fot. Joanna Tworek Na tegorocznej wystawie RHS Chelsea Flower Show 2010 sędziowie przyznali aż 12 złotych medali, z czego 8 w kategorii „Show Garden”, 2 w kategorii Courtyard Garden, 1 dla Urban Garden oraz 1 dla Generation Garden. Dla porównania w 2009 roku nagród za główną kategorię Show Garden było tylko 3. Krążą negatywne opinie jakoby sędziowie w tym roku byli amatorami, nie znającymi się na aranżowaniu ogrodów. Mimo tego, odwiedzający tę wystawę nie zawiedli, tłumnie odwiedzili Chelsea Flower Show. Ogrody niezmiennie zachwycają, dając mnóstwo inspiracji i wrażeń.

Pierwszy złoty medal w kategorii Show Garden przyznany został dla Cancer Research UK Garden zaprojektowanego przez Roberta Myersa. Ten elegancki ogród sponsorowany był przez instytut badań nad rakiem w Wielkiej Brytanii, a jego tematem było Oświecenie. Uznany został za śmiało geometryczny i innowacyjny, jednak mówi się, że brakuje mu doskonałości w wykonaniu. Być może wynika to z eksperymentalnego podejścia architekta. Niektóre były bardzo udane, inne mniej. Koło na niebie, nad basenem w tym samym kształcie należy do największego atutu tego ogrodu.

Drugi złoty medal powędrował do The Children`s Society Garden zaprojektowanego przez Marka Gregorego. Ogród nawiązywał do szczęścia młodych ludzi, miał być miejscem, w którym nastolatki będą mogły spędzać czas wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Kolejny medal otrzymał The Daily Telegraph Garden, który zaprojektował Andy Strugeon. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem ogrodu są stalowe kolumny, które dają ciekawe wizualne efekty, jednak brakuje w nim poczucia przestrzeni i trudno wyobrazić go sobie jako normalnie funkcjonujący ogród. Tom Turner pisze, że pomimo wysokiej jakości materiałów, ogród bardziej przypomina część wystawową w jakimś centrum ogrodniczym, aniżeli przestrzeń prywatną. RHS uznało go za najlepszy Show Garden tegorocznej wystawy, prawdopodobnie dlatego, że znajduje się w nim więcej kwiatów niż u rywali.

Czwarty złoty medal został przyznany dla The HESCO Garden 2010 zaprojektowanego przez Leeds City Council. Ogród ten miał ukazać część terenów zielonych w Leeds, w połączeniu z elementami rekreacyjnymi. Złośliwi jednak twierdzą, że w związku z tym Leeds jest bardzo ponure, gdyż zaprojektowany ogród takie właśnie sprawia wrażenie. Tom Turner pisze, że złoty medal w tym przypadku to czyste nieporozumienie, a to dlatego, że HESCO Garden nie przypomina w ogóle ogrodu. Jego większą część zajmuje zamknięty kanał o imponującej muskulaturze, prawdopodobnie aby zareklamować miasto Leeds i przyciągnąć tam turystów.

Laurent-Perrier Garden, projekt Tom Stuart-Smith Medal w kategorii Show Garden otrzymał również Lauent-Perrier Garden, który zaprojektował Tom Stuart Smith. Ogród jest wizją elegancji i romantyzmu, oferując prywatną przestrzeń dla rozrywki lub refleksji. Rysuje się w nim silna kompozycja przestrzenna oraz bardzo rzeźbiarski pawilon ogrodowy, który wychodzi na wydłużony basen.

Szósty medal otrzymał The M&G Garden zaprojektowany przez Rogera Plattsa. Jest to ogród, który przetrwa próbę czasu. Jako materiałów użyto drewna pochodzącego z miejscowych lasów i kamienia wydobytego z lokalnego kamieniołomu, większość roślin natomiast to gatunki rodzime dla terenów brytyjskich. Projekt stanowi inspirujące odbicie brytyjskiego ogrodnictwa.

Następny medal przyznano dla The Tourism Malaysia Garden, który zaprojektowali David Cubero i James Wong. Choć rysunek w komputerze wyglądał banalnie, efekt zaskoczył wszystkich, a ogród został uznany za najlepszy w tym roku. Projekt jest doskonale dopasowany do kultury i klimatu Malezji. Kompozycja kamieni na wodzie i pływających parterów z roślinami jest elegancka i tworzy prawdziwą przestrzeń ogrodu wraz z orzeźwiającym pawilonem.

Trailfinders Australian Garden, pojekt Scott Wynd Ostatni złoty medal w kategorii Show Garden otrzymał Trailfinders Australian Garden prezentowany przez Fleming. Jest to typowy australijski ogród w pełni wykorzystujący przestrzeń na zewnątrz. Jest przeznaczony do szeroko pojętego relaksu, wyposażony w basen i spa oraz powierzchnię do jedzenia i rozrywki.

Złoty medal w kolejnej kategorii Courtyard Garden otrzymał Green & Black's Rainforest Garden zaprojektowany przez Jane Owen i Ann Marie Powel. Został stworzony po części przez kameruńskie miejscowe kobiety, aby podnieść świadomość ludzi o zagrożeniach dla lasów deszczowych i dla ludzi w nich żyjących. Łowcy i zbieracze w wyniku swoich polowań oraz nielegalnej wycinki drzew przyczyniają się do niszczenia tych terenów, przez co zmniejszają powierzchnię produkcyjną dla ludności tubylczej, zabierając im ich chleb powszedni. The Garden Magazine bardzo pozytywnie opisał ten ogród, jako bujny i tropikalny, ze wspaniałą chatką stworzoną z wielkich liści, która w lesie deszczowym mogłaby przetrwać nawet 3 miesiące.

Drugi złoty medal w tej samej kategorii uzyskał ogród Music on the Moors zaprojektowany przez Christinę Williams. Ogród podkreśla powiązanie między muzyką a wsią, zaprojektowany został z okazji 10-lecia festiwalu Maurów.

Medal w kategorii Generation Garden otrzymał The Upwardly Mobile Garden, który powstał według projektu Chrisa Deakina i Jasona Locka.

Ostatni złoty medal na Chelsea Flower Show 2010 przyznany został w kategorii Urban Garden dla The Unexpected Gardener zaprojektowanego przez Jo Thompsona.

Zdjęcia: Danuta Młoźniak - Gardenarium

0 komentarzy: