hakonechloa macra "Aureola" i Ophiopogon planiscapus "Nigrescens" zostały niedawno opublikowane odrębne artykuły w dziale "Portrety roślin" stąd ten brak wzmianki, ale wszyscy czynnie uczestniczący w Forum Ogrodowiska doskonale wiedzą, że mam je w swoim ogrodzie i także bardzo lubię.

To świetne rośliny do zestawień na zasadzie kontrastu. Podaję link w artykule do tych roślin.

Irena Miłek 17:29, 11 maj 2012

Tę trawę kupiłam i chcę w połączeniu z szałwią omszoną "Ametyst" zrobić skarpetę wokół orzecha. Piękna ta trawa, chyba większość traw zaczyna mi się podobać. Ogród zyskuje nowy wymiar:) takie falowanie, jak wieje wiatr!

mnbv 00:36, 12 maj 2012

Inspirujący artykuł. Zupełnie zapomniałem o turzycach w planach na własny ogród. Są fajne pod tym względem, że znoszą cień, wilgoć i są zimozielone. Świetny pomysł aby zestawiać je z bukszpanem. Inna możliwość to podsadzenie krzewów o gałęziach kolorowych zimą np. dereni. Mogą też stanowić stały punkt na hostowisku łysiejącym po mrozach, albo zostać zestawione z roślinami o podobnych właściwościach np żurawkami, bergenią sercolistną, kopytnikiem europejskim itd. W tym wypadku zastosowałbym odmiany bez mocnych kolorów i paskowań.

Irena Miłek >szałwia może się nie sprawdzić w cieniu orzecha. Natomiast podoba mi się koncepcja skolegowania szałwii omszonej z trawami, ale polecałbym podpatrzone w internecie połączenie z seslerią (Sesleria autumnalis).

gooseberry 10:13, 12 maj 2012

Świetny artykuł... super, że są zdjęcia niektórych traw... łatwiej je sobie wyobrazić i nie trzeba odrywać się od tekstu! Pozdrawiam

MilenaP 13:08, 12 maj 2012

Danusiu świetny ten artykuł :-) pozdrawiam i dziękuję za niego. Bardzo mi się przydał :-)

mnbv 15:55, 12 maj 2012

Zapomniałem napisać, że zawsze podobały mi się takie polanki z kostrzewy miotlastej. Szczególnie jeśli ktoś ma w ogrodzie drzewko podobnej urody co na zdjęciu. Ja bym pomiędzy te kępki doćkał tu i tam skalnicę Arendsa o białych kwiatach. Jest zimozielona i osiąga podobną wysokość co kostrzewa.

ocia79 11:54, 17 maj 2012

Danusiu fajny, praktyczny artykuł.Połowę traw z niego mam u siebie.Efekt zobaczę i ocenię latem.

Marlenaa 22:55, 22 paź 2012

Interesujący artykuł.

tripod 20:25, 10 mar 2013

Jestem zielony z traw! To jak się odmładza kostrzewę miotlastą?

Mille 13:29, 08 wrz 2013

A jaką trawę o żółtych/ limonkowych listkach polecacie na stanowiska mocno nasłonecznione? Mam wrażenie, że większość takich traw niespecjalnie nadaje się na słońce... Boję się sadzić hakonechloę na słońcu, ponieważ nie mam auto. nawadniania, choć staram się w miarę możliwości podewać co bardziej wrażliwe na suszę rośliny.

elzbieta_m 18:13, 12 wrz 2013

Właśnie poszukuję traw do mojego leśnego ogrodu i przeczytałam Pani artykuł z zainteresowaniem.Fajnie opisane trawy,pomogą mi dokonać wyboru.Dziękuję

MarzenaG 13:08, 25 sie 2014

Danusiu, jaką trawę można by posadzić zamiast buchanana przy tujach danica, przy altance( obecna zlewa się kolorem z altanką właśnie) ( zdjęcie załączyłam w wątku o pytaniach dotyczących projektownia, z góry dziękuję u pozdrawiam MarzenaG

Marta Szewczyk-Dutka 15:48, 25 sie 2014

Ja jeszcze pokochałam Carex The Beatles. Są niesamowite. Zaznaczam artykuł.

Danuta Młoźniak 17:25, 25 sie 2014

Posadź Carex "Frosted Curls". Jest trochę srebrzysto-zielona.

A_gawa 18:19, 25 sie 2014

A jaką trawę zastosować zamiast trawnika na miejscu bardzo nasłonecznionym od strony południowej? Chciałabym z niej kleksy zrobić w żwirze lub korze. Kurcze trudno się opamiętać i czekać i planowo robić. :)

Danuta Młoźniak 20:26, 25 sie 2014

Kostrzewa "niedźwiedzie futro".

Piorunek 18:44, 27 paź 2014

Czy zestawienie wysokich miskantów różnych odmian w rządku wyglądałoby ciekawie? W jakiej odległości je od siebie sadzić? np."Gracillimus", "Variegatus", "Morning Light"

Danuta Młoźniak 19:26, 27 paź 2014

Nie wyglądałoby to ciekawie, bo to raczej byłby zbiór miskantów, niż kompozycja z punktu wiedzenia projektowania ogrodu.

Piorunek 19:57, 27 paź 2014

Mam na myśli rządek trzech sztuk, więc może jedna inna w środku, a po bokach np. gracillimus. W środku jedna ładnie kwitnąca. A może trzy takie same. A ewentualnie w jakich odległościach sadzi się miskanty?

Danuta Młoźniak 21:39, 27 paź 2014

Rozstaw wynosi 1-1,5 metra.

Piorunek 11:36, 01 lis 2014

A jeśli chodzi o rozplenicę to jaką odmianę polecasz?

Danuta Młoźniak 07:00, 03 lis 2014

Pennisetum alopecuroides - odmianę "Hameln" i "Black Beauty".

Piorunek 19:49, 08 lis 2014

Poszukuję ładnej trawy w reprezentacyjne miejsce. Zależy mi na wąskim pokroju, delikatnie przewieszającym się. Chcę żeby miała przynajmniej metr. Znasz coś wartego uwagi? :)