Przymrozki już były tej jesieni, trochę wymroziło. W naszych donicach w ogrodzie nie tylko bukszpanowym rosną prawie same bukszpany, więc wymieniać nie ma co, ale w skrzynkach zbrzydły już przemrożone hortensje, więc wyrzucamy je.

Mamy dla Was ekscytującą, ale pracowitą propozycję: w tym tygodniu wyrzucamy wszystko z donic, co stało się już mało ozdobne. Czas najwyższy, aby poprawić sobie humor na jesienne słoty i ozdobić wejście do domu.

Jeśli pogoda dopisze, a nawet jeśli nie, bierzmy się do pracy, jedźmy na giełdę kwiatową lub do szkółek traw, czy wrzosów.

U nas w tym roku w ogrodach klientów królują pienne iglaki (sosny, ciekawe jałowce, cyprysiki itp), mogą też być zimozielone trzmieliny, albo irgi, te zwisające, z czerwonymi owocami. Polecamy nawet małe drzewka, które straciły liście (klony palmowe), ale posiadające ciekawą formę. Na święta można na nich zawiesić bombki lub szyszki, albo inne ozdoby.


To wyższe piętro, główne. Będzie naszą "bazą" do kolejnych zmian.

Pod nim sadzimy rośliny kwitnące np. wrzosy i cyklameny, trawiaste, zimozielone, kolorowe turzyce, niskie krzewinki z ciekawymi owockami (np. Gaultheria procumbens).

Jako ostateczne wykończenie aranżacji dodajmy gęste bluszcze, zielone lub dwukolorowe. Nawet zimą będą wyglądały dobrze, ale wiosną pewnie trzeba będzie je wyrzucić. Można nawet zaryzykować cebulowe, może coś zostało nie wsadzone jeszcze do gruntu? Wiosną zakwitnie, albo nie, jeśli mrozy będą zbyt duże. Donica niedostatecznie ochroni.


Niezawodny zestaw roślin: Juniperus conferta 'Blue Pacific' lub 'All Gold' (każdy inny, dowolny iglak na pniu lub trzmielina), kilka wrzosów (Calluna), jedna szt. Gaultheria procumbens, jedna szt. bluszczu (Hedera), jedna turzyca np. Carex buchananii.

Mam cichą nadzieję, że moje propozycje donic z roślinnymi kompozycjami Was zainspirują, a może już zmieniliście w swoich ogrodach "kwiaty" letnie na zimowe? Co zamierzacie posadzić na jesienno-zimowy czas?

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: dekoracje, jesień w ogrodzie, balkon
15 komentarzy:
Sebek 23:43, 10 lis 2014

Danusiu - po raz pierwszy za Twoim przykładem posadziłem cyklameny i już wiem, że każdą jesień będę spędzać z nimi :) Są całkowicie odporne na przymrozki i moim zdaniem wiele łatwiejsze w utrzymaniu niż zwykłe wrzosy :) W donicach na zimę planuję niespodziankę - oby udaną :)

11stokrotka 14:17, 11 lis 2014

Upiększasz nam życie Danusiu. Dziękuje za ten artykuł. Mam w domu cyklamena i bluszcz posadzone w jednej doniczce. Nigdy nie były na zewnątrz, zawsze w domu. Czy mogę je wysadzić do doniczki na zewnątrz, nie zmarzną?

Danuta Młoźniak 19:19, 11 lis 2014

Ja sadzę miniaturki cyklamenów szklarniowych, są też cyklameny gruntowe Cyclamen hederifolium, które u nas zimują w gruncie. Twoje zmarzną - po pierwsze, rosły cały czas w domu, nie są to miniaturki (takich nie testowałam na zewnątrz. Moje miniaturki sadzę od lutego (ten rok) albo od marca-kwietnia, wytrzymują małe spadki temperatur, ale zimą nie dadzą rady. To dekoracja na koniec jesieni, a na zimę polecam wrzosowate.

iwonav23 19:35, 11 lis 2014

Świetne propozycje na zimowe donice. Również wsadziłam miniaturowe cyklameny z bluszczem, na cienisty taras. Stoją od września i kwitną wspaniale, a że białe i czerwone to w sam raz na dzisiejsze święto. Petunie Million Bellis zastąpiłam złocieniami(chryzantemami) w kremowym kolorze. I koniec. Nadal kwitną i zdobią pelargonie. Do tej pory świetnie sobie radzi żółty uczep w towarzystwie jałowca Old Gold. Całkiem zielono i żółto(aksamitka) jest w moim koszykowym warzywniku.

Danuta Młoźniak 20:13, 11 lis 2014

Ten rok nadzwyczaj ciepły i łaskawy dla naszych ogrodów i kompozycji w donicach.

mira 21:22, 11 lis 2014

Ja w poszukiwaniu czegoś na kiju na stałe do donic i z myślą o świętach zrobiłam przegląd szkółek w październiku - ciężko było coś wybrać i zdecydować - posadziłam w ciut za dużych donicach na niskim kijku szczepione sosnowate/kosodrzewinowe. Teraz dumam już o świętach jak je przyozdobić ale już bym coś dosadziła a musi być niziutkie - super będą gaultherie -powinny być w sprzedaży - dobrze że mi o nich przypomniałaś bo chyba nic innego nie pasuje ze względu na niewysoki kijek.

Fajny art - teraz taki okres, że i kwitnacą różę by wsadził hehe - jeszcze ciepło będzie.

lojalna_ 08:17, 20 lis 2014

Swietne pomysły i Inspiracje, cyklameny króluja na moim podwórku dzieki Tobie Danusiu ;);)

Irena Miłek 10:40, 21 lis 2014

Nawet i ja mam jeden cyklamen;) W donicach koło domu również iglaki, albo na pniu, albo stożki, z bluszczem, ale chyba dodam więcej cyklamenów, podobały mi się zdjęcia:)

kasia 23:07, 10 maj 2015

Dobrze, że znalazłam ten artykuł :)

magdaw 23:40, 26 wrz 2015

Czy kompozycja wrzosowo - bluszczowa przetrwa zimę w donicy?

Danuta Młoźniak 18:15, 27 wrz 2015

Tak, pod warunkiem łagodnej zimy jak te dwie ostatnie. Te kompozycje w donicach przetrwały. U mnie także bluszcz w połączeniu z bukszpanami przezimował i ma się doskonale.

Wrzosy będą efektowne do wiosny, potem ze względu na to, że kwitną jesienią a wiosną trzeba je przyciąć - zalecam wsadzenie ich do gruntu w kwaśną glebę i przycięcie, aby się rozgałęziły.

Jeśli będzie bardzo mroźna zima, gdzie temperatura spadnie na długi czas poniżej np. minus 20 stopni, bluszcz początkowo będzie dobrze wyglądał, będzie zielony. Gdy mróz odpuści liście zbrązowieją.

magdaw 22:06, 27 wrz 2015

dziękuję w takim razie cos posadzę choć potrzebuję chwili oddechu bo u nas nie padało i dziś kopałam cały dzień pomimo niedzieli...

Danuta Młoźniak 06:22, 28 wrz 2015

Aby posadzić coś w donicach, deszcz nie jest potrzebny. Rośliny w donicach podlewamy czy pada czy nie, bo woda z deszczu do donic nie dociera.

magdaw 17:01, 28 wrz 2015

Danusiu wiem.. źle mnie zrozumiałaś. Potrzebuję chwili oddechu bo kopałam w ogrodzie cały dzień od świtu i nie mogę już rękami ruszać;) A do pracy tez muszę czasem chodzić..;)

Danuta Młoźniak 17:17, 28 wrz 2015

Oczywiście, mam jak najlepsze intencje Madziu:) Pozdrawiam i odpocznij trochę, nie przemęczaj się tak.