Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Oleander

Pokaż wątki Pokaż posty

Oleander

ewde 16:38, 05 paź 2011


Dołączył: 22 wrz 2011
Posty: 43
Witam. Jestem nowa na forum. Znalazłam Was przez przypadek i bardzo mi się podoba "ogrodowisko".
Kochani może mi coś podpowiecie bo nie mogę nigdzie znaleźć jakiejś rady. Dolne listki mojego oleandra zwijają się, usychają i odpadają. Czasem też listki żółkną, mają ciemne plamki, albo robią się całkiem przeźroczyste. Co to może być? Czy to jakaś choroba, a może jakiś robal?

____________________
ewde
Sebek 16:46, 05 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Liście widać, że ma pomarszczone - to choroba grzybowa. Popryskaj go topsinem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
zbigniew_gazda 18:37, 05 paź 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11137
Obserwuj czy nie pojawia się pajęczynka u nasady liści .Jeżeli tak - to jest przędziorek. A wtedy podam Ci czym ja go zwalczyłem i to skutecznie.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Gardenarium 22:13, 05 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ciemne plamki to może być także misecznik. Obejrzyj je dokładnie i podważ drewnianym patyczkiem. Jeśli odejdą te tarczki a pod nimi będzie jakby biały "proszek" to owad - misecznik.

Ma on postać okrągłych, wypukłych, brązowych tarczek o średnicy 3-5 mm. Pod tarczkami ukrywają się nieruchome, dojrzałe samice, które zamierając pozostawiają tam nawet do kilku tysięcy jaj. Młode osobniki przemieszczają się. Potrafią w ogromnie szybkim tempie opanować roślinę, a atak jest w pierwszej fazie prawie niezauważalny. Owady te wysysają soki z pędów, zatruwając je przy tym swoimi wydzielinami. Na wydalanych przez tarczniki płynnych odchodach rozwijają się łatwo grzyby sadzaki, które oszpecają roślinę. Liście są czarnawe a to zwijanie się liści to może byc z powodu nakłuć. Dodatkowo pasożyty powodują bardzo silne zahamowanie wzrostu krzewów. Tarczniki i podobne do nich miseczniki zwalczamy za pomocą środków takich jak: Actellic 50 EC, Anthio, Ultracit 40 EC.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jagoda99 22:09, 13 lis 2012


Dołączył: 23 paź 2012
Posty: 2597
Czy to prawda ze oleander jest roslina trujaca?
Czy przetrwa zime w garazu?
Co zrobic roslina jest rzadka ma tylko pare galazek.
____________________
ogrodeczek jagody99 - Wizytówka ogrodeczek jagody99
Gardenarium 23:16, 13 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trująca jest. Teraz nic nie robić, musi zimę przetrwać.

Na wiosnę przesadź w żyzną zasadową glebę i potem podlej nawozem. Florovitem w płynie.
Utrzymuj stałą wilgotność podłoża. Jasne, nasłonecznione miejsce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 00:27, 14 lis 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ewde i Jagoda macie tu link o oleandrach, ja kiedyś zmarnowałam jednego sadząc go do torfu, którego nie znosi, szkoda, że wcześniej nie było wujka google
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
jagoda99 14:08, 14 lis 2012


Dołączył: 23 paź 2012
Posty: 2597
super dziekuje
____________________
ogrodeczek jagody99 - Wizytówka ogrodeczek jagody99
BaRa 07:54, 26 gru 2013


Dołączył: 20 gru 2013
Posty: 295
Mój piękny oleander umiera z dnia na dzień jest coraz gorzej, może ktoś zna sposób na uratowanie go to zdjęcie pojedynczego listka, który jako jedyny pozostał z ogromnej ilości liści, które latem cieszyły nasze oczy a tak wygląda w całości ((
____________________
BaRa - Kamienny ogród
Sebek 17:35, 27 gru 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na Twoim miejscu ściąłbym go trochę powyżej poziomu ziemi i czekał - jak puści to puści, jak nie to Ci oddam swojego jak po niego przyjedziesz
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies