Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus quiquefolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus quiquefolia

Hana75 16:51, 07 sie 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Iwk4 napisał(a)
Winobluszcz nie rozłazi się głębokimi korzeniami, tylko gałązkami. Każda młoda gałązka leżąca na ziemi, a lubi się płożyć przeogromnie - tworzy korzenie i wrasta w ziemię. Nieopatrznie może dojść daleko. trzeba na bieżąco kontrolować, czy się nie rozłazi.


Witaj Iwona, mój owszem też lubi się pokładać na ziemi i wtedy szybciutko zapuszcza korzenie.
Niestety po 5-latach zauważyłam, że w odległości ok 80-100cm od płotu nagle wyłazi z ziemi... zatem to korzenie poszły daleko pod ziemią
Może na piaskach zachowuje się trochę inaczej niż zwykle?
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
Karol99 13:29, 08 sie 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
U mnie właśnie też się rozłazi korzeniami .
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Hana75 23:15, 09 sie 2015


Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 618
Karol99 napisał(a)
U mnie właśnie też się rozłazi korzeniami .

A już myślałam, że tylko mój jest taki szalony
Zastanawiam się, czy go wyekspediować z działki, boję się, że mi zagłuszy inne rośliny lub jego korzenie będą podkradać innym roślinom substancje odżywcze.

Masz winobluszcza w jednym miejscu, czy tak jak ja, na dłuższym odcinku płotu?
____________________
Hania - Skrawek raju na ziemi... działka na stepie
Gardenarium 07:40, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
rafal_sedek napisał(a)
Witam,
po prostu zapytam, co mam z tym kurczę zrobić? Pomóżcie.
Chciałbym pozbyć się pnącej się winorośli na brzegach ogródka (nie wiem dokładnie co to jest, ale wydaje mi się że winobluszcz pięciolistny z czymś jeszcze). Strasznie ciężko się tego pozbyć.
Macie dla mnie pomoc?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:40, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Problem z ogródkiem

Bukszpany przyciąć w kule, pnącze wykarczować z korzeniami. usunąć chwasty, przekopać glebę i wygrabić, wyrównać. Dopiero pytac co dalej, jeśli będzie ponownie wyrastać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kiciaodzenka 20:16, 28 wrz 2015


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Czy posadzenie winobluszczu piecioklapowego z bluszczem pospolitym to dobre rozwiązanie ?
Chodzi mi o to, czy obydwie rośliny będą mogły obok siebie rosnąć ? Czy winobluszcz nie zagłuszy bluszczu ?

Podoba mi się winobluszcz ale chciałam również zima, mieć ładna zielona ścianę.
Winobluszcz już posadziłam, narzazie stoi w miejscu. Uplotłam siatkę ze sznurka na blaszaku, przymocowałam ją do ziemi metalowymi kołkami, aby pnącze miało się po czym wspinać i zakryło blaszak.
Teraz jednak myślę sobie o zimie i dobrze by było ,żeby tez był zakryty.
Gardenarium 20:52, 28 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie ma winobluszczu pięcioklapowego. Jest pięciolistkowy albo trójklapowy. O jaki chodzi?

Pięciolistkowy zagłuszy bluszcz i nie radzę ich mieszać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kiciaodzenka 21:41, 28 wrz 2015


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
W takim razie pewnie pięciolistkowy, choć na allegro nazywa się WINOBLUSZCZ PIĘCIOKLAPOWY
(Parthenocissus quinquefolia)


[link skasowany]

To odpuszczę sobie tego bluszcza, dziękuję za podpowiedź.
Gardenarium 20:03, 29 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To oczywista głupota osób które zamieszczają a nie wiedzą co sprzedają, dla porządku usunę ten link. Nie będziemy reklamować tego fuksem za darmochę.

Jeśli nawet chodzi o pochodzenie nazwy gatunkowej zauważam, że:

Rodzaj Parthenocissus (winobluszcz) gatunek quinquefolia (po łacinie pięć to quinque)

kolejny

Parthenocissus tricuspidata po łacinie trzy to tres (nawet głupi widzi że tri..cuspidata oznacza trzy
Więc jak można tak głupio tłumaczyć?

Przede wszystkim jeszcze zwracam uwagę, że winobluszcz to nie bluszcz.

Bluszcz to całkiem inny gatunek - Hedera (jest zimozielony) i nie myl winobluszczu z bluszczem.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/98-bluszcz-pospolity-hedera-helix

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asta6265 19:54, 14 lut 2016


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 281
Mój łobuz troszkę się rozpanoszył
____________________
Zapraszam - Anka Mój kawałek świata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies