Tulipany i czosnki Tegoroczny majowy wyjazd do Anglii był bardzo inspirujący i niesamowicie ciekawy z powodu opóźnienia wiosennego, które sprawiło, że w Polsce wyjątkowo tulipany już przekwitły, natomiast w Anglii - wręcz przeciwnie - kwitły obficie.

Jednak nie same tulipany mnie zachwyciły, a to z czym były posadzone. Duety tulipanowo - krzewiasto - bylinowe zaskakiwały na każdym kroku, ponieważ po raz pierwszy zobaczyłam aż taką mnogość pomysłów. Zresztą zobaczycie zaraz sami w galerii zdjęciowej.

Niektórzy ogrodnicy czy projektanci mają niesłychany dar do wydobywania piękna zwykłych roślin, które pojedynczo zastosowane, nawet w wielkiej ilości, nigdy nie dadzą takiego efektu, jak w odpowiedniej kompozycji. Czasem jest to kontrastowa barwa, zupełnie przeciwstawna (białe-czarne, czerwone-żółte) a czasem o ton jaśniejsze tło, dające wielką moc tulipanom na pierwszym planie.

Tulipan 'Innuendo', różowe niezapominajki i skalnica Fioletowe tulipany w duecie ze świeżą zielenią paproci pióropusznik strusi
Czarny tulipan 'Paul Scheerer' i brązowe liście rodgersji Tulipan 'Shirley' ma atrakcyjne ubarwienie, jest lekko zabarwiony na brzegach fioletem czy różem i w tej kompozycji ma za towarzystwo krzew o srebrnym ulistnieniu

Uroda kwiatów, ich kształt i kolor często w ogrodzie nie są w stanie nas tak zachwycić jeśli są samotne. Zyskują dopiero w odpowiednim towarzystwie. I trzeba przyznać, że angielscy ogrodnicy mają w tym zakresie wyczucie i talent. Korzystajmy zatem z ich propozycji.

Nigdy bym na tyle pomysłów nie wpadła, a więc myślę, że moja wyprawa i przedstawione gotowe już duety z tulipanami spowodują masowy wykup cebul tulipanów jesienią. Życzę nam wszystkim, aby nie było niespodzianek i aby zakwitły na wiosnę na naszych rabatach kwiaty w takich kolorach, jakie zaplanowaliśmy, bo ja szczególnie mam do tego pecha. Tutaj o pomyłkach nie może być mowy.

Tulipan 'Orange Princess' w liliowcach Na pierwszym planie żółte pszonaki (Erysimum)
Białe tulipany 'Mondial', przywrotniki ostroklapowe i białe niezapominajki Czerwone tulipany, pieris o różowych przyrostach, a w tle biało kwitnący różanecznik

Tulipany są uniwersalne, dobrze będą wyglądać z krzewami, bylinami o dekoracyjnych liściach, a nawet kwiatach, no i oczywiście z trawami i barwnymi turzycami. Nie ominę też głogowników (Photinia), o czerwonych przyrostach i róż, które w okresie kwitnienia tulipanów mają atrakcyjne, młode, zabarwione na czerwono listki.

Z krzewów szczególnie polecam kolorowe berberysy, oczywiście wyżej wspomniane róże, miniaturowe tawuły japońskie o żółtych listkach, bukszpany, kwaśnolubne, zimozielone pierisy, także krzewy o srebrzystym ulistnieniu.

Doskonała czerń czyli tulipan z konwalnikiem Tulipany i głogownik Tulipany pomarańczowe i czerwone w towarzystwie krzewów o bordowym ulistnieniu (berberys, głogownik, ale może też być perukowiec)
Czerwień, biel i zieleń - idealny zestaw Czerwone tulipany i trybula leśna o prawie czarnych listkach

Z bylin dobrze się komponują floksy, wszelakie bodziszki, hosty, "kaszkowate" kwiatostany skalnic, rodgersje, kukliki, pragnie, czyśćce, przywrotnik ostroklapowy, liliowce, irysy, lilie, czosnki, wilczomlecze, trybula leśna, chabry górskie, konwalnik (szczególnie dla białych lub czarnych tulipanów), rozchodniki okazałe, a z dwuletnich - niezapominajki, bratki i laki pachnące.

Na koniec dodam delikatne paprocie z ich soczystą zielenią i interesującym wzorem liści, trawy, szczególnie Hakonechloa macra oraz turzyce o zimozielonych liściach.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

15 komentarzy:
Anna Pisalska 21:49, 03 cze 2013

Fantastyczne zestawienia z tulipanami w roli głównej. W połączeniu z różami, berberysami czy liliowcami wyglądają naprawdę nietuzinkowo. Dziękuję Danusiu za wspaniałe zdjęcia i moc inspiracji jak zawsze:)

Anna R. 22:04, 03 cze 2013

Ten artykuł mnie utwierdził, że stąpam w dobrym kierunku... tylko ulepszyć drogę :) :) Świetne zdjęcia .

GorAna 23:35, 03 cze 2013

No to teraz mogę na całego upychać moje tulipanki między krzewy i byliny:):) Dziękuję za nową inspirację:):)

Danuta Młoźniak 23:37, 03 cze 2013

Ja też mam plany związane z wyjazdem jesiennym do Holandii, zakupy na całego:)

Karolina P 11:59, 04 cze 2013

Pięknie! Cos dla mnie, upycham wszystko ze wszystkim, tez mam pare tulipanowych zestawien:) Jesienia planuje nowa rabate z tulipkami podsadzonymi niezapominajkami:) Ale tulipany i czosnki na raz - to juz nie w naszym klimacie;)

Janina Drewniak 13:28, 04 cze 2013

Piękne wszystkie kompozycje ale najbardziej mnie urzekło zestawienie biało-czarne. Na pewno jesienią wzbogacę swój ogród nowymi cebulkami tulipanów.

Debra 00:19, 05 cze 2013

Piekne zestawienia, tylko niektóre niewykonalne u nas, np.

Czarny tulipan 'Paul Scheerer' i brązowe liście rodgersji - cudo, tylko jak u nas kwitną tulipany, to rodgersji nawet nie widać ;-)

Danuta Młoźniak 08:11, 05 cze 2013

Ten tulipan należy do późnych, jest szansa na liście, niekoniecznie rodgersji, ale u nas też ten rok był dziwny i kwitło wszystko w jednym czasie, a tulipany były opóźnione, stąd rodgersja.

Ten tulipan idealnie pasuje do srebrnych listków Artemisia 'Powis Castle', można go posadzić pod wiśnią 'Kanzan', która ma różowe kwiaty, a jako dolne tło posadzić hosty, np. 'Patriot', które mają zielono-białe liście.

Danuta Młoźniak 08:14, 05 cze 2013

Muszę chyba nanieść jeszcze poprawkę, ponieważ na tablicy z nazwą, która była umieszczona przy tulipanach widniała nazwa 'Paul Scheerer', natomiast w wyszukiwarce i na różnych stronach widnieje nazwa 'Paul Scherer', chyba w ogrodzie był błąd.

Dorotka 17:36, 25 maj 2015

Zasugerowałam się artykułem i w tamtym roku posadziłam tulipany na rabatach. Aktualnie tulipany przekwitły i pozostały łodygi bez kwiatów. Ponieważ nie są niczym zasłonięte gdyż trawy mi dopiero rosą, a i hortensje są małe - nie wiem co z nimi robić?? Proszę o poradę, co robić z przekwitłymi tulipanami?? Obcinać łodygi, pozostawić do zupełnego przekwitnięcia i wyschnięcia, czy wyciągnąć jednak i suszyć cebulki?? Czy te cebulki po wysuszeniu warte są wsadzania ponownie?? Gdyz czytałam że kwietnienie z takich cebulek nie jest juz takie ładne.

Danuta Młoźniak 17:53, 25 maj 2015

Przekwitnięte tulipany wykopać, albo wyciągnąć z ziemi jeśli podłoże jest pulchne i oznaczyć kolory, następnie przechowywać cebulki wraz z łodygami (jedynie tworzący się nasiennik obciąć lub wyłamać) i schować gdzieś w dużej donicy, worku, skrzyneczce pod drzewami w kącie, alb o za domkiem ogrodnika. Po wyschnięciu oczyścić i posadzić ponownie jesienią. Albo posadzić gdzieś w miejscu mniej reprezentacyjnym, albo po prostu wyrzucić, oddać komuś, a jesienią kupić nowe, które będą w 100% kwitły.

Dorotka 19:55, 25 maj 2015

Dziękuję, zdecydowałam sie na rozwiązanie C czyli wyrzucenie :)

frezja 09:21, 05 maj 2016

Danusiu, wstyd się przyznać i żal zarazem,że nie znałam tego artykułu. Teraz to już wiem, gdzie mam sadzić cebulki aby był super efekt. dziękuję ;)

miskka 21:28, 07 maj 2016

W tym roku spodobało mi się zestawienie białych i purowo różowych tulipanów z wyrazistym kolorem liści piwonii, której kępka dopiero się rozwija.

Danuta Młoźniak 22:56, 07 maj 2016

Świetne zestawienie. Liście piwonii mają ciekawy kształt.