Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Malgosik 23:00, 02 gru 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Danusiu a mróz a mroźny wiatr to jaka różnica?
Taka że mroźny wiatr daje jeszcze niższą temperaturę niż jest faktycznie?
____________________
Ogród na glinie
Gardenarium 08:45, 03 gru 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tak, odczuwalna temp. jest większa, jak mróz "stoi" mniej szkodzi niż "jak się rusza" tak mało profesjonalnie, ale obrazowo.

Podmuchy wiatru mroźnego bardziej wysuszają glebę i powodują także zwiększoną transpirację (wyparowywanie wody z liści) u roślin zimozielonych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zielona 08:57, 03 gru 2014


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Gardenarium napisał(a)
Tak, odczuwalna temp. jest większa, jak mróz "stoi" mniej szkodzi niż "jak się rusza" tak mało profesjonalnie, ale obrazowo.

Podmuchy wiatru mroźnego bardziej wysuszają glebę i powodują także zwiększoną transpirację (wyparowywanie wody z liści) u roślin zimozielonych.


A ja zawsze myślałam, że "odczuwalność" dotyczy tylko ludzi Bardzo fajnie, obrazowo przekonałam się właśnie, że roślinkom też gorzej w wietrzne dni
Malgosik 11:29, 03 gru 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
bo my zielone ogrodniczki hi hi
dzięki Danuś
____________________
Ogród na glinie
Madzenka 15:16, 01 lut 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
martika napisał(a)
Widziałam w zeszłym roku ambrowce kolumnowe, dorastające bodaajze do 4m (chyba, w kazdym razie niezbyt wysokie)....zaciekawiły mnie. Czy ktoś ma takie? Co o nich sądzicie?


Mój ogród wzbogacił się o 3 ambrowce o pokroju kolumnowym - Slender Silhouette-Liquidambar styraciflua Slender Silhouette.
Posadziłam je w miejsce wiśni amanogawa, które nie wytrzymały podmokły gliniastego i podmokłego terenu. Licze, że dobrze zadomowi się w moim ogrodzie ta piękna kolumnowa odmiana. Niesty jesień była zbyt łagodna i bez przymrozków i nie doczekałam się wybarwienia na czerwono.... Był zielony do listopada gdy zgubił liście.. Widze, ze jednka się juz dobrze przyjął bo wypuścił młode gałązki



Na tle żywopłotu grabowego był jednak w tym roku niewidoczny, dlatego musze poczekać aż wystrzli w górę,lepiej widoczne sa miskanty zebrinus.

____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Pola 15:21, 01 lut 2015


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455

Hm, ambrowce kolumnowe, chyba byłby idealny w moim ogrodzie, trzeba go na wiosnę poszukać
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
Malgosik 22:55, 02 lut 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Madzenka one wyskoczą do góry. W ciągu roku dość dobrze przyrastają. Może z tym wybarwianiem to też wina przesadzania. Napewno jak głowy wystawią nad graby będą czerwone. A gdzieś Ty wogóle wynalazła takie kolumnowe cuda...
____________________
Ogród na glinie
Madzenka 19:28, 03 mar 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Malgosik napisał(a)
Madzenka one wyskoczą do góry. W ciągu roku dość dobrze przyrastają. Może z tym wybarwianiem to też wina przesadzania. Napewno jak głowy wystawią nad graby będą czerwone. A gdzieś Ty wogóle wynalazła takie kolumnowe cuda...


Kupiłam u BK na Bielanach
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Malgosik 19:38, 03 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Madzenka napisał(a)


Kupiłam u BK na Bielanach


oo, to ciekawe, może wiosna była, bo jesienią jakieś takie przebrane drzewa tam mieli
____________________
Ogród na glinie
Dorotka 18:43, 12 kwi 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 950
W ambrowcu zakochałam się już dawno, wiedziałam że musi znaleść swoje miejsce na mojej działce. Zakupiłam go w tamtym roku. Jedyne co mnie martwiło to jego rozmiary z czasem gdyż ogród mój nie jest duży.
Właśnie doczytałam że Danusia poleca cięcie go i prowadzenie. Bardzo mnie to ucieszyło. Właśnie przycięłam jego niższe gałązki. Mam nadzieję że nie zrobiłam tego zbyt późno i nie uszkodzę go. W moim regionie Polski okres wegetacji jest późniejszy niz w innych rejonach mimo to ambrowiec juz puszcza malutkie przyrosty.
Czy ambrowca można przypilnować aby nie wyrósł taki gigantyczny czy też w późniejszym czasie będę musiała się z nim rozstać???
____________________
MELA -Ogród pewnej Ogrodniczki czyli Dziewczyna z rowerem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies