Hoveton Hall Gardens leży w hrabstwie Norfolk i jest jednym z tych ogrodów, gdzie chętnie będę wracać Hoveton Hall Gardens leży w hrabstwie Norfolk i jest jednym z tych ogrodów, gdzie chętnie będę wracać, a to za sprawą niesamowitych, przepięknie skomponowanych rabat i ogrodu wielu ciekawych detali. Zapamiętałam go także dzięki motywom pajęczyny, bowiem ogród posiada w różnych częściach "obrazki" niczym z filmu "Spiderman". To go bardzo wyróżnia i sprawia, że jest niepowtarzalny. Nigdzie czegoś podobnego nie widziałam.

Obecnie posiadłość jest własnością Andrew i Barbary Buxton, a jest w tej rodzinie od 1946 roku. Dom został wybudowany w latach 1809 - 1812. Wykonany jest z cegły, a dach pokryto łupkiem. Okna wykończono stylowymi, zielonymi okiennicami, a wejście do domu urokliwym daszkiem, co szczególnie mnie zachwyciło.

W czasach II wojny światowej park zaorano, drzewa usunięto, aby pozyskać jak najwięcej terenu i móc uprawiać warzywa. Z żywnością było ciężko.

Wchodzi się tam przez okrągłą, efektowną bramę spowitą w pajęczynę Obecny zarys ogrodu, warzywnik otoczony murem i układ ogrodu pokazują mapy z 1841 roku, jednak kompleksowe prace ogrodnicze wykonano w 1920 roku, kiedy to posadzono wiele okazów różaneczników i azalii. Zlecono także wykonać bramy w kształcie pajęczyn.

Zbudowano kilka mniejszych domów w ogrodzie, wykończono ważne części ogrodu m.in. ogród kuchenny i ogród kwiatowy. W 1992 roku ogrody udostępniono do zwiedzania, aby wspomóc budżet domowy i móc pokrywać wysokie koszty utrzymania tak ogromnej posiadłości.

The Spider Garden to najważniejsza i najładniejsza część Hoveton Hall Gardens. Wchodzi się tam przez okrągłą, efektowną bramę spowitą w pajęczynę. Na środku ogrodu jest kamienny placyk również w kształcie pajęczyny, zaprojektowany przez architekta krajobrazu o nazwisku James Smith. Ogród jest otoczony wysokimi, ceglanymi murami, co powoduje kumulowanie ciepła podczas gorącej pogody i oddawanie go nocą roślinom. Wpływa to na nie bardzo korzystnie.

Zauważyłam alstremerie. W Anglii dość powszechnie sadzone są na rabatach i dają niezwykły efekt dzięki ciepłym kolorom Według tablicy informacyjnej umieszczonej przy wejściu, ogród kwiatowy zawiera ponad 600 różnych gatunków i odmian roślin. Dużo więcej posadzono w ogrodzie kuchennym po drugiej stronie. Niektóre rzadkie i niezwykłe okazy rosną sobie obok bardziej popularnych roślin ogrodowych. Znaczące są pierwiosnki (Primula), miodunki (Pulmonaria) i narcyzy, które są pierwszymi kwiatami. Późniejszą eksplozję kolorów kontynuują tulipany i irysy.

Wczesnym latem pojawiają się peonie, kiedy robią tło dla wielu odmian róż. Peoniom towarzyszą firletki i inne kwiaty równocześnie zakwitające. Tutaj nie ma samotnych roślin. Wszystko jest tak dobrane, aby stanowić zgrane kompozycje.Jedne rośliny podkreślają urodę drugich.

Fotografując rabaty zauważyłam "nakładanie się" kolorowych plam roślinnych, posadzonych w dużej ilości. Daje to niezwykłe efekty malarskie.

Potem zakwitają bodziszki w wielu odmianach i niezwykłe penstemony, na kolorowo wyróżniają się brodate goździki, krwawniki i ostróżki, a następnie kolekcje szałwii, dające kolor aż do mrozów. Zauważyłam alstremerie - kwiaty u nas znane tylko ze szklarni. W Anglii dość powszechnie sadzone są na rabatach i dają niezwykły efekt dzięki ciepłym kolorom.

Za ławką kwitną ostrogowce, bodziszki i szałwie. Zwróćcie uwagę też na motylki wyeksponowane na rękojeści wideł Rabaty obsadzone bylinami przyciągają podczas gorącego lata bardzo dużo owadów. Zaobserwowano np. aż dwadzieścia pięć gatunków różnych motyli, w tym rzadki paź królowej, który przylatuje okazjonalnie z pobliskiej działki.

Pojawiają się motyle zawisaki i ćma furczak gołąbek. Mnóstwo niewielkich owadów tworzy tutaj popularne łowisko dla pewnego gatunku kosmatej ważki o nazwie żagniczka wiosenna. Bywa widziana tutaj w maju i czerwcu, ale to późnym latem występuje największa liczebność wszelkich ważek. W tym momencie bywa ich ponad 100.

Zaobserwowano też liczne ptaki, które polują pod osłoną ścian. Kilka gatunków postanowiło się zagnieździć w żywopłotach (rudzik, kos, zięba zwyczajna, leśny gołąb grzywacz i krzyżówka).

Są też wśród tutejszych regularnie rozmnażających się gatunków sikora modra, bogatka i nawet kuropatwa czerwononoga, które także gnieżdżą się od kilku lat. Na murach widziałam porozwieszane domki dla pożytecznych owadów.

Budowę centralnego ogrodu ziołowego rozpoczęto w 2002 roku. W  centrum herbarium ustawiono rzeźbę mężczyzny, wykonaną z wikliny The Old Kitchen Garden jest bardzo efektowny i użyteczny, bowiem produkuje owoce i warzywa na potrzeby domu. Rabaty otaczające ścieżki przylegają do otaczających je murów i dobór gatunkowy jest dostosowany do wystawy słonecznej. Ciepłe stanowiska od strony południowej są idealne do uprawy roślin nawet z cieplejszego klimatu i rosną tutaj doskonale. Te zaś od strony północnej, czyli w cieniu i chłodniejsze, nadają się do uprawy paproci i host.

Istnieje także Knot Garden - piękny wzór żywopłotów parterowych, wykonany z zimozielonej ożanki (Teucrium), połączonej z bukszpanem i trawnikiem.

Budowę centralnego ogrodu ziołowego rozpoczęto w 2002 roku. W centrum herbarium ustawiono rzeźbę mężczyzny, wykonaną z wikliny. Otaczają ją koliste rabaty obsadzone lawendą, tymiankiem i hyzopem. Nie zabrakło także atrakcyjnych róż (Rosa gallica 'Versicolor', Rosa officinalis). Wiosną pojawiają się tulipany i narcyzy. Jako zimozielona struktura służą laurowe, przycięte drzewka i szpalery jabłoni 'John Downie'.

Białe róże na łuku Znajdują się tutaj także miejsca do uprawy szparagów, karczochów, truskawek, malin, agrestu i porzeczek. Przy murach posadzono śliwy, figi, brzoskwinie, nektarynki i grusze.

The Clematis Walk

Ten wąski pasek ogrodu położony jest pomiędzy "ogrodem pająka" a sadem. Przy ścianie posadzono kilka odmian powojników (Clematis), kwitnące okazy pruszników (Ceanothus), okazy zimozielonych drzew o obco brzmiącej nazwie Azara, a pochodzących z rodziny wierzbowate. Ich żółte kwiaty pojawiają się zimą i pachną słodko wanilią. Dobór roślin wzbogacają zielone, śródziemnomorskie mirty (Myrtus).

Woodland Walk - to miejsce do spacerów dla miłośników różaneczników i azalii, które rosną pod okapem płaczących brzóz, kasztanowców i dębów. Pełno tutaj różnych gatunków ptaków (ponad 100), które mają doskonałe miejsca do życia.

The Magnolia Garden and Lake

Bujność rdzawych liliowców i różowych bodziszków. Szałowe są też ostnice olbrzymie, wylewające się wprost na żwirową ścieżkę W tej części dominuje Magnolia x soulangeana, która zachwyca wiosną pachnącymi kwiatami przed rozwojem liści. Wielkie jezioro oferuje wilgoć w powietrzu i dobry mikroklimat dla wielu roślin. Zauważyłam także magnolie gwiaździste (Magnolia stellata), Magnolia 'Caerhays Belle' i Magnolia liliiflora 'Nigra'.

Dolne piętro wypełniają pierwiosnki o kandelabrowych kwiatach (Primula pulverulenta, Primula japonica, Primula beesiana), dąbrówki, miodunki, brunnery, pierisy, zawilce, astry i Schizostylis..

Wiosną kwitnie kamelia japońska 'Noblissima', różaneczniki i pachnące azalie. Późnym latem zakwitają hortensje i budleje, które przyciągają roje pszczół i motyli. Jesienią przebarwiają się enkianty i ambrowce, a zimą zachwycają trzmieliny.

Efektowne pierwiosnki The Kidney Lake to jezioro z wyspą , na której gniazdują liczne ptaki (m.in dzięcioły, drozdy oraz kaczki). Jest także tarliskiem dla żab i ropuch. Kwitną tutaj polne kwiaty. Z drzew charakterystyczne są robinie (Robinia pseudoacacia), na biało kwitnąca rzadkość o nazwie Eucryphia pumila, Acer hersii o paskowanej korze, australijska Acacia melanoxylon. Żyją tu także króliki i wiewiórki szare.

The Arboretum liczy ponad 200 gatunków drzew, niektóre kwitnące, inne ciekawie przebarwiające się. Rosną tutaj jabłonie, jarząby, wiśnie japońskie, derenie kwieciste, tulipanowce, katalpy, klony czerwone, klony srebrzyste. To doskonałe tereny na spacery. Ogród jest bardzo zadbany i ciekawy.

Ogrody są piękne, kolorowe i oferują dość szeroki wybór różnych stylów, od części formalnej do części spacerowej w dzikim prawie obszarze. Panuje tutaj cisza i spokój, a my przechadzając się po tych wszystkich kolorowych fragmentach ogrodu, co chwila odkrywaliśmy nowe zaskakujące rośliny i kompozycje.

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
11 komentarzy:
Pszczelarnia 13:17, 08 lut 2013

Ogród wszystkich kolorów tęczy - piękny. Wzór dla osób lubiących kwiaty i kolor w ogrodzie.

Joku 16:19, 08 lut 2013

Dla mnie jeden z najpiękniejszych ogrodów prezentowanych przez Danusię. Uwielbiam kwiaty i kolory. W tym ogrodzie jest cała gama kolorystyczna, a jednak kompozycje roślinne nie gryzą się ze sobą. Zauważyłam że prawie wcale nie ma iglaków, no chyba że są ukryte w tle. Cóż, w Anglii zimy są o wiele łagodniejsze niż u nas. Też mogłabym tam dłuuugo siedzieć na ławeczce i kontemplować, nie spiesząc się nigdzie.

Leida 18:48, 08 lut 2013

Ja tez bym chciała wrócić do tego ogrodu. Na początku zapowiadał się całkiem nieciekawie a potem co krok to nowa niespodzianka. Połączenia kolorów na rabatach bylinowych czasami niespotykane ale wszystko idealnie do siebie pasowało. I te fale kolorów wylewające się z rabat... bardzo mi się podobały. A jak się doda do tego towarzystwo z którym się to wszystko ogląda i komentuje to naprawdę ciężko stamtąd wyjść.

Magda Greń 12:46, 09 lut 2013

Mnie zachwyca ceglany mur, który jako tło wzmacnie urok kompozycji rabatowych.

Elfik 19:00, 09 lut 2013

Danusiu, przeczytałam w ekstazie... Cudownie relacjonujesz to, co niby powinnam wiedzieć, bo byłam - a jednak nie znam wielu szczegółów, a których piszesz. Wchłonęłam ogród oczami, teraz pogłębiłam wiedzę o nim. Dostrzegłam natomiast :) , że na ceglanym murze przy domku nie ma róży Dublin Bay, która mnie tak zachwyciła...

Danuta Necel 20:44, 09 lut 2013

Jak zwykle pięknie pokazane z przyjemnością się czyta,dziękuję.

Gabriela Jędrys 20:56, 09 lut 2013

Tak, to był zdecydowanie rodzaj ogrodu, z którego nie chciałam wyjść. I ten domek w ogrodzie pajęczym, prawie jak dom Moneta (albo odwrotnie). To był chyba dom ogrodnika, bo właściwy dom jest za dziką częścią ogrodu i jest tam wspaniała, wielka, stara, drewniana szklarnia.

Iwona Zajączkowska 08:52, 10 lut 2013

Wspaniały, powalająca ilość parzydła i cudowny dereń -Cornus controversa 'Variegata'. Kompozycje rabat sprawiają wrażenie lekkości....bardzo mi się podoba:)

Basiaw 08:32, 12 lut 2013

Zachwycający, wręcz bajkowy ogród! Dla mnie cudownym akcentem jest kurza rodzinka na trawie, może to sposób na kury w ogrodzie, gdy nie ma miejsca dla żywych ptaków?

Danuta Młoźniak 09:57, 18 lut 2013

Tak, to prawda, taka namiastka kurzej gromadki, która szkód nie narobi, a pięknie i swojsko wygląda.

Irena Miłek 17:25, 18 lut 2013

Piękny ogród, taki zachęcający do odpoczynku:) i te róże na przejściach, cudowne.