Urody tulipanów nie sposób nie zauważyć. Mocne kolory unoszące się nad rabatami rozweselają wiosenny ogród. To takie radosne i emocjonujące, gdy mamy ich bardzo dużo. Najlepiej gdy są posadzone w jednorodnych grupach złożonych z co najmniej 20 sztuk.

Jednak w gruncie po przekwitnięciu jest z nimi pewien kłopot. Trzeba je pozostawić, aż zaschną liście, a nie wygląda to dobrze jeśli nie mają towarzystwa liści, które mogłyby je zamaskować.

Dlatego proponuję idealne rozwiązanie dla miłośników tych pięknych roślin cebulowych - tulipany w donicach. Każdy, nawet mało doświadczony ogrodnik może to zrobić. Tulipany w donicach to idealny sposób na szybką i łatwą wiosenną dekorację. W mieście, miejscu pracy, na balkonie i w ogrodzie. Można wykorzystać wszystkie możliwe zbędne pojemniki i kosze.

Wybór odmian i terminy sadzenia

Tulipany w donicach sadzimy wtedy, gdy cebule są w sprzedaży czyli wczesną jesienią - od września do października. Potrzebują przejść okres chłodu zimą. Kupujemy na paczki lub na sztuki. Jeśli nie możesz ich od razu posadzić, musisz je przechować. Powinny być trzymane na sucho i w chłodzie od 10-15 st. C.


Można wybierać odpowiednie tonacje kolorystyczne np. jasnoróżowe, ciemnoróżowe i burgundowe, można pstrokate łączyć z białymi, jak również białe z białymi. Sklepy oferują szeroką gamę kolorów, wysokości i okresu kwitnienia. Również kształt kwiatów ma znaczenie. Liliokształtne są eleganckie i takie delikatne, fryzowane to kwiaty dla ogrodników z fantazją, a zwykłe pasują do ogródków rustykalnych z niezapominajkami i stokrotkami w jednej donicy.

Sadzenie i sposób postępowania przez cały rok

W dużej donicy pomieścimy kilka warstw tulipanów, a nawet jako dodatek wiele innych roślin cebulowych (krokusy, narcyzy, hiacynty, kamasje). Mają one różne terminy kwitnienia dzięki czemu uzyskamy dekorację na wiele tygodni. Wystarczy pobudzić wyobraźnię do pracy.


Na dno dowolnego pojemnika z otworem w dnie sypiemy drenaż (keramzyt, kamyki, potłuczone doniczki) i cienką warstwę ziemi. Następnie układamy ścisło warstwę cebul. Jeśli doniczka jest mała, zasypujemy ziemią i gotowe.

Gdy mamy do czynienia z dużym pojemnikiem, na pierwszą warstwę cebul nasypujemy kolejną warstwę ziemi i układamy kolejne cebule. Tak możemy utworzyć nawet 3 warstwy. Dzięki temu cebule znajdujące się najbliżej powierzchni zakwitną najwcześniej, a te najniżej położone - zakwitną najpóźniej.


Po posadzeniu donice ustawiamy na zewnątrz i podlewamy. Muszą doczekać jesieni. Gdy już się zbliżają okresy mrozów trzeba donice owinąć folią, aby się nie ubrudziły i zakopać w gruncie w zacisznym miejscu, nawet gdzieś z boku. Oznaczamy je patykiem, aby nie zniszczyć wiosną pokazujących się "kiełków".

Gdy minie zima i widać wychodzące tulipany, donice delikatnie wyciągamy z gruntu, myjemy i ostrożnie ustawiamy w docelowe miejsce gdzieś na froncie domu lub na tarasie. Tulipany zakwitną nieco wcześniej niż te typowo gruntowe. Gdybyśmy chcieli znacznie przyspieszyć kwitnienie, ustawiamy donice w cieplejszym i słonecznym miejscu (około 15-19 stopni) i podlewamy niezbyt obficie, aby cebule nie zgniły.

Po przekwitnieniu donice znowu chowamy w niewidocznym miejscu i czekamy aż cebule zaschną. Następnie wyjmujemy je z donic, czyścimy i przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu. Możemy je jesienią posegregować i te najlepsze, największe posadzić do gruntu.


Dobre towarzystwo dla tulipanów

Idealne są inne rośliny cebulowe (krokusy, hiacynty, narcyzy, cebulice). Następnie polecam wiosenne rośliny dwuletnie (laki pachnące, niezapominajki, bratki i stokrotki), a także byliny (zawilce, żurawki, bergenie, brunnery, orliki, czyśćce), trawy oraz turzyce.

Zapraszam do tworzenia takich kompozycji, mnie się udało już trzy razy. Jeśli nie posadziliście cebul jesienią, kupcie kwitnące cebulowe wiosną. Dodajcie niezapominajki i stokrotki. Zachwytom nie będzie końca.

Moje ogrodnicze książki

Fot. Danuta Młoźniak Gardenarium

16 komentarzy:
Kindzia 12:12, 25 mar 2015

Czyli tulipany można posadzić na trzech różnych głębokościach? I wtedy dłużej kwiatami cieszą?

Olili 13:35, 25 mar 2015

W szoku jestem,że tulipany można posadzić w trzech warstwach..dzięki za cenną informację :-) Zdjęcia przepiękne.

Alicja169 19:37, 25 mar 2015

moje tulipany wysadzone w donicy i przechowywane w ogrodzie zimowym (temp.10-15 st) bardzo się wyciągnęły i chyba nie będą kwitły. Ogród zim. jasny, doświetlany od 16-do 21. Danusiu - dlaczego tak się stało?

sadowniczy 13:31, 26 mar 2015

Właśnie zastanawiałem się co można dodać obok tulipanów, a tu inspiracja... o narcyzach nawet nie pomyślałem - dzięki.

Małgorzata T. 09:21, 27 mar 2015

Super temat :) Oglądałam wczoraj program "Wielkie odrodzenie brytyjskich ogrodów" i tam zachęcali Brytyjczyków do sadzenia tulipanów w ogrodach. U nas pięknie zachęca Danusia, pokazując czarujące kompozycje :)

Tam ogrodnik prowadzący (chyba jakiś znany ogrodnik... nie znam niestety) pokazywał właśnie sposób na "tulipanową lazanię" (warstwowo sadzone tulipany w donicach). Dodatkowo górną warstwę posypał drobnymi kamyczkami (żwirkiem).

Ale pokazał też sposób na przekwitłe tulipany na rabatach: jak tylko tulipany przekwitną, ucina się łodygę kwiatową, a następnie widłami wykopuje cebule (nie czekając na uschnięcie liści). Trzeba je delikatnie otrzepać z ziemi, rozdzielić cebulki nowe, trochę obskubać z łusek (bo podobno są siedliskiem pantogenów chorobotwórczych) i rozłożyć w pudełku. Rzecz w tym, że cebulki układał wraz z cała tą zieleniną (nie obcinał więcej żadnych liści, poza łodygą na której był kwiat), rzędem w pudełku (pokotem to się nazywa?), jedna obok drugiej. Trzeba te pudełka schować w ciemnym miejscu (najlepiej w starej szafie...), aż do zaschnięcia tych zielonych liści. Podobno w tym czasie cebulki jeszcze znacznie urosną. Potem się uschnięte obcina a cebulki wkłada w starą pończochę i wiesza (tylko gdzie, nie pamiętam) do jesieni.

Anna Nadolska 17:16, 12 kwi 2015

Lście cebulowych zawsze brzydko wygladają po przekwitnięciu,donice to fajny sposób .Ja tak robię z hiacyntami także z innego powodu- by ochronić cebule przed nornicami.Sadzenie warstwami super pomysł na tulipany,dziękuję.

Irena Miłek 12:50, 13 kwi 2015

Wspaniały artykuł i zdjęcia, wymagał ogromnego nakładu wiedzy:)

Marii 18:55, 19 kwi 2015

Witam. Ja sadzę tulipany i narcyce oraz hiacynty w paprociach. Usłyszałam kiedyś w Mai w ogrodzie, że tak robią holendrzy słynący z najpiękniejszych nasadzeń tulipanowych. W czasie gdy przekwitaja tulipany i ich łodyżka nie zdobi a szpeci, wtedy rozpoczynaja swój wzrost paprocie i swoimi bujnymi liścmi zasłaniaja nieciekawe tulipany. Polecam te metodę. Pozdrawiam

MiraR 12:53, 28 kwi 2015

Bardzo pomocny artykuł :)

Marga 20:18, 06 maj 2015

Witam. Pod wpływem impulsu na targu kwiatowym w Amsterdamie zakupiłam 30 cebulek tulipanów. Mają juz zielone ogonki. Pytałam sie sprzedawczyni kiedy sadzić, a ona powiedziała, że TERAZ! Co z nimi zrobić ? Sadzić czy jakoś przechować do jesieni?

Danuta Młoźniak 20:28, 06 maj 2015

Sadzić teraz.

Marga 12:15, 07 maj 2015

Pani Danusiu, dziękuję bardzo za odpowiedz i za pomocny artykuł. Tulipanki właśnie posadziłam w skrzynkach! To będą moje pierwsze :) Pozdrawiam

anbu 10:56, 14 maj 2015

Świetny artykuł. Na pewno skorzystam z porad :)

frezja 12:53, 14 maj 2015

świetne porady:) dziękuję i biorę się do roboty

MartaR 22:32, 02 sie 2015

Już nie mogę się doczekać września aż będę mogła stworzyć swoją kompozycję. Dziękuję za ten artykul