Szpaler wiśni 'Umbraculifera' Zdarzają się takie sytuacje, kiedy musimy przesadzić drzewo. Powodów może być kilka. Zostało nieprawidłowo zaplanowane: za blisko domu, za blisko innych roślin albo zmieniła się koncepcja i w miejscu drzewa powstanie altana lub basen. Co w takim razie zrobić z drzewem?

Taka przeprowadzka i jej powodzenie zależy od rodzaju drzewa (iglaste lub liściaste), od tego jak długo drzewo rosło, jak jest duże i od pory przesadzania.

Zależy także głównie od prawidłowości samej akcji. Wszystko powinno się wyjaśnić i szczegóły ustalamy z dużym wyprzedzeniem, zanim się za to weźmiemy.

Pora przesadzania

Drzewa liściaste przesadzamy w fazie spoczynku (późna jesień lub wczesna wiosna), kiedy drzewo jest w stanie bezlistnym. W mojej praktyce ogrodniczej zdarzały się przesadzenia także poza tym terminem, nawet w okresie kwitnienia drzew, lecz zawsze niesie to pewne utrudnienia i straty, chociażby w stanie ulistnienia. Jeśli jednak zabieg zostanie prawidłowo wykonany - nie ma obaw, drzewo musi się przyjąć i straty będą minimalne.

Drzewa iglaste podobnie, choć terminy może nie są tak sztywne i nieco dłuższe. Praktycznie omijamy tylko termin intensywnych młodych przyrostów, kiedy drzewa zaczynają rosnąć. Grozi to więdnięciem i zamieraniem młodziutkich gałązek.

Przewozimy drzewo tak, aby z bryły nie obsypała się ziemia Ostry szpadel jest niezbędny
Grabie też się przydadzą

Co nam będzie potrzebne ?

Do zabiegu przesadzania potrzebujemy przede wszystkim ludzi, bo jeśli drzewo jest ciężkie, sami nie damy rady go przeciągnąć w nowe miejsce. Jeśli małe, zrobimy to sami. Jak powinniśmy się ubrać? Bo to też jest ważne. Nigdy nie robimy tego w klapkach i sukience, ostre gałęzie lub igły mogą nas boleśnie zranić. Potrzebujemy więc dobrych butów i mocnego ubrania.

Następnie potrzebujemy dobrego, ostrego szpadla do kopania dołu i sekatora do ucinania martwych lub połamanych gałęzi. Przygotujmy też mocną płachtę, najlepiej z brezentu lub innego materiału. Na tym materiale przeciągniemy drzewo w nowe miejsce.

Tam gdzie będzie rosło przygotowujemy folię, aby było na co sypać ziemię z dołka, lub taczkę, jeśli musimy tą ziemię wywieźć. Przeciągamy też wąż z wodą lub przygotowujemy konewki do podlania. Kładziemy palik do ustabilizowania drzewa i paski do przywiązania.

Przygotowujemy sznurek do związania gałęzi - bez tego nie da rady przesadzić drzewa. No i na koniec ziemię do zaprawienia dołka i korę jako ściółkę. Kiedy wszystko gotowe, zaczynamy pracę.

Przygotowujemy sznurek lub coś innego do związania gałęzi - bez tego nie da rady przesadzić drzewa Udeptujemy Dół jest wykopany, a więc ustawiamy drzewo w nowym miejscu

Ważne wskazówki

Drzewa, które rosną w danym miejscu więcej niż 25 lat w ogóle nie powinny być przesadzane. Planujmy wykopanie drzewa z jak największą bryłą korzeniową, jest wtedy duża szansa powodzenia. Jeśli korzenie zbyt mocno utniemy, musimy także dla równowagi zredukować koronę drzewa, czyli część nadziemną. Pamiętajmy, drzewo przeżywa szok, starajmy się go zniwelować na wszystkie możliwe sposoby.

Jeśli planujemy przesadzanie bardzo wczesną wiosną i gleba będzie zmrożona, przygotowania rozpoczynamy jesienią poprzedniego roku. Kopiemy duży dół i wypełniamy go słomą lub gazetami i zasłaniamy deskami lub plastikiem. Wiosną wypełnienie wyjmujemy i mamy dół gotowy.

Nigdy nie ciągnij gołej bryły po ziemi, bo ziemia się wykruszy spod korzeni i niepowodzenie gotowe. Zawsze przesuwaj bryłę na brezencie. Wtedy jest dużo łatwiej.

