Proporcje trawnika i rabat można wyrównać tworząc w zbyt rozległym trawniku różne rabaty wyspowe Kalendarzowa zima jeszcze trwa, choć wiosna już za pasem. Słoneczko przygrzewa miło, że aż się chce wyjść do ogrodu i już kopać i sadzić. Ale nie róbmy tego zbyt pochopnie. Trzeba się dobrze zastanowić, a więc wykorzystajmy ostatnie "zimowe" dni na planowanie rabat i zmian w ogrodzie.

Dla większości ogrodników ich ogród nigdy nie jest dokończony, zawsze chcą coś zmieniać. Ja także do nich należę, a swoje zmiany nie zawsze z rozmysłem planuję. Czasem to pomysł chwili, krótki impuls i już jest. Jeśli się nie uda, zmieniam znowu. A więc może warto to głębiej przemyśleć. Ogrodowi to wyjdzie tylko na dobre.

Czego mogą dotyczyć zmiany na rabatach?

Pierwsza sprawa to wielkość roślin. Zbyt wielkie rozmiary roślin w stosunku do proporcji ogrodu i powierzchni rabat być może da się naprawić. Polega to na radykalnym przycięciu lub odmłodzeniu roślin. Wszystko zależy od tego, jakie to są rośliny.

Nowe rośliny przyciągną uwagę nie tylko kolorem ale i swoją mnogością. Dobieramy je na zasadzie kontrastu kolorów lub kształtów liści Aby ogród zachwycał, trzeba się zastanowić nad zmianami

Liściaste można przyciąć radykalnie, iglaste zaś ostrożnie. Tylko cis można dość odważnie ograniczyć, bo odbija ze starego drewna. Pozostałe iglaki nie. Dlatego należy pozostawić część zielonego, aby nie wyglądały okropnie. Dokładne informacje o cięciu iglaków znajdują się tutaj.

Ogród można radykalnie odmienić i uatrakcyjnić poprzez zastosowanie odpowiedniego koloru lub kształtu. Ciemne zakątki rozjaśniamy kolorem białym lub żółtym. Dynamizmu dodamy kolorem żółtym, pomarańczowym i czerwonym, a romantycznego nastroju kolorem różowym, niebieskim, białym i srebrnym.

 Dynamizmu dodamy kolorem żółtym, pomarańczowym i czerwonym... ...a romantycznego nastroju kolorem różowym, niebieskim, białym i srebrnym

Nowe rośliny przyciągną uwagę nie tylko kolorem ale i swoją mnogością. Dobieramy je na zasadzie kontrastu kolorów lub kształtów liści. Jako ciekawe zestawienia proponuję czerwony z zielenią i bielą, fioletowy z żółtym i pomarańczowym, żółty i pomarańczowy z niebieskim. Zbyt dużo kolorów na rabacie wprowadzi niepotrzebny chaos.

Nowoczesności dodamy przy pomocy wyrazistych, architektonicznych roślin o ostrych lub masywnych liściach. Miękkość rabat uzyskamy przy pomocy delikatnych traw i turzyc. W zależności od naszych potrzeb i charakteru ogrodu.

Ogród można radykalnie odmienić i uatrakcyjnić poprzez zastosowanie odpowiedniego koloru lub kształtu Grab przycięty w formie bonsai niewątpliwie jest tutaj główną ozdobą

A może chcemy też przy okazji zmienić charakter ogrodu ? Jeśli jest nijaki, być może zastanówmy się, co lubimy, jakie dodatki i przy ich pomocy stworzymy eleganckie wnętrze z charakterem, albo romantyczny zakątek do kontemplacji i refleksji?

A może miejsce z ciurkającą wodą, aby w czasie odpoczynku popatrzeć na płynącą wodę, która niesamowicie uspokaja?

A może miejsce z płynącą wodą, aby w czasie odpoczynku popatrzeć na nią, co niesamowicie uspokaja Szemrzący, utrzymany w naturalistycznym stylu, strumyk wśród roślin

Jeśli mamy w ogrodzie główne rośliny tworzące strukturę (żywopłoty, solitery, duże okazy), trzeba zastanowić się nad wypełnieniem. Brakujące piętro wypełnią średnie krzewy iglaste i liściaste. Dobrze, aby były zimozielone, wtedy ogród dużo zyska w czasie zimy. Pod nimi sadzimy najniższą partię roślin. To drobne byliny i krzewinki, które sadzimy w dużej ilości. Podkreślają urodę pojedynczych krzewów, a dzięki kolorowym plamom lub stonowanej zielonej barwie pasują do wyrazistych soliterów.

Malownicze nasadzenia wymagają żelaznej konsekwencji i powtarzalności roślin Wypełnienie całkowite rabat zaoszczędzi czasu na pieleniu

Następna ważna sprawa to proporcje. Na początku proporcje trawnika do rabat. Jeśli ogród jest duży zastanówmy się, czy rabaty nie są zbyt wąskie. Pewnie tak i należy to zmienić. Aby wyobrazić sobie ich nowy kształt należy rozłożyć węża lub gruby sznur. Spojrzeć z okna na górze i wtedy skorygować kształt.

Nie mogą one być zbyt wielkie, aby znów nie zachwiać równowagi i aby nie przytłaczały swoim ogromem Warto poczynić zmiany dla takich widoków

Taki zabieg spowoduje, że ogród będzie wyglądał lepiej, a my zyskamy dodatkowe miejsce dla roślin. Być może dzięki temu polubimy bardziej nasz ogród, bo da nam więcej możliwości. Ja byłabym na pewno szczęśliwa z tego powodu.

Następnie proporcje pomiędzy roślinnością wysoką a niską. Rabaty z roślinnością tej samej wysokości wyglądają statycznie i nudno. Takie nasadzenia należy przeszeregować, wykopać trochę roślin, a wolne miejsca uzupełnić nowymi, np. wysokimi trawami lub roślinami na pniu. Doda to rabatom dynamizmu i trójwymiarowości.

Proporcje trawnika i rabat można wyrównać tworząc także w zbyt rozległym trawniku różne rabaty wyspowe. Nie mogą one być zbyt wielkie, aby znów nie zachwiać równowagi i aby nie przytłaczały swoim ogromem. Sprytne i wyważone spowodują, że wszystkiego nie będzie od razu widać i zachęcą do spacerów po ogrodzie.

Ważne prace dla uatrakcyjnienia ogrodu to estetyczne brzegi trawnika Oto nóż do cięcia krawędzi trawnika, proste narzędzie, które da znakomity efekt

Pracochłonność pielęgnacji czasem daje się nam we znaki. Jeśli chcemy to zmienić, pozbywamy się roślin wrażliwych a w ich miejsce sadzimy łatwe w uprawie. Będą pięknie wyglądały przy znacznie mniejszym nakładzie pracy i dadzą nam możliwość wypoczynku, a nie wiecznej pracy. Tak samo wypełnienie całkowite rabat zaoszczędzi czasu na pieleniu.

Ważne zmiany dla uatrakcyjnienia ogrodu to estetyczne brzegi trawnika. Taką zmianę warto wyprowadzić, aby sobie uprościć pielęgnację ogrodu. Jak to się robi przedstawiłam tutaj. Równe przycięcie krawędzi trawnika w prosty i łatwy sposób sprawi, że ogród od razu wygląda dużo lepiej.

Drobne byliny i krzewinki sadzimy w dużej ilości i plamami Jaskrawe meble ożywią ogród

Atrakcyjny ogród przez cały rok osiągniemy poprzez posadzenie gatunków ozdobnych w różnym czasie. Wiosną kwiaty, latem kwiaty i liście, jesienią trawy i przebarwiające się liście oraz owoce, zimą owoce i barwne pędy, a także wygląd kory.

Usiądźmy i zróbmy listę swoich najładniejszych kwiatów, krzewów i drzew, z zaznaczeniem miesięcy, kiedy one najbardziej zdobią. Brakujące miesiące uzupełniamy w kolejne kolory kwiatów, liści i gałązek, korzystając z encyklopedii lub opisów.

W dobrze dobranej kompozycji całość będzie wyglądała efektownie, rośliny wpłyną na siebie i stworzą kompletny, cieszący oczy obraz.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

6 komentarzy:
Maja Dehmel 12:36, 11 mar 2013

Przepiękne zdjęcia i ciekawe propozycje zmian na rabatach :)

Pszczelarnia 12:46, 11 mar 2013

Jedno zdjęcie o nazwie "romantyczna i wiejska kompozycja" - jakie to miłe! :) Świetna rada - "zastanówmy się, co lubimy". Niby takie proste stwierdzenie.

Danuta Młoźniak 13:05, 11 mar 2013

Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w ogrodzie nie da się mieć wszystkiego. Stajemy przed wyborami. Cieszmy się zatem, że mamy w czym wybierać:) A zdecydować się na coś trzeba.

Kiedyś w latach 70-tych i jeszcze 80-tych nie było w czym wybierać, a o atrakcyjne rośliny trzeba było się niesamowicie starać. Teraz mamy wszystko na wyciągnięcie ręki.

Karolina P 13:10, 11 mar 2013

Ach te zdjęcia! A artykuł - sama prawda! Tyle że niezbyt łatwo to zrobić;)

Irena Miłek 14:53, 11 mar 2013

Wspaniały i potrzebny artykuł i cudowne zdjęcia. Naprawdę trzeba pomyśleć, co się lubi, niby proste, a takie trudne, zwłaszcza dziś, gdy taki wybór.

A_gawa 20:22, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.