Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

RadekZ 21:51, 23 lip 2016

Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 17
Jako, że jestem świeżo upieczonym posiadaczem ogrodu i wszystkiego co się z tym wiąże, proszę o poradę i podpowiedź specjalistów i miłośników wiśni ozdobnej czy zaobserwowane przeze mnie żółknienie liści to jakaś choroba. Jeśli tak to proszę o inf. jak to leczyć.
Mazan 07:28, 24 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
RadekZ

Wygląda na drobną plamistość liści. Potraktuj trzykrotnie co 10 - 14 dni Syllitem i Topsinem, przemiennie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
RadekZ 08:41, 23 sie 2016

Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 17


Witam serdecznie i proszę o konsultację ponowną. Po zabiegach opisanych powyżej wisnia zgubiła sporo lisci a spadające wyglądają jak na poniższych zdjeciach. Czy to normalne czy dalej cos nie tak z drzewkiem. Z góry dZiękuję za fachowe doradztwo i poświęcony czas
Mazan 17:35, 24 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
RadekZ

Liście i drzewko podpowiadają, że może to być monilioza - brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Drzewka ozdobne atakuje dlatego, że ludziom ta choroba nie kojarzy się z drzewkami ozdobnymi, a atakuje wszystkie ozdobne spokrewnione z owocowymi. Teraz możesz jedynie przyglądać się usuwając jesienią porażone pędy. Zwalczanie wiosną, gdy ruszy wegetacja, a drzewka będą w fazie białego pąka, później w fazie kwitnienia 2x i tydzień - dwa po kwitnieniu. Następnie miesiąc odczekasz i znów dwukrotnie stosując dodatkowo Switch i Signum.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
RadekZ 21:19, 25 sie 2016

Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 17
Dzięki Mazan! Na Cibie zawsze można liczyć. Pozdrawiam serdecznie.
RadekZ 21:27, 25 sie 2016

Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 17
Mazan napisał(a)
RadekZ

Liście i drzewko podpowiadają, że może to być monilioza - brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Drzewka ozdobne atakuje dlatego, że ludziom ta choroba nie kojarzy się z drzewkami ozdobnymi, a atakuje wszystkie ozdobne spokrewnione z owocowymi. Teraz możesz jedynie przyglądać się usuwając jesienią porażone pędy. Zwalczanie wiosną, gdy ruszy wegetacja, a drzewka będą w fazie białego pąka, później w fazie kwitnienia 2x i tydzień - dwa po kwitnieniu. Następnie miesiąc odczekasz i znów dwukrotnie stosując dodatkowo Switch i Signum.



Pozdrawiam

Powiedz mi jeszcze proszę jak rozpoznam "porażone" pędy. Rozumiem że Syllit Topsin Switch i Signum mają iść z odsieczą? A jak to razem stosować ? naprzemiennie w odstępach wskazanych przez producenta, czy mieszać specyfiki ze sobą w jakiejś proporcji? Czy na moniliozę ma wpływ również zbyt mokre podłoże? Może powinienem wykopać wisienkę i sprawdzić jak się mają korzenie?
Mazan 14:08, 26 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
RadekZ

Pędy wyglądają na lekko przysuszone, bezjistne, pączki są martwe. Specyfików nie mieszaj, dostosuj się do wskazań producenta. Podłoże tu nie ma nic do rzeczy, a brak ochrony wiosną, gdyż infekcja następuje przez kwiaty i to one najpierw przysychają, a potem krótkopędy i listki. Ten obraz powinien Cię zaalarmować, gdyż wystarczą 2 - 3 lata i drzewko do utylizacji - suche.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kami 15:12, 28 wrz 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Jeśli mam 3 umbry szczepione na pniu 160cm a podjazd ma szerokość 3m to ile powinnam się z nimi odsunąć od krawędzi podjazdu?
Jeżeli by założyć, że umbra max urośnie 3m średnicy to chyba 1,5m jak się odsunę będzie optymalne, choć wolałabym mniej dlatego mam wątpliwość czy 70cm wystarczy.
Gardenarium 15:21, 28 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co najmniej 150 cm od krawężnika a nawet 200 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kami 15:41, 28 wrz 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Oj, mega rabata mi się utworzy. Dziękuję
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies