Rozprowadzanie ziemi po zniszczonym zimą trawniku Co roku po zimie nasze trawniki często są w opłakanym stanie. Dziury, poszarpane krawędzie, łyse miejsca, wypiętrzenia mrozowe, kretowiska i inne dolegliwości, przyprawiają nas o ból głowy, bo chcielibyśmy, aby było pięknie, kiedy wiosna puka do drzwi.

Wszystko da się łatwo naprawić, potrzebna jest tylko dobra pogoda i chęci no i oczywiście dobre rady, jak tego dokonać. Muszę też wspomnieć o odpowiednich narzędziach. Bez nich nic nie zrobimy, choćbyśmy bardzo chcieli.

Plan działania

Zaczynamy od oceny sytuacji i sporządzenia planu działania i oczywiście przestajemy się martwić. Tylko my sami możemy pomóc trawnikowi i przywrócić mu nie tak dawną świetność. Każdy moment jest dobry, nie ma jedynego słusznego terminu. Ważne aby trawnik był rozmarznięty i dość suchy.

Robimy więc spacer po ogrodzie, wypatrujemy czy nie ma chorób grzybowych i jaka powierzchnia wymaga naprawy, aby można było obliczyć ile potrzeba ziemi i nasion, aby naprawić straty. Wszystko skrzętnie notujemy w naszej głowie lub na papierze.

Potrzebne narzędzia do pielęgnacji trawnika

Niezbędne narzędzia

  • grabie zwykłe metalowe
  • grabie lekkie (wachlarz)
  • pazurki
  • wertykulator lub aerator
  • nóż do przycinania krawędzi trawnika
  • łopatka ręczna do podbierania wyciętej darni
  • wiadro lub taczka

Naprawa krok po kroku

  • krok pierwszy - wałujemy powierzchnię trawnika jeśli nastąpiły wypiętrzenia mrozowe. Na powierzchni trawnika widać nierówne, wypukłe wzniesienia spowodowane wysadzeniem murawy przez zamarzającą wodę. Trawnik do wałowania powinien być obeschnięty i rozmarznięty, a wał mieć co najmniej 60 kg obciążenia. Zbyt lekki nie dociśnie murawy dostatecznie.

Łyse miejsca da się naprawić

  • krok drugi - grabimy trawnik celem oczyszczenia jego powierzchni, usuwamy opadłe liście i gałązki. Trawnik od razu wygląda lepiej. Ten zabieg najlepiej wykonać grabiami z płaskimi, plastikowymi zębami, tzw. wachlarzem.

  • krok trzeci - kosimy trawnik dość nisko 4-5 cm, aby łatwiej było przeprowadzić pozostałe zabiegi. Sprawdzamy na jakim poziomie jest ustawiona kosiarka i w razie potrzeby obniżamy położenie noży.

  • krok czwarty - wykonujemy wertykulację lub aerację, albo oba zabiegi. Ten proces jest opisany w oddzielnym artykule.

  • krok piąty - przegrabiamy mocno łyse miejsca, aby wzruszyć uklepaną glebę. Używamy do tego pazurek metalowych lub zwykłych grabi ogrodowych. Zbita nawierzchnia trawnika powinna zostać naruszona na głębokość 3-5 cm. Ułatwi to kiełkowanie nasionom i zakorzenianie się młodej trawy.

Cięcie nożem w kształcie półksiężyca

  • krok szósty - przycinamy brzegi (krawędzie) trawnika, które po zimie wyglądają dość niechlujnie i obniżą jego wartość estetyczną. Dlatego ten zabieg jest bardzo ważny. Wpłynie na ostateczne wykończenie efektu naprawczego po zimie i będzie wyglądał wyjątkowo schludnie. Piękny trawnik wymaga perfekcyjnie wykończonych krawędzi. Do tego służy nóż do przycinania krawędzi w kształcie półksiężyca, niezbędny przyrząd do pielęgnacji trawnika.

