Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Topiary z bukszpanu i cisa

Pokaż wątki Pokaż posty

Topiary z bukszpanu i cisa

Robaczek 10:37, 12 lut 2014


Dołączył: 01 paź 2013
Posty: 197
Dzięki Danusiu.
W takim razie w weekend się wezmę za cisy, pózniej najwyżej wyrównam. Chciałabym aby młode przyrosty rozwijały się już na kształtnych topiarach. Nie wiem tylko jak mi pójdzie z tymi kształtami :-S
Z różami czekam do forsycji, ale np. Irgi, pięciorniki, pęcherznice, hortensje i cisy chciałabym zacząć ciąć wcześniej. Mam tylko weekendy i późne popołudnia...
Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi. Jestem totalnym amatorem i zanim stworzę własny dekalog, wolę słuchać mądrzejszych
____________________
Gardenarium 10:44, 12 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Cięcie wstępnie ukształtowanych cisów popraw latem jak przyrosty nie będą już takie miękkie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 12:58, 12 lut 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29236
To ja pokręciłam. Z tymi przyrostami. Dobrze, żeś odkręciła. A ja mogę ciachać już cisy też? Niektóre są za wysokie do innych i chcę je zrównać.

Niby ciągle czytam i czytam a tu zero zrozumienia dla tekstu pisanego. Już wiem. To było z kupowaniem bukszpanów, poczekać po zimie aż ruszą. Nie o cięciu a o kupowaniu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 19:29, 12 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Masz co najmniej trzy tygodnie na cięcie. Ja bym nie ulegała psychozie cięcia lutowego
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cleo 20:09, 13 lut 2014


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Danusiu, wiem, że może nie dotyczy to projektowania całej rabaty, ale mam pytanie odnośnie dwóch dojrzałych cisów, które mam przyjemność podziwiać od niedawna w swoim ogrodzie.
Jak znajdziesz chwilkę to zajrzyj proszę na mój wątek.

Podlinkowalabym, ale nie potrafię.
____________________
Marzenia do spełnienia
Gardenarium 20:10, 13 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Odpowiedziałam w wątku.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3587-marzenia-do-spelnienia-niesmialo-sie-witam?page=11

Te cisy są bardzo ładne, trzeba je umocnić drutem, zrobić takie obręcze i moim zdaniem na równo przyciąć wierzchołki i prowadzic w walce, albo w obeliski, jak w ogrodzie Sissinghurst.
Inaczej będą się odkształcać, bo nie były cięte.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/84-ogrody-angielskie-sissinghurst-castle-garden-jesienia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cleo 12:01, 16 lut 2014


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Wczesniej nie widzialam, ze moje pytanie zostalo tu przeniesione. Zatem pytam dalej juz we wlasciwym miejscu
Czy te obrecze z drutu zostaja na stale, czy jest to zabieg tymczasowy?
Czy te cisy starac się ze sobą rownac? Jeden jest waski i wysoki, drugi nizszy i szerszy i teraz zastanawiam sie jak je prowadzic.
Tak jak pisalam juz wczesniej chce je przesadzic, bo rosna w miejscu tymczasowym. Jaka jest wobec tego zasada? Najpierw uformowac pozniej przesadzac, czy przesadzic i ciac juz w miejscu dla nich docelowym?

No i pytanie ogolne, jak sie za to zabrac, bom zielona. Przeczytalam artykuly o cieciu, wszystko takie wydaje sie proste w teorii, hehe
____________________
Marzenia do spełnienia
Cleo 12:04, 16 lut 2014


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Robaczek, pochwal sie swoim dzielem. Jak Ci poszlo? Czekam z niecierpliwoscia na fotorelację.
____________________
Marzenia do spełnienia
Luckaa 13:37, 16 lut 2014


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 811
A Cis "Hicksii" na stożki by się nadawał?, pdoobne szybciej rosną, i na zdjeciach dośc gęste i szerokie są.
____________________
Lucyna
Gardenarium 14:57, 16 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Cleo napisał(a)

Czy te obrecze z drutu zostaja na stale, czy jest to zabieg tymczasowy?
Czy te cisy starac się ze sobą rownac? Jeden jest waski i wysoki, drugi nizszy i szerszy i teraz zastanawiam sie jak je prowadzic.
Tak jak pisalam juz wczesniej chce je przesadzic, bo rosna w miejscu tymczasowym. Jaka jest wobec tego zasada? Najpierw uformowac pozniej przesadzac, czy przesadzic i ciac juz w miejscu dla nich docelowym?

No i pytanie ogolne, jak sie za to zabrac, bom zielona. Przeczytalam artykuly o cieciu, wszystko takie wydaje sie proste w teorii, hehe


Zostają na stałe, bo te cisy porozłażą się bez nich na boki.
A jak je prowadzić to zdecydujesz jak już zaczniesz ciąć. Tego to ja nie wiem teraz, gdybym je cięła to pewnie też bym decydowała na gorąco.

Zasada jest taka, najpierw przesadzaj, a potem formuj, bo uszkodziłabyś ich kształt podczas szarpaniny związanej z przesadzaniem.

Jak się zabrać? Przyjdzie ciepły marzec, wykop przesadź i formuj, potem powtórz pod koniec lata, tyle mogę powiedzieć. Kup sobie dobre nożyce szpalerowe, najlepiej w sklepie ogrodowiska i do dzieła Kształt Ci podpowiedziałam i tak formuj, nie równo, bo na zdjęciu nie są równe, a wrzecionowate



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies