Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

16:19, 01 mar 2013
W moim ogrodzie jodła zareagowała żółknięciem od najmłodszych przyrostów i utratą starszych igieł, na brak żelaza w glebie. Odzyskała piękny wygląd po podlaniu nawozem żelazowym, nie zauważyłam żadnych szkodników, zabiegi, opryski i zasilania tylko pogarszały jej stan. U mnie woda w studni ma bardzo dużo wapnia, teraz podlewam jodłę tylko miękką wodą i kontroluję ph gleby i w sezonie dwa razy nawożę roztworem z Fe.
katrina 00:37, 13 maj 2013


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
u mnie jodła kalifornijska formowana na oko wyglądała zdrowo (żadnych przebarwień, żółtych igieł, szkodników), ale coś mnie tknęło ponieważ inne już mają przyrosty a ta jedna jeszcze nie. No i gdy ją dotknęłam posypały się zielone igły. Cała się sypie i nie wiem co robić. Proszę doradźcie bo niedługo będzie wyglądała nie jak kula ale jak sucha miotła. Dodam że teren jest gliniasty i sporo wody. Czy to moze być przyczyną i jak temu zaradzić?
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Gardenarium 23:27, 13 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prawdopodobnie brak tlenu - zbyt mokre podłoże. Pewnie jest nie do uratowania, pokaż jej zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paulina175 19:10, 08 sie 2013

Dołączył: 08 sie 2013
Posty: 1
Witam,
mam pewien problem z jodłami - dołączam zdjęcia.
Jakiś czas temu zauważyłam, że moja koreanka zaczyna miejscowo usychać, a na igłach pojawiły się białe kropeczki i taki dziwny nalot. Chciałabym dowiedzieć się co to jest, jaki może być tego powód i jak mogę ratować tę jodłę?

Drugi problem dotyczy ponad 20-letniej jodły kalifornijskiej, która nigdy dotąd nie chorowała. Mniej więcej od wiosny zaczęła powoli się przerzedzać, na jej igłach również zauważyłam białe kuleczki. Czy obie jodły mają ten sam problem, czy jest jakiś sposób i szansa na uratowanie jodły kalifornijskiej?
Mazan 13:13, 09 sie 2013

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

Zdjęć nie ma , dlatego mogę tylko przypuszczalnie określić szkodnika. Może to być ochojnik pędowokorowy, zwalczany zwykle preparatem Confidor 200 SL - 0,04% lub Mospilan 20 SP - 0,02%.
Zaznaczam - to tylko przypuszczenie.

Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
marta_brejnak 07:42, 30 wrz 2013

Dołączył: 30 wrz 2013
Posty: 2
Proszę o poradę! Moja jodła koreańska ma około 15 lat i nigdy nie miałam z nią żadnych kłopotów. W ubiegłym tygodniu zauważyłam, że strasznie zżółkła i to tak z dnia na dzień. W załączeniu przesyłam zdjęcia. Te igły nie są suche, nie sypią się, nie zauważyłam żadnych szodników, pod korą nie ma maty. Czy mam zastosować jakiś oprysk na choroby grzybowe? Czy nie za późno już na jakiekolwiek opryski? Będę wdzięczna za każdą sugestię! Pozdrawiam
Marta Brejnak
brzuzka 11:36, 01 paź 2013

Dołączył: 30 sie 2013
Posty: 26
Witam,
W tym sezonie posadziłem jodłę koreańską. Fajnie się przyjęła, miała ładne przyrosty. Ostatnio zauważyłem, że zaczęły żółknąc końcówki gałązek w dolnych partiach iglaka. Po zajrzeniu w głąb gałęzi również widać żółknięcie. Poradźcie proszę czy to objaw jakiejś "choroby"?



Gardenarium 11:36, 01 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pierwsza sprawa - widzę matę pod korą ??. Zastanów się czy chcesz, aby tam była. Ona szkodzI roślinom, zwłaszcza jeśli ziemia jest gliniasta, a więc sam sobie i roślinom zgotowałeś ten los niestety

Może to być objaw zamierania z powodu opieńkowej zgnilizny korzeni, za mokro, brak tlenu w korzeniach.


Jeśli jakimś cudem roślina jest ok, bo teren przepuszczalny to po prostu zamierają stare igły w środku.
Sprawdź także czy nie ma prządziorków pod spodem igieł.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
brzuzka 09:28, 02 paź 2013

Dołączył: 30 sie 2013
Posty: 26
Dzięki za radę. Rzeczywiście jest mata + raczej gliniaste podłoże w ogrodzie. W weekend usunę matę rozłożoną wkoło tej jodły. Miejmy nadzieję, że odżyje w nowym sezonie...
Pozdrawiam
kasiek 18:57, 07 paź 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
U mnie koreanka (15 letnia) która do tej pory nie chorowała wyglda tak samo jak u Marty i Elizy. Żółknie od środka i idzie w górę, nie mam maty ale mam duże zagęszczenie . Deren sporo przykrywa jej gałązek. Zastanawia mnie jeden fat - ten sam objaw który wystapił u Elizy to poczatek października, u Marty i brzuzki ostatni dzień września , u mnie teraz - więc moze to jednak stan naturalny przed zimą? A sucho jest przeciez bardzo. Jutro wkleje fotke, pajenczynek i kłaczków nie widzę. Mam tez drugą koreanke - mała i ona ma podobne objawy.
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies