We wczesnych latach siedemdziesiątych Geoff Hamilton zaczął pisać drobne artykuły do „Garden News” („Aktualności Ogrodnicze”) i stopniowo oscylować wokół dziennikarskiego aspektu ogrodnictwa. Wtedy zainteresował się nowo powstałym programem angielskiej telewizji o tematyce ogrodniczej.

Ku jego zdumieniu, po bardzo słabym jak je sam ocenił interview, zaoferowano mu jego pierwszą posadę w telewizji. Został prezenterem "Gardening Diary" (Dziennika Ogrodnika). Jednak ze względu na ograniczenia budżetowe program emitowano jedynie przez rok. W 1975 roku został pełnoetatowym członkiem zespołu Garden News.

Po dwóch latach został redaktorem naczelnym magazynu Practical Gardening i rozpoczął swoją krucjatę na rzecz propagowania korzyści i radości jakie przynieść może ogrodnictwo.

Przeniósł się już do domu połączonym zabudowaniami gospodarskimi w posiadłości Barnsdale Hall zaczął dzierżawić parę akrów na szczycie wzgórza. Gdy tylko nadarzyła się okazja, szybko przeprowadził się do właśnie opuszczonego domku sąsiadującego z jego działką. W ciągu 2 lat na stanowisku redaktora naczelnego zaproszono go gościnnego występu w Gardeners' World.

Kącik z żółtolistnym jaśminowcem i piekną hostą Spiralny żywopłot ze strzyżonego bukszpanu zamknięty w obramowaniu ze starych cegieł

Dużo piwa i jeszcze więcej perswazji przy piwie wymagało przekonanie Johna Kenyona, producenta Gardeners' World, żeby dał mu stały spot w programie i w efekcie w 1979 roku wszedł do zespołu. W 1983 przeprowadził się zaledwie milę dalej do wiktoriańskiej farmy z ponad pięcioma akrami ziemi i tu narodził się „Barnsdale”, dla którego wszyscy włączali odbiorniki w piątkowe wieczory o 20:30.

Uprawiał jedynie mały ogródek wokół domu, pozostałe 4,5 akra służyło za pastwisko, ale był jak dziecko które dostało nową zabawkę! Poprosił lokalnego farmera o zaoranie niemal całości i po zasadzeniu jednego czy dwóch drzew i krzaków nie mógł już tego zostawić. Zabrał się za swój pierwszy projekt.

Widoki na rozległy trawnik z falującymi rabatami bylinowymi Stare wazy na osi widokowej
Różnorodność kwiatów na każdym kroku Niebieskie krzesła w The Winter Border

W mgnieniu oka Gardeners' World zadomowił się na dobre w nowym domu z Geoffem i jego naturalnym stylem, czyniąc go hitem wśród widzów. Był orędownikiem wielu dobrych idei, znanym zwłaszcza za swój pogląd na temat stosowania w ogrodnictwie alternatywnych środków beztorfowych zamiast torfu. Idea ta była przedmiotem zainteresowania wielu wyspecjalizowanych ośrodków naukowych.

Do dnia dzisiejszego w naszych ogrodach i szkółkarstwie nie stosujemy torfu. Przez miliony gorliwych telewidzów Geoff był również znany ze sposobu finansowego podejścia do ogrodnictwa, sposobu w jaki ogrodnictwo uprawiał. Ale gdy trafiła mu się możliwość wydania pieniędzy na swój ogród, potrafił je wydać z najlepszym pożytkiem dla ogrodu.

Właśnie brał udział w zdjęciach do filmu w Town Paradise Garden, na początku czerwca 1995 roku, kiedy dopadł go pierwszy atak serca. Niestety 4 sierpnia 1996 roku, po 17 latach bycia prezenterem „Gardeners' World” i krajowym najbardziej kochanym ogrodnikiem, doznał śmiertelnego zawału serca. Było to podczas charytatywnego zlotu rowerowego w Walii. Szok jaki odbił się szerokim echem wśród społeczności ogrodniczej z nagłym ogromnym przypływem smutku i żalu ludzi którzy go znali, spotkali, bądź podziwiali tylko na ekranie telewizora, nie był dla nas wszystkich zaskoczeniem.

Ogródek zaprojektowany przez Sue Hamilton jako oaza ciszy i spokoju. Sporo w tym ogrodzie stawów i urokliwych elementów wodnych

Odpowiedzią było otwarcie i udostępnienie ogrodów w Barnsdale szerokiej publiczności, aby mogła cieszyć się spuścizną Geoffa z pierwszej ręki. 5 sierpnia 1996 roku ogrody przeszły w fachowe ręce drugiego syna Geoffa i jego żony. Nick i Sue natychmiast rozpoczęli prace przygotowawcze do wiosennego otwarcia. Ze względu na ograniczenia finansowe większość pracowników musiała zostać zwolniona. Pozostała zaledwie garstka. Wszyscy pozostali włożyli wszystkie siły, aby wykonać prace przewidziane na 2 lata, w 8 miesięcy. Wszystko po to aby zapewnić odwiedzającym niezapomniane wrażenia!

W przeciągu następnych 6 lat wiele zainwestowano w ogrody i towarzyszącą infrastrukturę, tak abyśmy mogli dać gościom jak najlepszą obsługę, jednak starając się uniknąć nadmiernej komercjalizacji. Nick, Sue i cały personel nie ustają w wysiłkach, aby utrzymać wizję Geoffa i obecnie też swą własną na obranym kursie.

Knot Garden z żywopłotem węzłowym Kącik z żółtolistnym jaśminowcem i piekną hostą
Urokliwy zakątek ze stolikiem Ogród z ciekawymi nawierzchniami i jaskrawymi komozycjami w donicach
Poplątane nawierzchnie przeplatają się z grupami roślin w donicach Regularny staw z przejściem po płytach. Na końcu kącik do siedzenia

Od najdawniejszych dni, podobnie jak ziemię orną, etyka nakazywała właściwie wykorzystywać potencjał ogrodów. Jako, że jest to aktualne do dziś, Nick i Sue poszerzają możliwości tych fantastycznych ogrodów daleko poza bycie jedynie wspaniałym ogrodem do obejrzenia. Teraz można nawet wziąć ślub w ogrodach, zorganizowane grupy mogą zwiedzać pod przewodnictwem Nicka lub Sue, organizowane są dni zbiorowego ogrodnictwa. Jest zaplecze dla organizowania kursokonferencji, zjazdów klubowych, spotkań, dla wszystkich tych którzy chcą mieć ogrody tylko dla siebie. Do dyspozycji są pokoje.

Ku pamięci - Geoff Hamilton 1936 - 1996, rys. Monika Jadczak

Przez cały rok odbywają się szkolenia i praktyczne kursy. Nick i Sue podróżują po kraju, a nawet poza dając wykłady, organizując pogadanki dla grup zarówno w dzień jak i wieczorami. Historycznie ogrody zostały stworzone jako praktyczna pomoc dla programów Geoffa. Dzięki nim mógł szkolić, informować i bawić widzów każdego piątkowego wieczoru, aczkolwiek ze szklanego ekranu. I te trzy zasady przewodzą wizji, dla której pracują.

Chociaż ogrody otaczające szkółkę są otwarte od kilkunastu lat, główny telewizyjny ogród Barnsdale został otwarty dla publiczności po raz pierwszy 19 kwietnia 1997 roku. Było to dziwne uczucie widzieć ludzi spacerujących po ogrodzie dotąd zwykle zamieszkiwanym przez ekipy filmowe lub jedno z wielu charakterystycznych osób występujących w „Gardeners' World”. Wszyscy spędziliśmy 8 wyczerpujących miesięcy przygotowując ogród na napływ zwiedzających i wierzyliśmy, że pomyśleliśmy o wszystkim. Jakże można się mylić!

Głębia namiętności wyrażana przez odwiedzających i uznanie dla tego co Geoff stworzył w Barnsdale było czasem aż żenujące, ale zawsze wielce cenione. W pierwszym sezonie po otwarciu mieliśmy zawrotną liczbę 60.000 zwiedzających i miesiące zimowe spędziliśmy naprawiając szkody wyrządzone przez 120.000 stóp, przygotowując się na rok 1998. Otwarcie ogrodów nie byłoby możliwe bez początkowej pomocy i bieżącego wsparcia wielu osób i firm.

Od zawsze w planach było otwarcie ogrodów, kiedy Geoff w końcu przejdzie na emeryturę po występach w telewizji, ale wiemy, że byłby bardzo zaskoczony ilością zwiedzających, zadowolony z wyrażanej przez nich radości i lekko zażenowany ogromem wyrażanych namiętności. Mamy nadzieję że ogrody Barnsdale dostarczają wam dużo przyjemności i pomysłów bo zaprojektował i zbudował je abyście się nimi wszyscy cieszyli.

Ogrody i szkółka pozostały w rodzinie i są prowadzone przez nas według zasad na których powstały i z nieocenioną pomocą naszego oddanego i ciężko pracującego zespołu Barnsdale. Jesteśmy w pełni świadomi uczuć i szacunku dla Geoffa ze strony milionów telewidzów i zwolenników jego artykułów i mamy nadzieję że poprzez otwarcie jego ogrodu i podtrzymywanie jego etosu i stylu możemy zachować to dziedzictwo dla wszystkich ogrodników i nie ogrodników, aby mogli się nim cieszyć w przyszłych latach.

Nick i Sue Hamilton

Tekst został opracowany na podstawie książki "Barnsdale Gardens", fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
1 komentarzy:
Danuta Młoźniak 20:01, 13 mar 2012

Ogrody Geoffa Hamiltona w Barnsdale są tym miejscem, do którego będę wracać z wielką radością. Mamy je w planie w tym roku - na początku lipca, a w maju odwiedzę ich stoisko na Chelsea Flower Show.

Z otrzymywanych wieści z Barnsdale wynika, że w tym roku ich szkółka dostarczy rośliny do ogrodu pokazowego na Chelsea Flower Show wg projektu Adama Frosta, sponsorowanego przez Lands' End. Koniecznie muszę na to zwrócić uwagę podczas wizyty na wystawie.

Weźmie też udział w Chelsea, Gardeners’ World Live, Hampton Court i Tatton Park.

W maju w ogrodzie organizowany jest wstęp wolny na Dzień Matki. Każdy kto przyjedzie ze swoją mamą ma dla niej wstęp wolny.

W herbaciarni została zatrudniona nowa menadżerka Sara, osoba doświadczona i mająca pełno nowych pomysłów.

21 kwietnia będą miały miejsce porady ekspertów - Nigel Colborn i Adam Frost

Przyjaciel ogrodu Richard Adams zamieścił na YouTube przepiękne zdjęcia z muzyką. Koniecznie zobaczcie kopijąc ten link http://www.youtube.com/watch?v=YccjJcAg6SY

I kolejne "12 Below http://www.youtube.com/watch?v=dEKrOM-NRWk&feature=related 'Geoff's Meadow' http://www.youtube.com/watch?v=TGzaPKesyNA