Tulipany (rodzina Liliaceae) są pięknymi roślinami cebulowymi, które zakwitają wiosną i najbardziej cieszą oczy w maju, kiedy robi się naprawdę ciepło, ale noce mogą być jeszcze czasami mroźne za sprawą "zimnych ogrodników" czy "zimnej Zośki". Jednak tulipanom to nie szkodzi.

Głównie sadzimy odmiany wysokie, bardzo kolorowe i ozdobne, których istnieją tysiące. Ale kolekcjonerzy bardzo sobie cenią tulipany botaniczne, dużo mniejsze, ale delikatne i ciekawe, bo są rzadko w ogrodach spotykane i bardziej przez to cenione i poszukiwane.

Taki właśnie jest tulipan 'Yellow Jewel' (z gatunku Tulipa linifolia, syn. T. batalinii). To drobny, ale uroczy i wdzięczny, dziki gatunek, który pochodzi z Tadżykistanu, północnego Iranu i Afganistanu, gdzie porasta zbocza i brzegi lasów i dobrze znosi zimne zimy i smagane słońcem suche lata.

Osiąga 15-20 cm wysokości, ma wąskie szaro-zielone liście i niewielkie, pojedyncze jasnożółte kwiaty w kształcie misy, o średnicy około 8 cm. Został przez angielskich ogrodników wyróżniony medalem Royal Horticultural Society 's Award of Garden Merit.

Z gatunku Tulipa linifolia znane i cenione są także inne odmiany uprawiane w ogrodach całego świata, w tym 'Apricot Jewel', 'Bright Gem', 'Bronze Charm' oraz 'Red Gem'. Dodatkowym atutem tych tulipanków są pachnące kwiaty.

Warunki uprawy i pielęgnacja

Tulipany nie mają szczególnych wymagań, ale kilka musimy spełnić. Otóż nie znoszą nadmiaru wody, nie mogą więc rosnąć na podmokłych stanowiskach, choć stale potrzebują wody. Lubią słońce, ale zniosą także półcień (wystawa południowa i wschodnia).

Wymagania co do pH gleby: 6,6 do 7,5 (neutralne) oraz 7,6 do 7,8 (lekko zasadowe)

Warto je osłonić przed mroźnym wiatrem, a więc dobieramy zaciszne miejsca. Tam na pewno tulipany będą dobrze zimować. Na pewno to w tym roku sprawdzimy.

W naszym klimacie sadzimy je jesienią, a wykopujemy po zaschnięciu liści, wtedy trzeba je przechowywać aż do ponownego sadzenia jesienią. Po przekwitnięciu i opadnięciu płatków wyłamujemy koniec łodygi

Rozmnażanie

Tulipany rozmnażamy przez oddzielanie cebulek przybyszowych po wykopaniu z gruntu. Kwiaty są sterylne, nie wytwarzają nasion.

Choroby i szkodniki

Szkodniki w uprawie tego tulipana są sporadyczne, ale mogą być groźne np. ślimaki, mszyce, nicienie, nornice. Największym problemem mogą być choroby grzybowe, głównie szara pleśń.

Zastosowanie

Dzikie gatunki tulipanów doskonale nadają się do sadzenia w naturalistycznych założeniach parkowych i ogrodowych, na normalnych rabatach do zestawień kolorystycznych, do ogrodów żwirowych i preriowych. Nadają się też doskonale do uprawy w pojemnikach.

Ten konkretny gatunek jest jednym z najlepszych do ogrodów skalnych. Równie efektowny będzie na brzegu murku, czy między skałami, a także sadzony w sporych grupach po kilkanaście sztuk pod krzewami lub drzewami. Ładnie wygląda także na łące kwietnej i w trawniku.

Polecam więc te ciekawe mini-tulipany do wypróbowania w naszych warunkach i choć ktoś powie, że są trudne i chimeryczne, to ich uroda warta jest docenienia.

6 komentarzy:
GorAna 16:57, 07 maj 2014

Takiego jeszcze nie mam:) Ladnie się prezentuje, będę szukała w jesiennej ofercie:) Pozdrawiam:)

mira 22:50, 08 maj 2014

Ja mam te tulipanki, są późne teraz kwitną, mi nie sprawiają kłopotu i rosną już kilka lat bez wykopywania, są urocze.Dobrze Danusiu, że o nich przypominasz.

Danuta Młoźniak 23:00, 08 maj 2014

Dziękuję, że wpisałaś o nich opinię. Tym bardziej się cieszę, że jest pozytywna.

Magda_BO 15:29, 20 maj 2014

Ja też miałam w tym roku pierwszy raz, kupiłam w zasadzie przez przypadek w zwykłym sklepie i bardzo mi się udały. Chętnie dokupię i posadzę w bardziej eksponowanym miejscu. U mnie, w tym roku, kwitły dość późno i dość krótko.

sylwiasokol 16:11, 17 wrz 2014

A czy ktoś ma to drzewo? tulipanowiec amerykański?

Danuta Młoźniak 19:50, 17 wrz 2014

Mam to drzewo, jednak o nim jest oddzielny wątek na forum, nie omawiamy tulipanowca pod artykułem o tulipanie:)) Pozdrawiam