Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jedna z rabat z wystawą południową.

Pokaż wątki Pokaż posty

Jedna z rabat z wystawą południową.

profus 23:04, 17 wrz 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Na początek witam wszystkich forumowiczów.
Jestem początkującym miłośnikiem ogrodu bardzo młodego ogrodu - 2,5 roku. Wszystkie rośliny posadzone są według mojego "projektu".
Od pewnego czasu męczy mnie jednak pewna rabata. Bardzo bym prosił o pomoc w jej obsadzeniu. Próbowałem już "parę" razy ją zaprojektować (ok 2 lata) ale jakoś zawsze coś mi nie gra.
Jest półokrągła, z początku była to mała powiedzmy skarpa teraz wykonałem jej podwyższenie i jest płaska tak jak na zdjęciach. Jest bardzo nasłoneczniona (wystawa południowa - pełne słońce przez cały dzień od wschodu do zachodu). To co jest posadzone to rośliny w doniczkach tak tylko by nie było tak goło.
Ziemia: do 40 cm czarnoziem z gliną i piaskiem, pod spodem raczej glina.
Wielkość: długość łuku przy deskach 11m, przy kostkach 7,60 m, szerokość w najszerszym miejscu 1,7 m, na zdjęciu przedostatnim ok. 1,2 m.
Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi czym to obsadzić by było fajne i reprezentacyjne.
Tak sobie myślę, że dobrze by było trochę zasłonić basen ale nie za bardzo wysoko by nie zrobić cienia na basenie.

Dla pełnego obrazu zamieszczam zdjęcia rabaty i tego co jest wokół.





____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Gardenarium 23:14, 17 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta rabata jest dosyć wąska i trudna do obsadzenia.
Ja bym widziała coś na pniu, np. miłorząb, albo coś zimozielonego (wiadomo że bym posadziła cis kulę na pniu) i potem rozchodzące się wachlarzem zimozielone rośliny (żurawki polami w róznych kolorach) to tak naprędce mi się nasuwa.

Albo różne pola traw - miskanty i rozplenice, a na brzegu Carex "Evergold".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 23:24, 17 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ogród jest śliczny - zachęcam do założenia wątku w dziale nasze ogrody

Ja w pierwszym momencie widziałem tutaj ekran z cisa na całą długość rabaty, ale boję się, że deski tego nie wytrzymają.
Jak Danusia widzę tutaj cisy na pniu - do tego trzmieliny.
W dolnych partiach też posadziłbym kule z bukszpanu, cisa (bez pnia) i posadził kolorymi żurawkami i tojeścią rozesłaną. Dodałbym też tutaj hortensje limelight i miskanty jak morning light czy varegiatus
Pasowałby mi tez tutaj niski żywopłocik z bukszpanu koło kostki.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
profus 23:32, 17 wrz 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź i to samej szefowej.
To z miłorzębem albo kulą na pniu brzmi ciekawie. A który miłorząb np. Jeżeli kule to chyba 2 albo 3 bo jest ona trochę długa.
Wkleję jeszcze takie zdjęcie bo mi się przypomniało co chyba z rok temu wymyśliłem jak jeszcze nie było desek a teraz jakoś mi się nie widzi.
Potem były prawie same hortensje ale to najbardziej słoneczne i gorące miejsce w ogrodzie.

____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Gardenarium 23:36, 17 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklejam kilka swoich projektów (fragmentów) dla inspiracji











____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:37, 17 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:38, 17 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
profus napisał(a)
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź i to samej szefowej.
To z miłorzębem albo kulą na pniu brzmi ciekawie. A który miłorząb np. Jeżeli kule to chyba 2 albo 3 bo jest ona trochę długa.
Wkleję jeszcze takie zdjęcie bo mi się przypomniało co chyba z rok temu wymyśliłem jak jeszcze nie było desek a teraz jakoś mi się nie widzi.
Potem były prawie same hortensje ale to najbardziej słoneczne i gorące miejsce w ogrodzie.



Ginkgo "Mariken" albo "Pendula".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:39, 17 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na brzegu Twojej rabaty to pięciorniki?

Nie sadź ich bo to jednak chorujące i nieciekawie wyglądające krzewy. Jak narzie żadnego nie posadziłam Są ładniejsze krzewy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 23:40, 17 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Nieee - pięciorniki nie są fajne
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
profus 00:03, 18 wrz 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Dzięki, dzięki.
Właśnie jednego pięciornika u siebie posadziłem i tak sobie wygląda dlatego ta wersja na 100% nie.Dobrze, że tak dość długo się zastanawiam. .

A co wy na to tak na szybko.
Trzmielina i cis lub smaragd w kulach, W środku miłorząb Mariken (jest na mojej liście chciejstw roślinnych - długo się na niego czaję ale dość drogi i na razie nie było dla niego miejsca). Plamy żurawek kolory do dogrania.
A czy cis i Mariken na pełnym słońcu dadzą radę ?
____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies