Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

kasia 13:54, 25 maj 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
Goniu ja sadziłam w maju 2013 i wszystko się przyjęło. Gdy sadzisz roślinę z donicy to można przez cały rok, oprócz mrozów. Podlewałam gdy było bardzo sucho
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
Selly 10:44, 26 maj 2015


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
nawigatorka napisał(a)
Martwię sie tylko o jedna z naszych wiśni w ubiegłym roku na kilku gałęziach straciła przedwcześnie liście a dziś te gałęzie wydają sie być martwe reszta żyje ale jest bardzo do tylu w porównaniu z jej sąsiadkami. Zamieszczam fotki tych zdrowych i tej chorej-wiecie moze co moze jej być?



Nie chcę Cię martwić, ale miałam podobnie tzn kupiłam 5 wiśni z czego 4 rosły super a jedna była dokładnie taka jak Twoja. Ja swoje kupowałam wiosną, a że nie miałam długo przygotowanego miejsca, więc je trzymałam w donicach. Pryskałam Topsinem i innymi specyfikami na grzyby, mszyce, przędziorki i inne , ale nie było żadnej poprawy. W końcu zgłosiłam sprzedawcy reklamację, bo wyglądało na to, że tę jedną sztukę już zainfekowaną dostarczono mi ze szkółki, a że drzewo było wciąż w donicy , to mi je wymienił na zdrowe.

Jeśli nie masz możliwości wymiany na nowy egzemplarz, to pryskaj przeciwko chorobom grzybowym i ewentualnym przędziorkom. Póki drzewo żyje, to wciąż walczy. Nie wiadomo jednak , kto tę walkę wygra...
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
gonia2013 18:25, 26 maj 2015

Dołączył: 17 kwi 2014
Posty: 22
kasia napisał(a)
Goniu ja sadziłam w maju 2013 i wszystko się przyjęło. Gdy sadzisz roślinę z donicy to można przez cały rok, oprócz mrozów. Podlewałam gdy było bardzo sucho


Bardzo dziękuje za odpowiedz. Widzę, że jesteśmy z tych samych okolic . A gdzie kupowałaś swoje wiśnie jeśli mogę wiedzieć?
____________________
Gonia
kasia 22:56, 26 maj 2015


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
goniu, wysłałam Ci na priv maila
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
nawigatorka 19:36, 29 maj 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Tak wyglądają niektore liście chorującej wiśni o której juz pisałam. Jej poprzedniczka z powodu takich samych objawów padła. Wstępna diagnoza na wątku wskazywała na brunatna zgniliznę ale juz sama nie wiem. Liście wa skarłowaciałe, poskręcane i przedwcześnie opadają (tak było w zeszłym roku). A pozniej cała galazka umiera. Moze ktoś pomoże rozpoznać.




____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Pszczelarnia 17:28, 02 cze 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy zmienia się kolor tych liści?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
nawigatorka 18:59, 02 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Pszczelarnia napisał(a)
Czy zmienia się kolor tych liści?


W stadium takim jak na zdjęciu krawędzie liści są trochę bledsze (do lokalnie żółte). W uśmiechnij wiśni te liście w lipcu/sierpniu stawały się suche,opadaly a w tym roku ta gałązka jest juz martwa.

Zauważyłam tez ze liść zaczyna marszczenia się od wierzchołka bo cześć liści jest kedzierzawa w połowie.

____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Mazan 19:29, 02 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nawigatorka

Możliwe są niedobory mikroskładników. Jeśli nie ma wycieku maleńkich kropelek żywicy to prawdopodobny wydaje się niedobór cynku.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
nawigatorka 19:46, 02 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Mazan napisał(a)
Nawigatorka

Możliwe są niedobory mikroskładników. Jeśli nie ma wycieku maleńkich kropelek żywicy to prawdopodobny wydaje się niedobór cynku.


Pozdrawiam

a w jaki sposób można je uzupełnić najlepiej?
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Loosiuu 20:03, 02 cze 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Cynku, albo Manganu...

Wykonywałaś w pobliżu jakieś prace lub oprysk herbicydem? Czy w pobliżu jest jakieś źródło zanieczyszczeń (zakłady przemysłowe, droga)? Jaki jest stan gleby wokół rośliny? Nawoziłaś?

Piszesz, że rozpoznano wstępnie jako Brunatną zgniliznę drzew pestkowych.
Jeśli diagnoza jest poprawna należy opryskać w okresie opadania liści preparatem miedziowym. Poza tym opryskać tuż przed kwitnieniem i w pełni kwitnienia preparatami zawierającymi karbendazym (Sarfun 500 SC), iprodion (Rovral FLO) lub tiofanat metylowy (Topsin M). Jest to ważny termin gdyż zzakażonych kwiatów grzyb przerasta do kory pędów i tam zimuje. W zimie trzeba ściąć i spalić porażone gałązki. To jest na podstawie książki. Moja sugestia jest taka, aby podać dostarczyć roślinie Magnez i mikroskładniki wymienione wyżej. Powinno to poprawić jej kondycję i wzmocnić ją przy walce z chorobą. Dopiero potem działać chemią.

____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies