Nic tak nie ozdobi domu, jak piękny wianek Wiosna i wielkanocny ogród to przebudzenie i czas odnowy roślin. Wiosenne widoki kojarzą się zawsze ze słońcem, pierwszymi kwiatami i soczystymi, młodymi, świeżutkimi listkami, które ukazują się na drzewach i krzewach.

Pojawiają się nagle, a my wypatrujemy ich z utęsknieniem. Są powodem do radości, niosą chęć życia, energię i nieustannie nas zachwycają. Co zrobić, aby nasz ogród wyglądał cudnie w tym czasie?

Powinniśmy pomyśleć o tym w poprzednim sezonie i posadzić je, realizując prosty plan. W planie na początku ujmujemy wolne miejsce, następnie wysokość, pożądane kolory, okres kwitnienia i przede wszystkim zapach. To on sprawia, że ten czas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. To właśnie wiosenne kwiaty potrafią nas zauroczyć najbardziej, bo są tak długo oczekiwane.

Piętrowość

Najniższe piętro to kwiaty pojawiające się na trawnikach albo przebijające się nieśmiało na rabatach, sprawiając nam wiele radości. Kiedy mocno przygrzeje słońce, zaczyna się wiosenny kalejdoskop barw. Przyroda budzi się do życia i pokazuje nam swoją wielką siłę. Czasem jest ona w ogromnej "masie" w postaci kwitnącej łąki.

Białe lub różowe stokrotki Pachnące narcyzy
Szafirki w nietypowym, białym kolorze Koniecznie białe krokusy

Czy jakiekolwiek inne rośliny mają prawo tak oczarować zmysły? Myślę, że nie. Te niskie wiosenne kwiatki cieszą nas najbardziej, bo tak długo na nie czekaliśmy. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, pierwsze kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie. Są to m.in. śnieżyce wiosenne, przebiśniegi, śnieżniki, kosaćce cebulowe, szafirki, ciemierniki, ranniki zimowe, miłki, przylaszczki.

Nieco później zakwitną bergenie, ułudki, floksy szydlaste, zawilce, pierwiosnki, sasanki, bratki, stokrotki, wrzośce, jaskry cebulice, krokusy, szachownice, obłędnie pachnące hiacynty i narcyzy. Najpóźniej pojawiają się tulipany.

Cebulica Miodunka Trzmielina

Do kwiatów warto dodać niezbędne towarzystwo w postaci zimozielonych, kolorowych turzyc, czarnych konwalników, różnobarwnych i zimozielonych, płożących trzmielin, limonkowej prosownicy rozpierzchłej 'Aureum', a nawet kolorowych żurawek. Dodadzą "obłoczków i piórek" rabacie i zasłonią to, co trzeba zasłonić, gdy kwiaty zaczną przekwitać.

Dekoracje w donicach Szachownice

Kolejne, średnie piętro tworzą krzewy. Wiosną ich nie brakuje. Będą zachwycać pachnące słodko skimmie, wawrzynki wilczełyko, migdałki trójklapowe, forsycje, pigwowce. Pachnący krzew warto posadzić przy ławce lub tarasie. W tym czasie na giełdzie można zakupić kwitnące hortensje ogrodowe, które odpowiednio ochronione przed przymrozkami, mogą nam przetrwać i kwitnąć dalej przez całe lato.

Najwyżej rosną wysokie krzewy i drzewa oraz pnącza.. Te kwitnące są doskonałym akcentem w wiosennym ogrodzie. Mogą się wydawać obłokiem kwiatów, bo czas ich kwitnienia daje efekt magicznego obrazu, który podoba się wszystkim bez wyjątku. Jeśli ogród jest mały, sadzimy jedno lub dwa drzewa jako solitery w trawniku lub na rabacie. W dużych ogrodach stosujemy je na większych powierzchniach w grupach po kilka sztuk lub powtarzamy w innej części ogrodu. Dają wtedy spektakularny widok.

Klon Shirasawy 'Aureum' Młode liście buka Bluszcz

Wiele drzew, które kwitną wiosną, oferuje także oprócz efektownych kwiatów zielone lub purpurowo-brązowe liście latem i efektowne przebarwienia jesienią. Kwitnące drzewa mogą być doskonałym dodatkiem do kwiatowych bylin na rabatach.

Z wiosennych rarytasów polecam przede wszystkim oczary, magnolie, wiśnie ozdobne, śliwy wiśniowe, jabłonie ozdobne, świdośliwę, złotokapy, judaszowce, derenie: japoński i jadalny, głogi i obiele. Z pnączy w wielkanocnym okresie zakwitają pachnące wisterie.

Cornus officinalis Jasminum nuduflorum

Atrakcyjne kolory

Wprowadźmy wiosenne kolory: żółty, zielony, biały, niebieski. Ostatnio polecam również burgund. Ten kolor jest znakomity i niezbyt często spotykany. W swoim ogrodzie od lat stosuję biel i czerń, dodając do tej podstawowej palety właśnie burgund, pomarańcz lub niebieski. Ważny jest także zapach. Nie należy jednak wprowadzać dwóch silnych zapachów blisko siebie, a pozwolić się delektować stopniowo, gdy przechadzamy się po ogrodzie. Będziemy się z tego cieszyć i poczujemy przypływ nowej energii.

Nie tylko ogród

Cudny ogród wiosną to nie wszystko. Warto zainwestować także w efektowne donice, koniecznie z odpowiednimi, kwitnącymi i pachnącymi dodatkami. Ustawiamy je przy wejściu do domu, na tarasie lub przy furtce, aby witały odwiedzających gości.

Kompozycje z czarnymi bratkami

Jeśli donica jest duża, zaczynamy od zimozielonej bazy, która pozostanie na cały rok. Taką bazą mogą być bukszpany (kule, stożki lub kule na pniu), limonkowe cyprysy wielkoszyszkowe 'Goldcrest' (czasem powycinane w famtazyjne formy), fontannowe kordyliny australijskie (bordowe lub paskowane), niewielkie, atrakcyjne iglaki na pniu.

Pod stożkami i kulami nie ma zbytnio miejsca, więc zmieści się jedynie ciekawy bluszcz. Pod pozostałymi sadzimy dodatki kwitnące i trawiaste np. ciemierniki, cyklameny, pierwiosnki, rośliny cebulowe kwitnące i pachnące, małe hortensje, barwne turzyce, konwalniki plus bluszcz. Kiedy wiosenne kwiaty przekwitną, wymienimy je na nowe. Baza posłuży nam aż do zimy.

Małe doniczki z kwitnącymi kwiatami ustawiamy na ogrodowym stole. Na drzwiach wejściowych wieszamy atrakcyjny, wiosenny, kwiatowy wianek, który poczyni uśmiech na naszej twarzy.

Wczesne tulipany
Wianek na drzwiach domu, koniecznie w kolorystyce ogrodu Pierwiosnki

Miejsce sadzenia wiosennych kwiatów

Takie miejsce powinno być dobrze widoczne, na froncie ogrodu, w pobliżu ścieżek, przy ławce, pod oknem. Tam, gdzie często przechodzimy i gdzie śnieg topnieje najszybciej.

Cebulowe posadźmy w miejscu, gdzie będą widoczne z okna domu, ponieważ są to jedne z pierwszych kwiatów. Często wystawiają swoje kwiatki ponad śnieg. W trawniku lub wśród naturalistycznych rabat to także dobre dla nich miejsce.

Krokusy Irysy cebulowe

Krokusy natomiast sadzimy najczęściej w pobliżu ścieżek. Są one niskie i trwają dużo dłużej niż inne zwiastuny wiosny. Doskonale będą także wyglądały wśród wrzośców i wrzosów na wrzosowisku. Narcyzy, tulipany i floksy szydlaste sadzimy na rabatach. W pełni kwitnienia wyglądają jak kolorowe niebo ze sztucznymi fajerwerkami.

Na skalniakach doskonale będą sprezentowały się ranniki i kosaćce. Możemy je posadzić wśród skał i poduszkowych, wcześnie kwitnących bylin. Gdy pierwsze kwiaty przekwitają, pałeczkę po nich przejmują te późniejsze. Wybór stanowiska dla tych roślin powinien uwzględniać ich zapotrzebowanie na światło. Średnio przyjmuje się ten czas na 6 godzin dziennie.


Pora sadzenia

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzimy od września do listopada. Grządkę przekopujemy, gliniastą glebę mieszamy z piaskiem, ubogą wzbogacamy kompostem. Rośliny sadzimy dużymi grupami jednogatunkowymi lub mieszając.Takie barwne, duże plamy dadzą właściwy efekt.

Byliny, krzewy i drzewa sprzedawane w centrach ogrodniczych sadzimy przez cały rok, pod warunkiem, że gleba nie jest zmarznięta. W naszym klimacie wyłączamy z sadzenia zimę.

Jeśli marzycie o pięknych, wiosennych kwiatach, a nie zdążyliście ich posadzić jesienią, już w marcu udajcie się na giełdę kwiatową. Cebulowe rośliny w donicach na pewno będą w sprzedaży. Możemy z powodzeniem szybko uzupełnić luki w ogrodzie w przebojowy kolor. Wystarczy pojechać, wybrać i posadzić.

Moje ogrodnicze książki

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

3 komentarzy:
miskka 06:58, 16 mar 2016

Dziękuję za artykuł - rozmarzyłam się w wiośnie. I nam taki żal, że nie mam tego u siebie... Zdjęcia cudowne!

kasia 11:19, 16 mar 2016

Bardzo fajny, pozytywnie wiosenny artykuł, wianek w kolorach różu przepiękny :) u mnie dzisiaj wyjątkowo słonecznie , pozdrawiam

Marzycielka 11:42, 08 kwi 2016

Ah cieszę się że wybrałam profesjonalną firmę do projektowanie mojego ogrodu, bo teraz mogę naprawdę cieszyć się z tego miejsca i roślin, które tam rosną! Jeszcze niedawno patrzyłam na takie posty i zdjecia z zazdrością, ale teraz w końcu mam sama czym się pochwalić :)