Jeśli jednak zabieg zostanie prawidłowo wykonany - nie ma obaw, drzewo musi się przyjąć i straty będą minimalne Do zabiegu przesadzania potrzebujemy przede wszystkim ludzi, bo jeśli drzewo jest ciężkie, sami nie damy rady go przeciągnąć w nowe miejsce

Przesadzaj najlepiej w pochmurny, bezwietrzny dzień, a kilka dni wcześniej podlewaj roślinę obficie. Zwiąż gałęzie owijając spiralnie drzewo sznurkiem. Zaznacz wstążeczką, gdzie było południe lub północ. Staraj się posadzić drzewo tak samo względem stron świata. Zwłaszcza dotyczy to jałowców i sosen.

Prawidłowo oceń jak wielki wykopać dół w nowym miejscu, lepiej zrobić za duży niż za mały, bo oczekująca roślina niepotrzebnie będzie wysychała.

Pomocne w określaniu wielkości bryły jest następująca wskazówka. Każde 2,5 cm średnicy pnia równa się 30 cm średnicy bryły korzeniowej, czyli drzewo o średnicy pnia 5 cm, potrzebuje dołka o szerokości 60 cm.

Formujemy nową bryłę Jeśli drzewo nie jest ciężkie, wyciągamy je na brezent i przewozimy lub przeciągamy na nowe miejsce
Ustawianie drzew w  nowym miejscu Drzewo powinno rosnąć na takim samym poziomie, na jakim było do tej pory

Przesadzanie krok po kroku

Wokół obwodu bryły korzeniowej drzewa kopiemy rów i obserwujemy czy widać korzenie, które przez niego przechodzą. Formujemy nową bryłę. Następnie w rów wkładamy szpadel i podcinamy korzenie od spodu. Bryła powinna się utrzymywać w całości. Jeśli drzewo nie jest ciężkie, wyciągamy je na brezent i przewozimy lub przeciągamy na nowe miejsce. Jeśli sami nie damy rady, korzystamy z pomocy innych osób.

Podważamy bryłę i podkładamy z jednej strony tkaninę, potem drzewo lekko przechylamy i nasuwamy na matę. Wtedy bez problemu da się wyciągnąć na wierzch i przetransportować ręcznie lub na taczce.

Nowy otwór powinien już być wykopany, a ziemia do sadzenia przygotowana obok. Sprawdzamy zatem wysokość nowej bryły przy pomocy patyka lub trzonka szpadla i wkładamy do dołka. Jeśli za mało musimy podkopać, jeśli za głęboko, nasypać więcej ziemi. Nowe drzewo powinno rosnąć na takim samym poziomie, na jakim było do tej pory.

Podkopywanie korzeni Drzewa o dużych koronach będą miały tendencję do pochylania przy większych podmuchach wiatru

Nasypujemy kompostu wymieszanego z rodzimą glebą do nowego dołka i sadzimy drzewo. Jeśli gleba jest piaszczysta kompostu możemy dać więcej i nie musimy się tak przejmować przekopaniem, natomiast jeśli gliniasta, musimy poświęcić na sadzenie więcej czasu. Na dnie dołka należy wywiercić dziurę, aby dostać się do warstwy przepuszczalnej. Otwór wypełniamy grubym żwirem i zasłaniamy włókniną lub przepuszczalną matą. Gdybyśmy tego nie zrobili, dołek szybko napełniłby się wodą niczym garnek i drzewo by zamarło z powodu braku tlenu w korzeniach.

Ustawiamy w pionie i patrzymy, gdzie drzewo ma "twarz" czyli najładniejszą stronę, dosypujemy ziemi wokół, mocno uciskając wewnętrzną stroną stopy, aby je ustabilizować. Po uzupełnieniu podłoża sprawdzamy ustawienie jeszcze raz.

Drzewa o dużych koronach będą miały tendencje do pochylania przy większych podmuchach wiatru. Należy więc je przywiązać do palika. Krótki wbijamy pochyło, długi - pionowo, ważne aby był od strony przeważających wiatrów. Dzięki temu bryła nie będzie naruszona i drzewo na pewno się przyjmie.

Wokół bryły formujemy z wykopanej ziemi misę - to ważne aby woda nie spływała na boki. Wtedy obficie podlewamy, nawet kilkakrotnie, aby ziemia dobrze "okleiła" korzenie i wyparła puste przestrzenie z gleby.

Drzewa zimozielone możemy wieczorem zraszać także z góry, aby uzupełniały braki wody Po przesadzeniu podlewamy i ściółkujemy korą

Drzewa zimozielone możemy wieczorem zraszać także z góry, aby uzupełniały braki wody także w ten sposób, nie tylko poprzez korzenie. Jeśli jest silne słońce, drzewa trzeba cieniować rozpinając na kijach włókninę.

Stare, wielkie drzewa należy pozostawić specjalistom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. To ciężka i niebezpieczna praca. Nie bierzmy się sami za to, bo szkoda zmarnowania drzew.

Z reguły takie przesadzanie odbywa się etapami. Najpierw jesienią podcina się jedną stronę bryły korzeniowej, wkłada folię, sypie żyzną ziemię i leje wodę, aby roślina wytworzyła nowe korzenie w dobrym miejscu, odżywiając się jednocześnie nienaruszoną stroną. W następnym roku podcina się drugą stronę i dopiero przesadza drzewo.

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: poradnik, drzewa
11 komentarzy:
Enya73 13:32, 11 lut 2013

O to jest dla mnie jeszcze szansa, że przesadzę drzewa posadzone w niezbyt przemyślanym miejscu:-) Dzięki za ten artykuł. Bardzo przydatny:-)

Zbigniew Gazda 20:26, 11 lut 2013

Co za wspaniały opis Danusiu. Krok po kroku poparte zdjęciami . A przecież pewnie u każdego z nas zajdzie konieczność przesadzenia dużej rośliny. Dzięki.

alicja ostrowska 20:42, 11 lut 2013

Świetny artykuł. Właśnie zaplanowałam na wiosnę przesadzić świerka, którego posadziłam kilka lat temu za blisko domu. Dziękuję za wskazówki.

Danuta Młoźniak 14:38, 12 lut 2013

Edytowałam nieco obszerniej treść o zaprawianiu dołka kompostem, aby było jasne jak to jest z tym mieszaniem i przekopywaniem.

jagoda99 21:14, 12 lut 2013

Wszystkie twoje artykuly czytam bardzo ciekawe. Ten jest naprawdę bardzo przydatny, ale będę mądra dzięki Tobie.

A_gawa 20:21, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

Danuta Młoźniak 19:14, 28 wrz 2014

Przed przesadzeniem podlewaj przez 2-3 dni. Jednoroczna śliwa wiśniowa nie ma jeszcze tak silnie rozbudowanego systemu korzeniowego i na pewno się przyjmie. Możesz przesadzać.

anbu 21:44, 03 cze 2015

Bardzo ciekawe. Przyda mi się.

katel 21:00, 11 lis 2015

Czeka mnie pierwsze większe przesadzanie i takich informacji potrzebowałam.:)

nicol21 14:27, 15 lis 2021

Przymierzam się do przesadzania kilku drzew rosnących po kilka lat w moim ogrodzie. Będą to przenosiny do nowego ogrodu przy domu, który będzie dopiero budowany. Mam czas na przygotowania i oby większe szanse na sukces. Przeprowadzkę będą miały głównie klony palnowe, ale też jakiś deren pagodowy czy też kwiecisty. Najstarszy będzie miał 8-9 lat w momencie przesadzania. Kupiłam szpadel drenarski - wąski i długi - żeby je podkopać z jednej strony już. Kiedy to najlepiej zrobić? Wiosną? Jesienią? Czy listopad jest jeszcze dobrą porą na to? Czy ma znaczenie z której strony je najpierw obkopię tzn od północy, czy może lepiej od południa? Czy mam na raz obkopać pół rośliny, czy np 1/3 tylko? Czy obkopywanie robić na odległość "Każde 2,5 cm średnicy pnia równa się 30 cm średnicy bryły korzeniowej, czyli drzewo o średnicy pnia 5 cm, potrzebuje dołka o szerokości 60 cm." czy ciut więcej? Obecnie Garnet ma 18cm obwodu, promien wychodzi ok 2.8cm czyli bryla ok 85cm, w tym miejscu rośnie od 2013 roku.

Blood good obwód ma 23 mimo że rośnie w ziemi 5 lat, promien ma na ok 3.7cm, obecnie bryła wychodzi 108cm.

Dzięki za wskazówki jak się przygotować do wyprowadzki za ok 2 lata. Mam komfort, że mogę to zrobić w porze późnojesiennej albo zimowej nawet. Mieszkam w Belgii więc zimy są łagodniejsze niż w Polsce.

Danuta Młoźniak 22:26, 15 lis 2021

Możesz obkopać połowę, nie ma znaczenia północ-południe, po obrysie korony lub nieco bliżej. Brzegi wyłóż folią, nasyp zyznej ziemi aby było miejsce na wypuszczenie nowych korzeni. Na następną jesień zrób drugą połowę.

W kolejnym roku wykop całość.