Czosnki i perukowce Czosnki muszą rosnąć w towarzystwie. Właściwie dobrane kwiaty (byliny, jednoroczne, dwuletnie) czy trawy podkreślą ich urodę, uzupełnią i zamaskują brzydkie liście. Ogród utkany z traw, bylin kwitnących w zbliżonej lub kontrastowej tonacji oraz czosnków, to uczta dla oka, przepiękny gobelin różnych tekstur.

Niesamowite kształty czosnków, ich wigor, wyniosłość, spektakularność w dużej ilości - to najważniejsze atuty. Ogród dzięki czosnkom wyda się bardziej interesujący. Ukłon w stronę tych, którzy potrafią docenić ich kształt. Ja trochę zbyt późno doceniłam.

W pierwszej części artykułu Czosnki ozdobne, ogólne informacje, najciekawsze gatunki i odmiany zamieściłam sporo zdjęć, mogą być dla Was podpowiedzią, jakie gatunki i odmiany wybrać. Druga część zainspiruje z jakimi roślinami sadzić czosnki, z czym wyglądają najlepiej, jakie kolory towarzyszące będą najodpowiedniejsze.



Inne rośliny cebulowe, byliny i róże do zestawień z czosnkami

Z czosnkami warto zestawiać inne rośliny cebulowe, np. tulipany, narcyzy, kamasje.

Z pozostałych grup wyliczę najważniejsze z nich: piwonie, barwinki, szałwie, ostróżki, tawułki japońskie, rozchodniki, rudbekie, jeżówki, trojeść, kocimiętki, świecznice, wysokie irysy brodate. Drobniejsze gatunki czosnków w kolorze fioletowym (szczególnie te kwitnące później), doskonale zgrają się ze złocistymi nachyłkami (Coreopsis), jednoroczną kolorową gailardią lub żółtymi wiechami nawłoci.

Nie ma nic piękniejszego niż Allium 'Gladiator' w pąkach piwonii Paeonia lactiflora 'Bowl of Beauty'. Ciemny róż z kremowo-beżowym środkiem plus kule fioletowego czosnku. "Eksplodujące" jak fajerwerki kwiatostany Allium schubertii warto posadzić z narcyzami.

Wszystkie czosnki o tych większych kulach nadają się do duetu z różami. Kolorystyka do wyboru. Na zasadzie kontrastu lub uzupełnienia odcienia.




Trawy do zestawień z czosnkami

Bardziej kuliste czosnki to idealny towarzysz dla wszelakich traw. Kiedyś w ogrodzie Wisley widziałam czosnki z Hakonechloa macra. Ta łąka była cudowna, po prostu idealna. Potem dowiedziałam się, że trawę zaatakował grzyb i została usunięta. Teraz w tym miejscu rośnie coś innego.

Polecam także wąskolistne turzyce, miskanty - zwłaszcza te niższe (np. 'Morning Light'), Imperata cylindrica 'Red Baron'. Nad smagającymi językami czerwonych traw wznosić się będą proste i cienkie łodygi czosnków, ładnie się wyróżniać wśród tła i kołysać.

Ciemne Allium atropurpureum znakomicie podkreśla łąka posadzona z leciutko fioletowej monardy (Monarda bradburiana) lub nieco ciemniejszej szałwii. Czosnek w tym zastawieniu wywołuje emocje i dodaje mocny kolor.

Mało znana w Polsce amsonia nadreńska (Amsonia tabernaemontana) to zgrany duet dla Allium 'Blue Star'. Jest delikatna, jasnoniebieska, tworzy wspaniałe tło. Z kolei stokrotkowate kwiatostany jeżówek (Echinacea), wymagają nieco łagodniej ubarwionych czosnków. Srebrzystą poświatę będzie tworzył czyściec (Stachys lanata) lub Calamintha nepeta.



Łączenie kolorów

Zestawienie, które zawsze się uda, to różowy, fioletowy, niebieski, biały. Są miłe dla oka, eleganckie i chłodne w odbiorze. Wszystkie czosnki są w tej kolorystyce. Zapomniałam dodać, że nie występują w kolorze niebieskim. Dodatkowo występują w kolorze żółtym. Dlatego warto dodać chociażby bodziszka 'Rozanne' lub kocimiętkę do czosnków.

Limonkowo-żółte tło zaproponuję z przywrotnika - jego gęsty, pokładający się płaszcz podkreśli piękno każdego gatunku czy odmiany czosnków. Można tutaj dodać także żółte narcyzy.

Allium christophii idealnie zestawi się z lawendą, wyższe gatunki zaś z perowskią (Perovskia atriciplifolia 'Little Spire'). Obie te rośliny mają srebrne listowie.



Moje żelazne zestawienia

  • białe i ciemne czosnki w kocimiętce, szałwii + irysy, maki i naparstnice
  • czosnek główkowy w ostnicy cieniutkiej
  • różne odcienie fioletowych kul fioletowych w białych orlikach
  • białe kule czosnków dla odmiany w czarnych orlikach
  • fioletowe kule na tle purpurowego żywopłotu z buka
  • kule fioletowe obok żeleźniaki, ostre liście kosaćców, niebieski mikołajek i szałwia omszona
  • czosnki w santolinie i lawendzie
  • czosnki oraz czyściec, żeleźniak, turzyca
  • czosnki w niebieskich funkiach
  • bodziszki różowe i czyściec, z tyłu szałwia, a pomiędzy nimi fioletowe czosnki
  • niskie kule czosnków w bordowych żurawkach
  • Allium schubertii w ciemnoróżowych firletkach
  • białe kule w niebieskich bodziszkach, niebieskich irysach syberyjskich, białych irysach i trawiastych liściach liliowców



Postępowanie z czosnkami w bylinach

Liście bylin gęsto posadzonych stanowią szczelny dywan, z którego czosnki przedzierają się do słońca. Nie mają z tym żadnej trudności. Gdy kwitną, wyglądają mocno lub eterycznie, zależnie od gatunku. Bez wątpienia mają niezaprzeczalny urok. Potem byliny zasłonią to, czego nie chcemy widzieć, czyli brzydkie liście.

Gdy czosnki przekwitną, a nawet jeszcze w trakcie kwitnienia, należy usuwać zaschnięte, brzydkie liście. Suche kwiatostany trzeba zachować, będą zdobiły aż do jesieni. Potem można je wyciągnąć z ziemi po prostu rękami. Cebule w ten sposób zgromadzą zapasy na następny rok.

Czosnki niezaprzeczalnie zajęły wiodącą rolę w kompozycjach łąkowo-preriowych, które obecnie są bardzo modne. W ogrodzie przydomowym polecam szczególnie 'Purple Sensation' ,'Gladiator', Allium christophii. Różnią się zarówno kolorem, jak i wysokością oraz kwitną w różnym czasie. Gdy je posadzimy, otrzymamy atrakcyjne kwiaty na dłuższy czas.


Czosnki w bukietach

Zarówno żywe, jak i zasuszone kwiatostany czosnków znajdują ogromne zastosowanie w bukietach. W swoich zasobach zdjęciowych znalazłam jednak niewiele propozycji, ale za to jakich - wystawowych. Prosto z Londynu. Wierzę jednak, że podobne, a nawet lepsze znajdą się także w Waszych żywych, jak i zasuszonych bukietach.

Link do moich książek

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: rośliny cebulowe
16 komentarzy:
MirellaB 20:54, 18 maj 2017

U mnie jedynej czosnki to główkowate posadzone z lawendą. Koniecznie jesienią muszę posadzić inne odmiany.

Ananasek 21:08, 18 maj 2017

Co za piękne widoki :) Czy ma ktoś doświadczenie w rozmnażaniu tych pięknych roślin?

pestka56 23:04, 18 maj 2017

Czosnki u mnie kwitną po raz drugi. Większość posadziłam między trawami, ale... zrobiłam bład kupując odmiany czosnków kwitnące teraz, podczas gdy trawy ledwie wychynęły z ziemi :( Pozwoliłam im się wysiać na rabatach i kłopot z pieleniem ;)

Szafir 08:46, 19 maj 2017

Pieknie komponuja sie wszystkie czosnki bez wzgledu na kolor. To uniwersalna roslna do kompozycji. Szczegolnie czosnki w kolorze niebieski np. Allium azureum, Allium viviparum, Allium azureum var. bulbiferum. Moze nie sa tak okazale jak Gladiator i kwitna troszke pozniej, ale sa naprawde piekne szczegolnie w zestawieniu z liliowcami Stella de Oro. Niestety tegoroczna wiosna sporo narozrabiala. Prawie wszystkie czosnki juz kwitna oprocz tych pozniejszych a bylinom daleko do kwitnienia, trawy tez dopiero sie zbieraja.

sylwia_slomczewska 11:53, 19 maj 2017

Niesamowicie wygladaja w tych naturalistycznych kompozycjach:D

Sebek 19:59, 19 maj 2017

Jesienią musimy obkupić się czosnki :) Przede wszystkim ubię w nich to, że wytrzymują znacznie dłużej niż tulipany i kwitną w późniejszych latach mnożąc się.

Rumianka 22:52, 19 maj 2017

Moje czosnki co prawda rozmnożyły się ale zastrajkowały z kwitnieniem, myślę, że powodem była bardzo kapryśna aura w ostatnich tygodniach...Muszę więc w tym roku zadowolić się jedynie mało atrakcyjnymi liśćmi.

Basilikum 08:47, 20 maj 2017

ja mam czosnki drugi rok. Podwoily swoja ilosc i ladnie kwitna. Podsadzone mam bratkami, inne poziomkami a jeszcze inne rosna za kulami bukszpanowymi. Listki zolkna ale obcinam je prawie u samego dolu i roslinki z przodu to zaslaniaja. Mysle, ze tulipany u mnie by nie pasowaly, bo wlasnie przekwitly te ostatnie a czosnki zaczynaja wiec bylby widok na kikuty tulipanow (od razu ich nie wycinam). Na pewno ta rolinka zostanie na dlugo w moim ogrodzie.

Dziekuje za artykul :) i czekam na dalszy ciag

kamil_360 20:10, 22 maj 2017

Co to za białe kwiaty na zdjęciu pod artykułem? http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/508-czosnki-w-kompozycjach-i-w-bukietach/photos

Czy to może jakaś odmiana chabra górskiego ?

kamil_360 20:19, 22 maj 2017
zdj. 3. i 4. od końca
KarolaBo 22:25, 26 cze 2017

Cudne te czosnki. Pasuja bardzo do mojego rozowo-bialo-fioletowego ogrodu. Musze pamietac zeby je posadzic. Mialam je w poprzednim ogrodzie a teraz zupelnie o nich zapomnialam.

Karolina Bociek 22:42, 26 cze 2017

Moj ogrod tez bialo-rozowo-fioletowy. Ale ma dopiero rok, wiec nadal jeszcze bardzo zielony. Staram sie dodawac coraz wiecej kolorow. Mysle ze czosnki u mnie beda cudnie wygladac.

A_gawa 11:57, 26 sie 2017

Przepiękne zdjęcia. Fantastycznie ukazują fenomen natury i ogrodnika. Przepiękne!

edysia 08:19, 26 paź 2017

Posadzone 3 tygodnie temu allium sphaerocephalon kiełkują już jak szalone. Czy da się je uratować czy spisać na straty?

Danuta Młoźniak 11:21, 26 paź 2017

Nic nie robić, po przymrozkach nasypać nieco grubiej ściółki, a jak leje - nic nie robić. Czekać na zimę.