Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

Pokaż wątki Pokaż posty

Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

waldek727 14:28, 14 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
paula23 napisał(a)

A swoją droga powiem Wam że wczoraj miałam okazję objeździć okoliczne miasta przy załatwianiu pewnych spraw urzędowych i na wielu wielu placach mnóstwo roślin już jest opatulonych stroiszami i agrowłókniną...

Bogatemu wszystko wolno.
Nikt nikomu nie zabrania hodować grzybów patogennych na swoich roślinach. Wystarczy je tylko czymś okryć przy dodatnich temperaturach, aby zmniejszyć przepływ powietrza, zwiększyć tym samym wilgotność i podwyższyć sztucznie temperaturę otoczenia.

paula 23 napisała:
Może to ja zbędnie sobie życie komplikuje, ale akurat na klonie mi bardzo zależy bo cały rok go szukałam i dlatego wole zasięgnąć sprawdzonej wiedzy od kogoś kto ma doświadczenie.

Wobec tego może zamiast zadawać z niedowierzaniem wkółko te same pytania na forum ogrodniczym i zawracać niepotrzebnie głowę Danusi i innym hodowcom klonów japońskich i palmowych, popytaj o rady szpeca w najbliższym sklepie ogrodniczym.
Ja jedynie mogę podzielić się z Tobą własnym doświadczeniem i przekazać Ci trzy rady odnoszące się do stanowiska w którym klony palmowe i japońskie czują się jak ryba w wodzie:

-Posadzić klona na lekkim wzniesieniu w próchniczej ziemi najlepiej kompostowej.
-Na dnie wykopanego dołu ułożyć 10-15 cm warstwę dość grubego żwiru
-Zapewnić klonowi stanowisko bez całodziennej operacji słonecznej jednakże w świetlistym miejscu, w miejscu w którym będziemy w stanie kierować w jego obręb pył wodny gwarantujący utrzymanie prawidłowej dla niego wilgotności powietrza.

W razie całodobowego spadku temperatur powietrza poniżej -15 *C okrywać część nadziemną rośliny wcześniej przygotowanym stroiszem regulując grubość jego poszczególnych warstw w zależności od natężenia mrozu.
Powodzenia w hodowli.

W ostatnich trzech latach niezabezpieczany przed mrozem.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Mixtoorka 09:20, 19 lis 2015


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Gardenarium napisał(a)
Podaję jeszcze taki schemacik wymyślony w tej chwili, sposób dla wyższych roślin, albo traw. Jak widać można nie ubrudzić żwirku, trzeba tylko pokombinować



1 - agrowłóknina
2 - kopczyk z kory na wywiniętej włókninie
3 - wywinięty brzeg z odpowiednim zapasem na żwirku
4 - poziom żwirku czystego

Wiosną zbierasz korę do wiadra, odwijasz włókninę, przerusztujesz żwirek pazurkami i po kłopocie.


Bardzo obrazkowo Pozdrawiam
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
jadwiniabuduje 16:35, 23 lis 2015

Dołączył: 23 lis 2015
Posty: 8
Podziwiam ilość pracy, jaką wkładacie w utrzymanie swoich ogrodów.
jadwiniabuduje 16:35, 23 lis 2015

Dołączył: 23 lis 2015
Posty: 8
Podziwiam ilość pracy, jaką wkładacie w utrzymanie swoich ogrodów.
Gardenarium 18:25, 23 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bo my jesteśmy pasjonatami, nikt nas do tego nie zmusza, sami szukamy sobie zajęć w ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mw116 08:57, 25 lis 2015

Dołączył: 19 sie 2015
Posty: 61
Zwykle w kwestiach okrywania roślin na zimę jestem mocno wstrzemięźliwy. Zawsze okrywam w ostatnim momencie po kilku mroźnych dniach.

W tym roku jednak w ostatniej chwili założyłem ok. 20m rabatę. Byliny sadziłem w połowie listopada, tak więc siłą rzeczy nie miały możliwości ukorzenienia się. Postanowiłem więc nieco okryć całą rabatę gałązkami świerkowymi. Gleba była wcześniej przekopana, a nocami zdarzają się już spore spadki temperatury (ok. -5/-6*C). Raczej o rośliny jestem spokojny, były sadzone z dorodnymi, mocno przerośniętymi bryłami korzeniowymi, więc raczej nie powinny przemarznąć chociaż ryzyko zawsze istnieje zwłaszcza, że były sadzone późno. Nie mniej jestem dobrej myśli, a okrywa z igliwia powinna w jakimś stopniu zabezpieczyć świeżo posadzone rośliny. Mimo wszystko chciałbym poznać Wasze zdanie? Pomijając, że popełniłem mały błąd sadząc w ogóle tak późno rośliny. Czy okrywanie na tym etapie ma sens, czy lepiej odkryć je i dać im się porządnie zahartować mimo, że są dopiero co posadzone?

Drobne obawy związane z Aster pyrenaeus - bywa kłopotliwy i lubi przemarzać. Pozostałe to Helenium 'Moerheim beauty', Geranium 'Rosemoor',Aster Herbstgruss vom Bresserhof', Echinops ritro i Miscanthus sinensis odmiany nie znam gdyż kupiłem w lokalnym punkcie z roślinami, a asortyment mocno średni nie mówiąc o dobrym oznaczeniu roślin.

Tak czy inaczej część ogrodu zabezpieczyłem, pozostała jeszcze poczeka.
Gardenarium 09:47, 25 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamiast gałązek z igliwia i stroiszu, dałabym najpierw liście na rabatę, otuliła byliny, lub korę. Dopiero w fazie mrozów gałązki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mw116 14:51, 25 lis 2015

Dołączył: 19 sie 2015
Posty: 61
U mnie dzisiaj o poranku było -7*C. Co ciekawe z początkiem grudnia prognozy wieszczą wartości w okolicach 9 a miejscami nawet 10*C na plusie w ciągu dnia przy akompaniamencie opadów deszczu. Tak więc nie ma się co spieszyć z radykalnym okrywaniem. W każdym razie wolę dmuchać na zimne i te świeżo posadzone byliny będę jeszcze lekko okrywał, przynajmniej do ustąpienia wyżowej tj. mroźnej aury. W chwili ocieplenia całe okrycie zdejmę.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Jagodi 20:15, 26 lis 2015


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 45
Proszę kochani podpowiedzcie mi czy posadzone tą wiosną azalie japońskie pookrywać agrowłókniną(mam dużą rabatę ok.20 szt.)dodam że raczej wiatry zimne będą im dokuczać ....jeśli tak to kiedy ?...narazie mrozi głównie nocami ok.-3,-5 stopni .
____________________
jagodi
PiotrekP 20:20, 26 lis 2015

Dołączył: 02 maj 2012
Posty: 68


Na takie małe przymrozki tylko biała wiosenna agrow., potem kopczyk z kory i gałązki sosny lub świerka.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies