Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Mazan 17:50, 25 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Manalena

Żeby się upewnić sprawdź gałązkę z żółtymi igłami przecinając ją i sprawdzając przekrój. Sprawdź też podstawę pnia. Innymi przyczynami, a jest ich wiele, może być nieodpowiednie pH, zbyt obfite podlewanie lub susza, przeszkoda dla korzeni - choćby kamienie. Oznaczenie odczynu może dać wskazówkę, ale trzeba sprawdzić wszystko.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Manalena 11:40, 09 paź 2014


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Na stronie poprzedniej już pisałam o problemach z moją jodłą i wklejałam również zdjecia.Sprawdziłam co mogłam- szkodników żadnych nie znalazłam,pień wygląda na zdrowy,nadmiaru wody nie ma, co do suchości- nie potrafię w jednoznaczny sposób powiedzieć. Wydaje mi się,że jest ok,ale może żle sprawdzam. jak powinnam to sprawdzić?
Nie mniej jednak żołtych igieł jest coraz więcej- od pnia ku końcowi gałązek.Te igły (mam na myśli te żółte) teraz po dotknięciu nie opadają,ale to chyba tylko kwestia czasu.Dodaje nowe zdjęcia CZy mogę coś z nia zrobić czy mam czekać do wiosny?
____________________
Ogród dla zapracowanych
Gardenarium 11:55, 09 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sprawdź czy nie ma za sucho, raczej ma sucho. Podlewaj.

Sprawdź czy nie ma przędziorków od spodu igieł. Jeśli ma opryskaj Karate.

Jeśli ma za mokro, albo jest za głeboko posadzona, podnieś, wywal szmatę p. chwastom jeśli jest i sprawdź nasadę pnia czy nie gnije. Na razie to tyle wskazówek. Jak napiszesz co jest, powiem co dalej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Manalena 16:25, 10 paź 2014


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Właśnie przed chwilą obejrzałam jeszcze raz bardzo dokładnie swoją jodłę i tak:
Nie ma żadnych przędziorków ani innych "gadów", nie jest wkopana za głęboko jest tak jak była w donicy, pień jest zdrowy-nawet przy ziemi puszcza w 2 miejscach zielone, ziemia jest mokra- może jest mało podlewana bo od upałów nie podlewam jej jakoś specjalnie,tylko tyle co popada deszcz. Na spodzie gałązek-tych gdzie są żółte igły - gdzieniegdzie są "bąbelki" z żywicą. Nie wiem czy to nowe puszcza, bo są bardzo małe.Teraz żółte igły już opadają. Co z nią więć robić?
____________________
Ogród dla zapracowanych
Mazan 17:29, 10 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Manalena

Sprawdź jednak pH. Może być za wysokie, a to oznacza niedobór żelaza. Taki niedobór można pomylić z osutką, dlatego jest to ważne.



Pozdrawiam

____________________
Mazan - Walerek
Manalena 19:26, 10 paź 2014


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Jak mam sprawdzić ph?

Pozdrawiam
____________________
Ogród dla zapracowanych
Mazan 20:23, 10 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Manalena

Pehametrem lub po polsku kwasomierzem glebowym. Niezależnie od pH zobacz na 2 stronie tego wątku. Oceń i zaopiniuj.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Toszka 18:17, 12 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Widzę jeszcze jedną prawdopodobną przyczynę - jeśli nawoziliście trawnik wokół jodły to może być przenawożona.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Manalena 10:40, 14 paź 2014


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Zbadałam ph gleby - 4,5 .
Z tym nawożeniem -faktycznie trawa przy tej jodle była nawożona.
Co dalej z nią robić?

Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie porady
____________________
Ogród dla zapracowanych
Gardenarium 20:44, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odetnij trawnik co najmniej poza obręb korzeni aby nawóz nie docierał do jodły. A co ona jest tak obłożona jakimiś kawałkami drewna? kamieniami?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies