Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

Pokaż wątki Pokaż posty

Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

paula23 23:30, 12 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Gardenarium napisał(a)
Klony palmowe - owinąć włókniną białą, na korzenie niewielki kopczyk z kory.
Magnolia to samo, potem dodatkowo możesz matę słomianą na włókninę zastosować, zdjąć gdy promienie w marcu będą grzać a włókninę pozostawić.
Trawy - nie wiem, skoro małe to kopczyk z kory.

Azalii bym nie okrywała. Różźanecznikom postaw stroisz z gałęzi iglastych i matę od strony wiejących wiatrów.


Dziękuje Ci bardzo tak zrobię Pozdrawiam
____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 15:56, 13 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale wiesz że jeszcze za wcześnie. Za ciepło jest na okrywanie. Będziemy trąbić. Procesy życiowe roślin wyhamowują ale jeszcze trwają, jest na plusie i w dzień i w nocy, ciepło, ziemia ciepła, okrywanie może tylko zaszkodzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paula23 17:01, 13 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Gardenarium napisał(a)
Ale wiesz że jeszcze za wcześnie. Za ciepło jest na okrywanie. Będziemy trąbić. Procesy życiowe roślin wyhamowują ale jeszcze trwają, jest na plusie i w dzień i w nocy, ciepło, ziemia ciepła, okrywanie może tylko zaszkodzić.


Wiem wiem obserwuje i podczytuje, chce się przygotować tylko w potrzebne materiały do okrywania, chociaż u mnie nocami jest już nawet -7
____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 17:21, 13 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To nic, to rośliny któe powinny zimować i bez okrycia, więc poczekaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paula23 18:21, 13 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Gardenarium napisał(a)
To nic, to rośliny któe powinny zimować i bez okrycia, więc poczekaj.


Wiem że to ciężko sprecyzować ale tak mniej więcej przy jakiej nocnej temperaturze zacząć okrywać? Klony-Magnolie?
____________________
Paula Moje trudne początki
Karol99 21:00, 13 lis 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeżeli w dzień będzie -7 to możesz pomyśleć o okrywaniu. Pośpiech w okrywaniu jest naprawdę niepożądany. Wtedy drzewa stają się bardziej podatne na przemarzanie niż bez okrywania. Ja miałem tak z katalpą, okrywana była już od października i każdej wiosny i tak przemarzała. W tym roku nie okryliśmy i zero uszkodzeń od mrozowych przymrozków wiosną. Kiedyś usłyszałem taką radę od dobrego ogrodnika, żeby okrywać tylko na czas kiedy idą dużo mrozy. Reszte zimy ma zimowac bez okrycia.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
waldek727 10:13, 14 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
paula23 napisał(a)

Wiem że to ciężko sprecyzować ale tak mniej więcej przy jakiej nocnej temperaturze zacząć okrywać? Klony-Magnolie?

Nie tak znowu ciężko. Wystarczy przy zakupie rośliny zapoznać się z przytwierdzoną do niej etykietą. Pośród różnych istotnych informacji znajdziemy również cyferkę z literką która podpowie nam z jakiej strefy klimatycznej pochodzi roślina. I tak np. wartość 6a oznacza, że przy zapowiadanych spadkach temperatur powietrza poniżej -20 *C należy okryć wszystkie rośliny należące do tej strefy.

5b od -26.0°C do -23.4°C
6a od -23.3°C do -20.6°C
6b od -20.5°C do -17.8°C
7a od -17.7°C do -15.0°C
7b od -14.9°C do -12.3°C
8a od -12.2°C do -9.5°C
8a od -12.2°C do -9.5°C
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
paula23 11:05, 14 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Karol99 napisał(a)
Jeżeli w dzień będzie -7 to możesz pomyśleć o okrywaniu. Pośpiech w okrywaniu jest naprawdę niepożądany. Wtedy drzewa stają się bardziej podatne na przemarzanie niż bez okrywania. Ja miałem tak z katalpą, okrywana była już od października i każdej wiosny i tak przemarzała. W tym roku nie okryliśmy i zero uszkodzeń od mrozowych przymrozków wiosną. Kiedyś usłyszałem taką radę od dobrego ogrodnika, żeby okrywać tylko na czas kiedy idą dużo mrozy. Reszte zimy ma zimowac bez okrycia.


Dziękuje Karolu za rady Tez słyszałam o tym okrywaniu na wielkie rozy ale w tym roku boje się że nie upilnuje, na następną zimię jak już się lepiej ukorzenią będę chciała w ten sposób spróbować.

waldek727 napisał(a)

Nie tak znowu ciężko. Wystarczy przy zakupie rośliny zapoznać się z przytwierdzoną do niej etykietą. Pośród różnych istotnych informacji znajdziemy również cyferkę z literką która podpowie nam z jakiej strefy klimatycznej pochodzi roślina. I tak np. wartość 6a oznacza, że przy zapowiadanych spadkach temperatur powietrza poniżej -20 *C należy okryć wszystkie rośliny należące do tej strefy.

5b od -26.0°C do -23.4°C
6a od -23.3°C do -20.6°C
6b od -20.5°C do -17.8°C
7a od -17.7°C do -15.0°C
7b od -14.9°C do -12.3°C
8a od -12.2°C do -9.5°C
8a od -12.2°C do -9.5°C


Wiem o tym ale to tylko teoria w której widzę pewne nieścisłości np. na moim klonie nie ma napisanej strefy a w necie znajduje różne info na jednych stronach strefa 5 a na innych 6 b a to już bardzo duża rozbieżność. A i to ma być temperatura nocna czy dzienna? Jak się to ma do wahania temperatury między dniem a nocą ? Obecnie u mnie + 8 a w nocy do -7 schodzi. Może to ja zbędnie sobie życie komplikuje ale akurat na klonie mi bardzo zależy bo cały rok go szukałam i dlatego wole zasięgnąć sprawdzonej wiedzy od kogoś kto ma doświadczenie. Aczkolwiek dziękuje za rade w stosunku co do innych roślinek staram się właśnie strefami kierować.

A swoją droga powiem Wam że wczoraj miałam okazję objeździć okoliczne miasta przy załatwianiu pewnych spraw urzędowych i na wielu wielu placach mnóstwo roślin już jest opatulonych stroiszami i agrowłókniną...
____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 11:17, 14 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Głupota z dobrym ogrodnictwem nie mająca nic wspólnego!

Ogrodnicy miejscy nie patrzą na rytm pór roku ani na pogodę, działają bo są w pracy a rabat mają wiele, jak coś zrobią źle - miasto i tak zapłaci za wymianę. To okropna głupota, bo nawet widziałam kopczykowanie róż w październiku gdy miały kwiaty. Na to nie patrz. Ogrodnicy na wynajem rządzą się nie mądrością ogrodnika, a planem na dany dzień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:19, 14 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na twoim miejscu dałabym na wstrzymanie i nie trzęsła się tak nad tym biednym klonem. Im bardziej się starasz tym gorzej dla niego będzie z przedobrzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies