Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

ahorita 13:58, 12 wrz 2014

Dołączył: 12 wrz 2014
Posty: 5
Moja magnolia ma trzy lata. Jeszcze nie kwitła, w tym roku pierwszy raz ma pączki. Na plakietce jest odmiana siebolda, ale kolor i kształt liści od początku był nie ten. I właśnie z tymi liśćmi mam problem. Od początku były jasne, ale uznaliśmy, że to po prostu jakaś inna odmiana, a po zimie do tego są jeszcze młode. Potem zaczęły się przebarwiać, jakby chyba brakowało im potasu (?) Tego lata są już po prostu żółte, a do tego miesiąc temu przeszedł też duży grad. Ostatecznie nasza magnolia "jajko niespodzianka" przedstawia obraz nędzy i rozpaczy, a rosnąca obok odmiana 'Elizabeth' radzi sobie świetnie. Skoro tamta daje sobie radę, to ta też musiała zostać posadzona prawidłowo. Na spodzie liści nie zauważyłam żadnych szkodników. Martwią mnie te żółte liście i brunatne przebarwienia przy uszkodzeniach. Źle wygląda też pień, ma pęknięcia. Czy mogę pokryć je "sztuczną korą" w płynie? I co z tymi przebarwieniami? Proszę o waszą pomoc.



Mazan 20:27, 12 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ahorita

Mam problem. Na obrazkach wygląda, że jest zaatakowana przez bakterię. Prezentuje się jako bakteryjna plamistość liści magnolii, ale widząc spękany pień podejrzenie kieruję na antraknozę, a to choroba grzybowa. Dlatego zapytam: od kiedy jest pęknięcie oraz czy się powiększa?



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
ahorita 10:24, 13 wrz 2014

Dołączył: 12 wrz 2014
Posty: 5
Przyznam szczerze, że zauważyłam je dopiero przy robieniu tego zdjęcia. Natomiast z pewnością się powiększa, ponieważ na początku pnia zauważyłam już drugie powstające.
Mazan 13:19, 13 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ahorita

Powinnaś odkazić pień i zasmarować. Może być funaben. Jeśli nie wsadziłaś jej za głęboko powinno pomóc. Pomocna może okazać się także szczepionka mikoryzowa dla wrzosowatych, pozwoli drzewu znieść niekorzystne warunki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
beata_kulesza 09:25, 26 wrz 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Witam, mam problem z moją magnolią gwieździstą. Od jakiegoś czasu pojawiły się na liściach takie dziwne ciemne plamy. Obserwuję , że jest tego coraz więcej. Bardzo proszę o pomoc co dalej robić. Podejrzewam ,że jest to pewnie choroba grzybowa. Ale pewności nie mam.
____________________
Beti - Ogród Beaty
Mazan 13:25, 26 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Beata_kulesza

Bardziej pasują objawy do bakteryjnej plamistosci. Antraknoza czy parch mają inny obraz.
Zwalczanie to uprzątanie opadających liści oraz kilkukrotny /2 - 3x/ oprysk miedzianem. Jeśli występuje czernienie młodych - niezdrewniałych - przyrostów należy je wyciąć.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
beata_kulesza 18:52, 26 wrz 2014


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Dziękuję za odpowiedź dostosuję się do Twoich wskazówek. Zrobię oprysk i będę obserwować. Pozdrawiam
____________________
Beti - Ogród Beaty
miskka 09:07, 15 mar 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Czy w tym roku zdejmujecie już okrycia ze swoich magnolii?
____________________
Ewa777 20:04, 25 kwi 2015


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18414
Kupiłam magnolię Genie (sprowadzana z Holandii). Przed posadzeniem postanowiłam zajrzeć jej w korzenie, czy nie ma nieproszonych osobników. Znalazłam takie robaczki - białe, długości 1cm, z kilkoma nóżkami. Gdy nie chodzą, to są zwinięte w "ślimaczka". Co to może być? Czy to jakiś szkodnik? Magnolię wsadziłam z powrotem do donicy. I nie wiem, co teraz zrobić.



____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
waldek727 21:49, 25 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
1/10 szklanki mydła potasowego (20ml) wymieszaj z 1/10 denaturatu. Całość wlej do 1l gorącej wody. Po wymieszaniu ostudź do temperatury pokojowej i przelej do wiadra. Zanurz bryłę korzeniową w roztworze na ok 30 min. Po tym czasie roślinę bez obaw można posadzić do gleby obficie ją podlewając.
Podane wartości można oczywiście zwielokrotnić w zależności od wielkości systemu korzeniowego.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies