Trawy ozdobne są wspaniałym i wdzięcznym dodatkiem dla podkreślenia urody wszystkiego, co w ogrodzie rośnie Trawy ozdobne są wspaniałym i wdzięcznym dodatkiem dla podkreślenia urody wszystkiego, co w ogrodzie rośnie. Na pewno się nie pomylę jeśli stwierdzę, że ogród stanie się magiczny, gdy je posadzimy. Wielokrotnie się o tym przekonałam, że wystarczy dodać kilka zjawiskowych kęp i metamorfoza gotowa.

Przekonajcie się na pewno na przykładzie własnego ogrodu, gdy tylko zastosujecie w kompozycjach trawy. Są one w stanie wprowadzić na nasze rabaty ruch, delikatny pokrój, efekt poświaty i doskonałą fakturę. Żadna inna roślina tego w tak doskonały sposób nie zrobi.

Polecane przeze mnie gatunki traw znajdują się w artykule Jakie gatunki wybrać.

Zjawiskowa rabata w niebieskich odcieniach Imperata cylindrica "Red Baron" - najpiękniejsza barwa wśród traw
Falujące miskanty chińskie

Istnieje mnóstwo gatunków i odmian, każda ma swoje wady i zalety, a jedyną wadą traw jest to, że wiosną ich nie ma od razu, bo muszą wyrosnąć po zimie. Wiele traw zachowuje swój pokrój również zimą, ale na wiosnę trzeba je wyciąć. Niektóre się wyłamują pod ciężarem śniegu, niektóre stoją sztywno i zdobią swymi beżowymi kłosami zimowy ogród.

Jedne rosną bardzo szybko i czasem sprawiają nam kłopot. Mogą nawet być ekspansywne, więc takich unikajmy. Jeśli są wysokie - mogą służyć za żywopłot, ruchomą przegrodę chroniącą przed wzrokiem ciekawskich. Poza tym taniec i ruch oraz szelest traw może nas uspokajać, więc ustawmy w pobliżu ławkę lub leżaki. Miło się wypoczywa w takiej scenerii.

Trawy dają wiele, wychwytują w tajemniczy sposób światło, a zimą odpędzają smutki, bo ciągle spod śniegu wystają.

Kropelki rosy w słońcu
Hakonechloa z turzycami i bodziszkami Ostnica z bylinami

Należy też zwrócić uwagę na ich kolory. Oczywiście zieleń i mocna faktura są tu najważniejsze, ale przede wszystkim kupujemy trawy dla innych kolorów, które potrafią być naprawdę mocne. Wspomnę tutaj o imperacie cylindrycznej o krwisto czerwonych liściach, czy srebrno ulistnionej kostrzewie sinej. Potrafią one na rabacie w odpowiednim towarzystwie zdziałać cuda.

W większości trawy są łatwe w uprawie, więc to rośliny dla początkujących. Wytrzymują suszę, pod warunkiem dobrego ukorzenienia w pierwszym roku.

Kącik wypoczynkowy wśród szumiących traw Hakonechloa macra i Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens'

Posadzone na rabatach w dużych grupach będą doskonale się prezentować, ale chyba bardziej atrakcyjne są w zestawieniach z bylinami. Istnieje w tej sztuce wiele niezawodnych duetów z kwiatami, krzewami i iglakami.

Nie sadźmy jednak zbyt wielu gatunków na jednej rabacie, bo może to popsuć schludny wygląd. Minimalizm gatunkowy jest jak najbardziej wskazany. Wszystkie trawy nadają się też do donic i pojemników.

Stipa gigantea Miskanty

Ważne wskazówki: wysokie trawy sadźmy przy ogrodzeniach i ścianach oraz z tyłu rabaty, średnie mieszajmy z bylinami na zasadzie kontrastu kolorów, a niskie sadźmy jako obwódki i wypełnienie dużych obszarów.

Trawy są piękne o każdej porze roku, zróżnicowane w formie, a więc uniwersalne, na pewno godne zdobycia i podziwiania w naszym własnym ogrodzie.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: trawy, projektowanie ogrodu
27 komentarzy:
Lukas 13:23, 22 mar 2013

Cudny artykuł, a zdjęcia tak piękne, że nie wiem co napisać.

Nic tylko czekać na opóźniającą się wiosnę i kupować trawy;)

Danuta Młoźniak 13:28, 22 mar 2013

Miałam problem, żeby wybrać zdjęcia, bo mam ich jeszcze więcej. Mam nadzieję, że pokazałam w najlepszy sposób magię traw w ogrodach czy też magiczne ogrody z trawami.

Pszczelarnia 13:28, 22 mar 2013

Chwalę głośno artykuł, zdjęcia - znakomite! Ty spojrzałaś na trawy przez poezję, muzykę, malarstwo. Ups, ale ja się rozpisałam:).

Danuta Młoźniak 13:29, 22 mar 2013

Jeszcze taniec Pszczółko:)

Lukas 14:20, 22 mar 2013

Oj z pewnością pokazałaś już nie raz magię traw, ale te zdjęcia to czyste perełki;)

Maja Dehmel 18:21, 22 mar 2013

Jestem pod wrażeniem. Połączenie traw z bylinami - rewelacja. Szczególnie piękne są te trawy miękko falujące, chociaż innym też nic nie brak :)

Kindzia 21:24, 22 mar 2013

Dzięki Tobie, Danusiu, u mnie trawy w tym roku zagoszczą na dobre...Gdzie by mi przyszło do głowy rok temu, żeby trawy kupować...

Roberto 08:47, 23 mar 2013

Niskie ukłony Tobie Danusiu za artykuł, na który czekałem. Piękne rabaty z trawami, także w tym roku ja także zabieram się za trawy.

Irena Miłek 12:00, 23 mar 2013

Zachwycające obrazy i wiele podpowiedzi, zakochałam się w trawach. Danusiu dziękuję:)

Basiaw 07:42, 25 mar 2013

Wspaniały artykuł i przecudne zdjęcia.

Danusiu, pewnie zdajesz sobie sprawę na jak wiele ogrodów masz wpływ, bezpośrednio i pośrednio. Jeszcze 2 lata temu u mnie w ogrodzie właściwie nie było traw, ale zakochałam się w nich dzięki Ogrodowi z Czerwonym Mostkiem. Jak patrzę na te piękne zdjęcia, to już widzę, gdzie jeszcze powinnam dosadzić traw, żeby nadać ogrodowi miękkości, lekkości. Bardzo Ci dziękuję.

Danuta Młoźniak 07:57, 25 mar 2013

Trawy to niesamowity "materiał" w rękach ogrodników, są uniwersalne i niezastąpione. Nic innego nie da takich wszechstronnych efektów. Cieszę się, że Was inspirują moje artykuły i zdjęcia.

elf 00:01, 27 mar 2013

Danusiu a czy jest trawa która lubi cień. Za domem mam takie miejsce w którym marzą mi się trawy ale jest na płn-zach i słoneczko tam dociera tak po 16 ?

Pszczelarnia 00:51, 27 mar 2013

Kosmatki.Też potrafią zauroczyć.

Danuta Młoźniak 07:34, 27 mar 2013

Do cienia nadaje się trawa o nazwie Hakonechloa macra. Ma kolorowe odmiany np. 'Aureola', które rozjaśnią i rozweselą cieniste miejsca. Poza tym turzyce (Carex), np. Carex 'Evergold', Carex elata 'Aurea' i wspomniane przez Pszczelarnię kosmatki. U mnie w półcieniu rośnie też miskant 'Variegatus'.

A_gawa 20:23, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

Katarzyna K 15:13, 16 wrz 2014

Artykuły o trawach są najpiękniejsze! Dziękuję bardzo za dodanie tak inspirujących treści i zdjęć. :)

Piorunek 18:09, 25 paź 2014

A trawy to rośliny nawet na 30 lat? Czy po kilku/kilkunastu latach musimy je wymienić?

Danuta Młoźniak 09:59, 26 paź 2014

To zależy od gatunku, ale aż 30 lat to za wiele, tyle nie wytrzymają, powinny być odmładzane, dzielone co kilka lat, koniecznie wtedy, gdy środek karpy łysieje.

Piorunek 10:16, 26 paź 2014

Czyli systematycznie odmładzane będą zdobić cały czas. Dziękuję

strzalka 12:34, 01 sty 2015

Z zachwytem obejrzałam zdjęcia traw,na razie mam tylko rozpadnie, łatwe w uprawie,przepiękne do późnej jesieni,polecam!

strzalka 12:37, 01 sty 2015

Pomyłka w druku,jeszcze nie mam wprawy,oczywiście rozplenice

Dorotka 20:30, 25 maj 2015

No tak, trawy w ogrodzie są przepiękne a co z donicami przed domem?? Czy są jakieś trawy warte posadzenie w donicach???

Danuta Młoźniak 20:39, 25 maj 2015

Oczywiście, tylko będą zdobiły od czerwca, w maju dopiero puszczają. Polecam miskanty. molinie, ostnicę cieniutką. A jako zimozieloną dekorację polecam różnorodne turzyce (Carex) - to nie są trawy. Ale wygląd mają "trawiasty".

Dorotka 17:49, 21 wrz 2015

Pani Danusiu, na zdjeciu numer 4 w galerii odnalazłąm Red Baron- piękna trawa, Bardzo proszę o podpowiedź w jakiej odległości od siebie ją sadzić oraz jakie rozmiary osiąga.

Pisze Pani w artykule iż trawy najpiekniej wygladają z bylinami. Jaką byline proponowałaby Pani w zestawieniu z Red Baronem. Chciałabym aby tak jak Pani pisze "zdziałałą cuda" posadzona w odpowiednim towarzystwie. Dodam iż tło tej trawy stanowić będą thuje szmaragdy.

Krys 17:59, 21 wrz 2015

Tez czekam na odpowiedz w sprawie Red Barona :-)

Danuta Młoźniak 21:12, 21 wrz 2015

Trawę 'Red Baron' polecam sadzić co 30 cm, gdyż się rozgałęzia i zagęszcza, chodzi o to aby się połączyła w "rzekę" czerwonych "płomieni" - taki efekt jest najbardziej fascynujący.

Połączyłabym ją z wilczomleczami, gaurą o białych kwiatach z różowym pobiciem, rozchodnikami okazałymi, jasnymi i tymi brązowymi lub bardzo burgundowymi.

Najlepsze połączenie z trawiastymi dodatkami to turzyca o niebieskawo-zielonych listkach, a mianowicie 'Frosted Curls'.

Kiedyś wykonałam także kompozycję z bylinowymi astrami (karłowymi) w kolorze białym. Ślicznie to wyglądało.

Kolejna propozycja - "jeżyki" z kostrzewy "niedźwiedzie futro" na froncie, a tło z imperaty. Może też być beżowa ostnica, czarny konwalnik z przodu imperaty.

Następnie z tyłu miskanty o beżowych kwiatostanach ('Gracillimus'), potem imperata, a z przodu turzyca 'Everest'.

Impereta z przodu rabaty z hortensjami.

Najmniej podoba mi się zestawienie z bylinami kwitnącymi na żółto, ten bardzo jaskrawy odcień jest zbyt pospolity. Zdecydowanie wolę "przypudrowane" róże lub burgundy.

Dorotka 19:45, 22 wrz 2015

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Myślę, że wybiorę zestawienie z Frosted Curlus gdyż ta czupryna trawy jest cudowna. Dziękuję jeszcze raz.