Dodatkiem do kwiatów są donice, rzeźby i ławki Ogród biały udowadnia, że czystość i konsekwencja kolorów działa w ogrodzie najlepiej. Białe rośliny są też niesamowicie eleganckie. W cienistym ogrodzie rozjaśniają ciemne zakątki nawet po zmroku. Jednak "białe nie zawsze jest białe".

Odcienie bieli są różnorodne, czasem mleczne, czasem śmietankowe, a czasem nawet niebieskawe, także z odcieniem różu lub szarości. Biel może być zimna (prawie niebieska) lub ciepła - w odcieniu żółci. Dopuszczalne jest ich łączenie.

Białych plam lub punkcików używamy na różnych wysokościach ogrodu. Ważne są także pnącza z wielkimi białymi kwiatami (Clematis) lub obficie kwitnącymi jak obłoki (drobne, białe róże, rdest Auberta, hortensja pnąca). Biały ogród z założenia uważany jest za romantyczny.

Pamiętajcie o stworzeniu kontrastu form, tekstur, wielkości, kształtu liści. Także szalenie ważne jest ciemne tło (np. formowany ekran z ciemnozielonych cisów) lub pomalowany na ciemny kolor mur. Kwiaty powinny "przenikać się" wzajemnie. Doda to ogrodowi głębi i charakteru.



Uwielbiam takie ogrody zwiedzać. Wyszukałam więc najlepsze, moim zdaniem, zdjęcia.

Najbardziej znany na świecie ogród biały, znajduje się w jednym z najpiękniejszych ogrodów Anglii – Sissinghurst. Ale nie zabrakło też wielu innych przecudownych, znanych angielskich miejsc np. Chenies Manor.



Nieodłączną częścią ogrodu białego są takie białe kwiaty, które dodatkowo, oprócz koloru, wypełniają ogród pysznym, intensywnym zapachem. Upojny aromat kwiatów wprawia spacerujących w miły nastrój.

Oprócz kwiatów stosujemy także liście. Będą miały paski, obwódki lub plamki (funkie, brunery, miodunki, trzmieliny, derenie białe 'Elegantissima' lub 'Sibirica Variegata). Idealny dodatek do bieli to soczysta, ciemna lub jasna zieleń lub srebro.



Z roślin kwitnących najważniejsze są lilie i róże, następnie lewkonie, naparstnice, ostróżki i wieczornik damski. Do cienia polecam przede wszystkim bodziszki.

Biały ogród jest uosobieniem elegancji, świeżości i magicznego romantyzmu. Jest też jedynym rodzajem ogrodu widocznym w ciemności. Białe kwiaty "świecą". Posadzone nad stawem delikatnie podświetlonym - błyszczą w wodzie jak miniaturowe księżyce. Przyznacie, że te kompozycje ze zdjęć wyglądają zjawiskowo i dają przyjemny, niesamowity nastrój.




Rośliny do białego ogrodu to odmiany o białych kwiatach:

  • jednoroczne : begonie wiecznie kwitnące, smagliczki, tytoń, dalie, kleome, kosmosy, petunie
  • dwuletnie: naparstnice, wieczorniki damskie, goździki brodate, bratki, stokrotki
  • byliny ozdobne z kwiatów: ostróżki, bodziszki, jeżówki, irysy, łubiny, krwawniki, konwalie, szałwie, floksy, krwiściągi
  • byliny ozdobne z liści: funkie, brunnery, miodunki
  • cebulowe: narcyzy, tulipany, krokusy, przebiśniegi, czosnki, lilie
  • róże krzewiaste i pnące
  • krzewy: jaśminowce, derenie, krzewuszki, hortensje bukietowe i drzewiaste
  • rośliny ze srebrzystą poświatą: krwawniki, bylice, czyściec wełnisty

Dodatkiem do białych roślin są odpowiednio dobrane rzeźby, fontanny, donice i lampiony pokrywające magicznym światłem budynek lub elementy architektury ogrodowej .

Moje ogrodnicze książki

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: projektowanie ogrodu, kolor, rośliny
20 komentarzy:
AgnieszkaW 15:07, 10 cze 2017

Biały ogród jest nie tylko najbardziej romantyczny, ale i najelegantszy. Biel, srebro i gdzieniegdzie fiolet dla kontrastu - gdybym jeszcze raz zakładała ogród, to kto wie, czy właśnie nie zdecydowałabym się na taką opcję. Piękne zdjęcia, pełne inspiracji - dziękuję.

AgnieszkaW 15:35, 10 cze 2017

Danusiu, co to za piękna jasna paproć rośnie obok biało obrzeżonych funkii? Czy zimuje w Polsce?

Ps U mnie w ogrodzie, z tyłu rabat, namiętnie sadzę miskanty "Morning Light", które w cudowny sposób "rozbielają" i spajają ogrodowe rabaty.

Danuta Młoźniak 08:37, 11 cze 2017

Agnieszko - popieram w całej rozciągłości, dlatego zdecydowałam się na biały ogród. Wydaje się "większy". No i w półcieniu biel jak najbardziej wskazana. Lekki fiolet też popieram. Wygląda zjawiskowo.

Ta piękna paproć to narecznica czyli Drypteris. Takie ciemne ogonki ma Dryopteris affinis 'Pinderi'.

Aneta1309 10:41, 11 cze 2017

Piękne zdjęcia Danusiu.Mój ogród z założenia miał być biały ale złamałam się tyle było chciejstw teraz jest biel,róż i niebieski.

Rumianka 21:00, 11 cze 2017

Ten artykuł i zdjęcia przepięknej bieli, to miodzik na moje serce...Uwielbiam białe kwiaty, ale nie jestem na tyle konsekwentna w doborze roślin, by zapanował taki ład jak na zdjęciach zamieszczonych w artykule...Zawsze skuszę się na coś kolorowego i to już nie to co zamierzałam...Lubię biel w ogrodzie oprócz śniegu...

Danuta Młoźniak 07:13, 12 cze 2017

Anetko, to bardzo dobrze, trzeba uwzględniać na bieżąco swoje potrzeby ogrodowe i je spełniać. Róż i niebieski - znakomite do bieli.

Rumianko - warto eksperymentować, aby dojść do ostatecznego efektu. Pozdrawiam mocno.

Filomena 16:23, 12 cze 2017

Ja również odkryłam świecenie bieli nocą - w ciemnym ogrodzie nocą daje rzeczywiście efekt magiczny - stąd chyba tytuł artykułu, Danusiu !? Ja lubię w białych ogrodach złamanie kolorem bordowym. Na zdjęciach zresztą też są takie elementy. Mam wrażenie, że dodanie odrobiny tego ciemnego koloru ociepla biały ogród, jest on przyjemniejszy i bardziej wyrazisty w odbiorze.

Pszczelarnia 13:03, 13 cze 2017

I jeszcze białe agastache do białego ogrodu, i koniecznie perłówka do białych dzwonków. Marzę o białym pokoju ogrodowym, który byłby gdzieś ukryty w labiryncie cisowym.

MartaC 18:04, 13 cze 2017

Ach tak! Piekne zdjecia Danusiu. I cala prawda w tym stwierdzeniu: Biale kwiaty "cienistym ogrodzie rozjaśniają ciemne zakątki nawet po zmroku". mam taka roze "Marie Pavie", rozpieta na starym persymonie, kwitnie tylko raz, ale gdy kwitnie, to o swicie i o zmroku ma sie wrazenie jakby na drzewie zawisly setki lampionow.

iwona 19:21, 13 cze 2017

Piękny taki ogród ,budzi w człowieku spokój, wyciszenie.Super

Danuta Młoźniak 19:22, 13 cze 2017

Jakie piękne wpisy, dziękuję za nie. Filomeno, ja daję czarny kolor i srebrny bym chciała, ale ogród zbyt cienisty na srebro. Ono uwielbia słońce.