  • krok siódmy - posypujemy trawnik dobrą ziemią np. do regeneracji trawników, substratem torfowym lub kompostem po całości i zagrabiamy delikatnie, aby ziemia ładnie pokryła nie tylko łyse miejsca. Wykonujemy dosiewkę posypując nasionami traw (najlepiej tą samą mieszanką, albo mieszanką do regeneracji i delikatnie zagrabiamy mieszając nasiona z substratem odwrotną stroną grabi.

  • krok ósmy - rozsypujemy kompost, żyzną ziemię lub nawozów mineralnych z przewagą potasu i obficie podlewamy, aby się rozpuścił i dotarł do korzeni. Pomoże to na starcie naszemu trawnikowi i spowoduje szybsze pokrycie gołych miejsc. Jeśli temperatura powietrza przekracza 12 stopni, nasiona powinny wzejść po tygodniu i ładnie zazielenić murawę.

Nawóz ze zwiększoną dawką potasu na ukorzenienie

Przycinanie brzegów trawnika

Ta praca wydaje się prosta, ale wymaga wprawy i precyzji, bo krzywe krawędzie nie będą wyglądały elegancko. Dlatego należy poćwiczyć w nieco mniej widocznym miejscu, a dopiero potem przenieść się na front trawnika. Proste linie wymagają użycia deski lub metalowej listwy. Zaokrąglone lub faliste robimy na wyczucie, oceniając efekt wizualnie i na bieżąco dokonując poprawek. Można także ułożyć ogrodniczy wąż, który określi nam w pewnym stopniu zarys trawnika i ułatwi pracę.

Przykładamy przyrząd i mocnym ruchem wbijamy w darń, wyjmujemy i ciągłym ruchem nie wyjmując ostrza do końca, wbijamy obok. Linia powinna być płynna i równa. Od tego zależy cały efekt. Zapewniam Was, że tego się można nauczyć.

Mechaniczne obrzynarki (niedostępne w zasadzie w Polsce) są bardziej efektywne w docinaniu, ale mniej dokładne, a przy tym kosztowne. Nadają się na większe powierzchnie lub tereny zieleni miejskiej, gdzie taka precyzja nie jest wymagana.

Efekt po przycięciu brzegów trawnika

Po dokonanym cięciu, odrywamy lub podcinamy łopatką odciętą darń i wyrzucamy na kompost lub składujemy na pryzmie (powstanie z tego żyzna ziemia darniowa). Fajnym pomysłem na zachowanie niewielkich ilości darni jest posadzenia jej do doniczek, zwłaszcza jeśli mamy suczkę w ogrodzie. Taka zapasowa trawa posłuży nam w sezonie do załatania plam po moczu.

Możemy jej użyć także od razu, do łatania placków po zimie. Nacinamy dowolny kształt, wyjmujemy nieco ziemi, nakłuwamy łopatką, wyrównujemy i w powstałe zagłębienie układamy ścinki trawnika. Mocno przyklepujemy, przycinamy i obficie podlewamy.

Jeśli zapasy trawnika zostaną w doniczkach, pamiętajmy o ich podlewaniu i strzyżeniu nożyczkami. Na pewno przydadzą się latem.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: trawnik, poradnik, wiosna w ogrodzie
25 komentarzy:
Basiaw 10:48, 12 kwi 2013

Danusiu, dzięki za kolejny bardzo przydatny artykuł. Uważnie przeczytałam punkt po punkcie i mam i mam dylemat, bo planowałam, żeby przy najbliższej sposobności pogodowej wyciągnąć wertykulator i od niego zacząć prace, bo trawnik mam w tym roku koszmarny, jak nigdy dotąd. Duże ilosci zalegającego śniegu spowodowały istne spustoszenie:-( Nie chciałabym jednak go dobić zamiast pomóc, czyli na razie grabić a dopiero po pierwszym koszeniu werykulatorem potraktować?

Debra 11:00, 12 kwi 2013

Wspaniały prosty opis ratunku dla trawnika. Nie załamywać rąk tylko do pracy :-)

Ja bym jeszcze dodała piaskowanie.

W zależności od rodzaju podłoża ziemia pod trawnikiem z czasem zbija się silnie, tworząc bardzo słabo przepuszczalną powierzchnie. To widac gołym okiem, bowiem w tych miejscach śnieg będzie topniał najdłużej, a woda będzie wsiąkała znacznie wolniej.

Wystraczy ponakłuwać takie miejsca np. widłami, albo butami z kolcami i sypać w te miejsca piasek, czysty, o średniej grubości, taki z widocznym ziarnem. Potem jeszcze grabimy i po piaskowaniu.

Beata Wach 13:43, 12 kwi 2013

Danusiu właśnie wróciłam z ogrodu prawie załamana - grabiłam trawnik. Jego stan jest straszny w ogóle nie widzę w nim nawet troszkę życia:( Włączyłam komputer a tam co Świetny artykuł "spadł mi z nieba". Temat bardzo aktualny, rady dobre i proste:)

Danuta Młoźniak 16:22, 12 kwi 2013

Basiaw - to nie tak, jeśli trawnik po zimie jest wyrośnięty zbytnio, po to kosimy, żeby wertykulacja poszła łatwiej, Jeśli jest niski - nie kosisz wcale, tylko od razu wertykulujesz. Przestrzegasz zaleceń że nie rob isz tego zaraz po stopnieniu śniegu , tylko niech obeschnie i będzie cieplej.

Zbigniew Gazda 16:37, 12 kwi 2013

Super Danusiu że to wszystko napisałaś. Jestem po grabieniu i w trakcie czytania miałem zadać pytanie takie jak Basiaw. Dziękuję.

Basiaw 19:20, 12 kwi 2013

Dzięki Danusiu za podpowiedź. Moja trawa jest niska, jeszcze w listopadzie ją kosiłam, żeby nie została za długa na zimę. U mnie śnieg już zszedł, piaszczysta gleba szybko obsycha, czekam na słoneczny dzień i próbuję ratować trawnik.

Elfik 20:26, 12 kwi 2013

Danusiu, mój trawnik ładnie przetrwał, w najbliższych dniach będę robić rekultywację, ale taką maszynką elektryczną. Czy po tym zabiegu od razu nawozić, czy odczekać parę dni, bo zabieg jest dość drastyczny (ale bardzo skuteczny). Zalecasz Azofoskę, a ja w tym roku nabyłam saletrę amonową - no i teraz się waham... Do tej pory stosowałam Yara Mila. W czerwcu zawsze daję saletrę wapniową, ale w tym roku wszystko opóźnione, i nie wiem czy dawać. Straszne mam problemy z tą chemią... :( Pozdrawiam Danusiu

Danuta Młoźniak 21:36, 12 kwi 2013

Dawać Elu saletrę wapniową, trawnik dzięki niej, lepiej wystartuje.

Anna Pisalska 10:47, 13 kwi 2013

Dziękuję Danusiu za "krok po kroku". Regularnie czytam Twoje artykuły, są bezcenne.

TAMARISW_73 09:56, 15 kwi 2013

Danusiu, co roku , dzięki Twoim poradom, trawnik ( dwuletni )mam dość ładny. Jednak w tym roku, opóźniona wiosna, sprawiła mi mały problem z regeneracją trawnika, otóż trawnik już się zazielenia a jeszcze nie zdażyłam go wygrabić - gdyż jest ciągle bardzo mokry, tydzień temu zalegał na nim śnieg, i padaja deszcze ( glina, którą mam pod trawnikiem, dodatkowo trzyma pozimową wilgoć ). Musze koniecznie przesypać go żyzną ziemią z piaskiem ,bo zrobił sie niższy niż obrzeża z kostki , która okala cały trawnik. Poradź, proszę, jaką kolejność prac zalecasz ?

Danuta Młoźniak 13:20, 15 kwi 2013

Skosić, przegrabić i przesypać ziemią z piaskiem, ale nie zasypać wszystkiego zielonego. Robisz to stopniowo, żeby trawnik przerastał.

Irena Miłek 16:10, 15 kwi 2013

Prezes bardzo pilnie obserwuje stan trawnika:) Mam sporo łysych miejsc, teraz z instrukcją z artykułu pójdzie łatwiej. Dziękuję:)

TAMARISW_73 11:50, 16 kwi 2013

Danusiu, bardzo Ci dziekuję, zrobię jak radzisz. Jak mam problem to zawsze sobie myślę : a podpytam Danusi - ona wie najlepie :)

A Maz 11:36, 27 lut 2015

Pani Danusiu,

czy trawnik założony minionej jesieni - wrzesień 2014 należy zasilić nawozem? jeśli tak to jakim?

Pozdrawiam,

Paweł Mazur

Danuta Młoźniak 11:59, 27 lut 2015

Jaki to jest trawnik, z rolki? Jeśli z rolki to nawożenie nie jest konieczne, one są dobrze "karmione" przed sprzedażą. Jaka jest gleba w ogrodzie, żyzna? czy uboga?

Wyznacznikiem czym nawozić i ile czego potrzeba jest analiza gleby, dopiero wtedy można decydować o składzie nawozu.

Zastosuj w razie czego nawóz z przewagą potasu, stymulujący trawę do wytworzenia dobrego systemu korzeniowego. Wcześniej w moich radach polecałam azot jako niezbędny na wiosnę. Jednak okazuje się to niezupełnie słuszne i niewystarczające, ważny jest także potas. Najpierw należy zapewnić, aby trawnik miał czym pobierać składniki pokarmowe, czyli miał dobre korzenie.

A Maz 12:23, 27 lut 2015

Dziękuję za odpowiedź. Jest to trawnik siany - nie z rolki. Gleba na dużej powierzchni gliniasta.

Katarzyna K.Sz. 15:11, 21 kwi 2015

Danusiu uśmiałam sie z tego zdjęcia z kotkiem i opisu :-)

Pozdrawiam.

Danuta Młoźniak 17:28, 21 kwi 2015

Kotek uwielbiał uciec z domu i przyglądać się ogrodowi. Trzeba przyznać dla bezpieczeństwa rzadko wychodził. Ocena trawnika w jego wydaniu, to było "coś":)

Pozdrawiam również gorąco. Szkoda że kota już nie ma:) Doczekał sędziwego wieku:) W przeliczeniu na człowieka - 84 lata:)

MiraR 14:41, 28 kwi 2015

A jak naprawiać trawnik po pleśni śniegowej?

mstrzes 15:41, 28 kwi 2015

Ostatnio widziałam następujący sposób na dosiewkę: ziemia w taczce wymieszna z nasionami trawy. Trawnik nie miał dużch łysych placków, był poprostu bardzo "rzadki". Czy to dobry sposób?

Mary 19:25, 21 lis 2015

Zaznaczam

KAMP 13:49, 18 mar 2016

Witam, Jesteśmy początkujący - przeprowadziliśmy się do domku z małym ogródkiem jesienią - dziś po zimie trawnik wygląda źle. Potrzebna mu regeneracja, którą zamierzam zrobić według instrukcji w powyższym artykule. U mnie jest jeszcze dodatkowo problem z dużą ilością mchu i chwastów(głównie widzę koniczyny). W związku z tym mam pytanie. Na którym etapie powyższego procesu regeneracji zastosować wapno dla wyeliminowania mchu oraz preparaty na chwasty?

Tofikk 13:18, 07 mar 2019

Witam moja trawa ma 3 lata i jest coraz gorzej i nie wiem co robić czy od nowa glebogryzarki i spać trawę czy weltykulatorem i dosiewke poradzcie

Danuta Młoźniak 07:45, 08 mar 2019

Zamieść zdjęcia na forum w wątku o wertykulacji. Wtedy widząc trawnik można będzie udzielić lepszej porady.

Ols 11:34, 27 kwi 2020

Witam, gdzie do tych wszystkich zabiegów można dołożyć piaskowanie? Zaraz po wertykulacji i/lub aeracji, a przed dosiewkami?