Jedno z najbardziej efektownych ogrodzeń, jakie widziałam Celem ogrodzeń jest stworzenie prywatności, zamknięcie ogrodu przed spojrzeniami ciekawskich, zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie i zwierzętom domowym, wytyczenie i podkreślenie granic ogrodu. Dodatkowo mogą też stanowić niezwykłą ozdobę.

Są różne rodzaje ogrodzeń w zależności od rozmiaru, koloru, materiału z jakiego zostały wykonane. Istnieje także podział na ogrodzenia szczelne lub ażurowe. Szczelne nie wymagają posadzenia dużej ilości roślin, natomiast przez ażurowe niemal wszystko widać i wymagają dosadzania wysokich roślin lub gęstych żywopłotów.

Projektujemy je aby pasowały do stylu domu. Nowoczesne, skromne i proste ogrodzenia będą pasowały do nowoczesnego, minimalistycznego ogrodu, bardziej ozdobne będą dawały mnóstwo wariantów do wyboru i zależały od upodobań i zasobów finansowych. Czasem nie warto inwestować w drogie ogrodzenie, a zaoszczędzone fundusze lepiej przeznaczyć na żywopłot.

Gładki mur, a jego przedłużeniem w wysokości są buki na wysokich pniach Deski ułożone dachówkowato są również dobrym rozwiązaniem. łatwo je konserwować i są szczelne

Listewki o różnej grubości sprawiają, że ogrodzenia zaciekawi każdego Szare, lite ogrodzenie wygląda masywnie, ale jednocześnie doskonale eksponuje piękne rośliny

Najtańsze ogrodzenia wykonamy z siatki metalowej lub tanich paneli drewnianych. Jednak takie ogrodzenie nikogo nie zachwyci, spełni jedynie swoje zadanie odnoście odizolowania się. Do rustykalnych ogrodów będą pasowały płoty z wiklinowych plecionek lub drągów.

Jeśli chcemy zainwestować możemy zbudować płot z betonu (pomalowany lub otynkowany), wytrzymałego drewna lub cegły. Jeszcze droższe są z gabionów z siatki drucianej, wypełnionej różnorodnym materiałem. Są to konstrukcje wypełnione żwirem, kamieniami, szkłem.

Płotek z gałęzi Prosty płot w efektownym kolorze

Ogrodzenia drewniane są najbardziej popularne, od prostych płotów ze sztachet do bardziej wymyślnych ekranów. Można tworzyć je wg własnego pomysłu, albo zakupić gotowe.

Kute ogrodzenia stalowe mogą być skromne lub bogate, pasują do klasycznych kamienic lub domów stylowych. Z reguły są tworzone na zamówienie, specjalnie wg naszego własnego pomysłu.

Kute ogrodzenie Artystyczna kompozycja na ogrodzeniu przypomina rzeźbę

Nie powinny konkurować z architekturą domu, a doskonale z nią współgrać. Czasem jednak ogrodzenie potrafi zaskoczyć. Takie przykłady znajdziecie w mojej galerii zdjęciowej.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

9 komentarzy:
miskka 20:09, 07 mar 2016

Taaak... A u nas ciągle te metalowe siatki... Często sąsiadowe :) Osób mi wszystko co drewniane - dla mnie numerem jeden jest ten z cienkich deseczek z odzysku różnej szerokości.

Dzidka 20:16, 07 mar 2016

Danusiu, poruszyłaś temat mi bliski, a i znajomy też :) Niektóre z przedstawionych ogrodzeń są popularne, inne pomysłowe, zadziwiające, a są i takie, które chciałoby się mieć.

Danuta Młoźniak 20:20, 07 mar 2016

Dzidko, dziękuję, trzy pomysłowe inspiracje są z Twojego ogrodu, zapewne poznałaś je:))

miskka 20:48, 07 mar 2016

Tak mi się wydawało, że wśród zdjęć był duszek naszej Dzidki :)

Dzidka 20:55, 07 mar 2016

Tak szczerze:) to nad tą najniższą się zastanawiałam.

Joku 11:18, 08 mar 2016

Bardzo ciekawy artykuł, ze sporą dawką kolejnych inspiracji. Spodobało mi się ogrodzenie z pomalowanej na biało cegły, znajome wydało mi się ogrodzenie z drewna (też typowałam Dzidkę jako właścicielkę). Oglądając programy angielskie o ogrodach wielokrotnie zwracałam uwagę na te mury, drewniane szczelne ogrodzenia. Przyznam że z zazdrością. U nas dominują ogrodzenia z siatki, co prawda ostatnie wersje wyglądają nieco przyzwoiciej niż te dawniejsze. Też jestem posiadaczką takiego siatkowo - metalowego płotu. Na szczęście nabyłam go łącznie z domem i nie jest dziełem sąsiada, ale i tak mam opory żeby tej siatki coś się czepiało. Na razie kombinuję jak się nieco szczelniej osłonić.

Basilikum 19:48, 09 mar 2016

Ja wlasnie stoje przed wyborem ogrodzenia a wlasciwie zakupem, bo juz od dawna wiem co chce. Dla mnie musi pasowac do domu, bo na nic piekny ornamentowy plot jak sie mieszka w dewnianej chacie ;) Dom, Plot i Ogrod powinny stanowic jednosc. Troche przeraza mnie koszt, bo potrzebuje duzo metrow ale wole poczekac niz kupic byle jaka siatke.

Tamaryszek 16:57, 23 mar 2016

Ogrodzenie działki to duży wydatek. Myślę, że często względy finansowe decydują o jego wyborze. Wydaje mi się, że tania, zwykła siatka, ale pięknie obsadzona roślinami - ginie. I wtedy granice działki wyglądają atrakcyjnie. Jak myślisz, Danusiu?

Danuta Młoźniak 17:05, 23 mar 2016

Tak, też tak sądzę. Duża działka, gdzie jest np. półtora kilometra ogrodzenia trudno zaaranżować w podobny sposób, jak pomysły w galerii zdjęciowej. Moje propozycje pokazania innego typu "zamknięcia" przestrzeni ogrodowej miały na celu pobudzenie wyobraźni i pokazanie, że nie tylko siatka i sztachety istnieją. Jednak czasem tylko siatka jest jedynym wyborem, ze względu na koszty.

Popieram obsadzanie jej roślinami tak, aby zatraciły się granice pomiędzy ogrodem a krajobrazem za płotem. Można również w terminie późniejszym wyciąć fragment siatki i zrobić "wstawki" z muru ceglanego, otynkowanego lub inne, pasujące do stylu danego fragmentu ogrodu.