Agastache znane, perłówka ( p. orzęsiona) mało używana trawa, a jakże urocza i puchata. Nie mam jej, a za Twoją sprawą Ewo, oczywiście wypróbuję.

Marto - urzekło mnie Twoje porównanie do setki lampionów.

Tamaryszek 19:14, 24 cze 2017

Zgłasza się wielbicielka białych ogrodów! Uwielbiam je za to wszystko, co opisałaś, Danusiu. Białych kwiatów mam w ogrodzie najwięcej, a jeden z moich pokoi ogrodowych jest tylko biały, tzn. biało-zielony. Istotnym elementem jest w nim biała kora brzozy Doorenbos, szare, kamienne dodatki i białe, metalowe koszyki i lampiony. Z ulubionych roślin wymieniłabym rutewki delavaya, dzwonki i zawilce. W tym roku dosadziłam pajęcznicę, zobaczymy, jak się sprawdzi. Ostatnio biel przełamana jest w Białym Ogrodzie jasnym różem, bo niektóre naparstnice zmieniły kolor... Piękne, inspirujące zdjęcia.

Danuta Młoźniak 10:57, 25 cze 2017

Pajęcznica lilowata? ...ciekawa i delikatna. Dobra również na łąki kwietne. Ciekawe jak się sprawdza i czy liście zbytnio nie szpecą po przekwitnięciu. Masz jakieś doświadczenia?

Tamaryszek 15:26, 26 cze 2017

Nie mam żadnych! Właśnie ją przywiozłam z Radkowa od Grochowskich, a widziałam w pełni kwitnienia w Wojsławicach, wyglądała bardzo ładnie. W opisach nic nie znalazłam, że po kwitnieniu traci urodę, oby tak nie było, bo kupiłam sporo. Liczę na efekt, jaki daje gaura, która wymarza.

Danuta Młoźniak 18:13, 26 cze 2017

U mnie gaura też wymarza. Z cebulowych polecam białą kamasję na wiosnę.

Rosa 21:00, 27 lip 2017

Białe ogrody są bardzo subtelne. Szkoda, że biel nieciekawie się starzeje. Pajęcznica liliowata jest bardzo delikatna i taka dostojna, mam ją od kilku lat w ogrodzie, tak jak i gaura u mnie nie wymarza a rosną na "wygwizdowie". Polecam te rośliny, bo są wyjątkowo piękne i wdzięcznie wyglądają na rabatach. Taki dają samosiew, że mogłabym obdzielić siewkami pół ogrodowiska. Nawet te odmiany różowe wysiały się obficie. To znakomity dodatek, pasują absolutnie do wszystkich kwiatów, komponują się wspaniale i najlepiej je sadzić tak by wychylały się zza innych kwiatów. Tamaryszku będziesz z pajęcznicy zadowolona, po kwitnieniu jej sztywne liście pozostają zielone i nie szpecą (tak jak liście juki). Natomiast gaura trochę późno wiosną startuje, nie trzeba jej zbyt wcześnie wyrywać i trzeba uważać przy pieleniu, bo wokół jest mnóstwo siewek.

adkawi 21:10, 06 sie 2017

Konsekwencja koloru to nie dla mnie,ale przyznam ze przepięknie i romantycznie.

barbara klekowska 10:04, 21 wrz 2017

Nie potrafię zachować konsekwencji w kolorze. Ale niezmiennie zachwycam się subtelnością i delikatnością takich ogrodów. To są ogrody z bajki ze snu i marzeń.

Agata14 17:49, 02 paź 2017

Piękny ogród .Niestety takie piękne to tylko duże ,nie każdy ma gdzie zrobić takie cuda

Rumianka 11:02, 14 paź 2017

Danuś, tęsknię za Twoimi, niezwykle ciekawymi i pouczającymi, artykułami...W każdym z nich można było znaleźć odpowiednią wskazówkę i jednocześnie lekcję wspaniałego, wyszukanego smaku zestawiania roślin i nie tylko...Brakuje mi tego bardzo...Płezdrówczi łestawiam dla Ce...