Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

EdytaB 07:47, 20 kwi 2015


Dołączył: 26 sty 2012
Posty: 299
Od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką ambrowca - mam nadzieję, że doczekam się wielkiego drzewa . Teraz ma ok 3,5 wysokości mam nadzieję, że już w tym wieku nie wymarznie.

W szkółce pan pokazywał mi jeszcze takiego o pstrych liściach latem a jesienią ma się też pięknie wybarwić.
Sebek 20:28, 04 maj 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Dorotka napisał(a)
W ambrowcu zakochałam się już dawno, wiedziałam że musi znaleść swoje miejsce na mojej działce. Zakupiłam go w tamtym roku. Jedyne co mnie martwiło to jego rozmiary z czasem gdyż ogród mój nie jest duży.
Właśnie doczytałam że Danusia poleca cięcie go i prowadzenie. Bardzo mnie to ucieszyło. Właśnie przycięłam jego niższe gałązki. Mam nadzieję że nie zrobiłam tego zbyt późno i nie uszkodzę go. W moim regionie Polski okres wegetacji jest późniejszy niz w innych rejonach mimo to ambrowiec juz puszcza malutkie przyrosty.
Czy ambrowca można przypilnować aby nie wyrósł taki gigantyczny czy też w późniejszym czasie będę musiała się z nim rozstać???


Gdy się zadomowi to rzeczywiście będzie rosnąć jak szalony, ale jeśli będziesz mu fundować ostre cięcie co roku to taki duży nie będzie. Jednak będziesz musiała to robić regularnie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Adriana 10:21, 06 wrz 2015

Dołączył: 06 wrz 2015
Posty: 16
Dzień dobry!
Czy mozna przycinać przewodnik ambrowca aby nie rósł zbyt wysoki?
____________________
Madzenka 11:30, 06 wrz 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Adriana napisał(a)
Dzień dobry!
Czy mozna przycinać przewodnik ambrowca aby nie rósł zbyt wysoki?


Ogladałam na zdjęciach piękne szpalery formowanych ambrowcow, zatem wg mnie z powodzeniem mozna to robic. Ale sugeruje cięcie dopiero wiosna, bo ambrowce sa wrazliwe na przemarzanie. Tearaz juz za pozno na ciecie przewodnika. Marzec będzie dobrym momentem. Musze jednak doczytać czy płacze wiosna czy tez nie. Rowniez bede moje ambrowce przycinała to sie odezwę zimą z informacja
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Viola 18:32, 06 wrz 2015


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Adriana napisał(a)
Dzień dobry!
Czy mozna przycinać przewodnik ambrowca aby nie rósł zbyt wysoki?

Można, ale wtedy inne gałęzie będą się ścigać, który szybciej przejmie funkcję przewodnika
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Adriana 20:55, 06 wrz 2015

Dołączył: 06 wrz 2015
Posty: 16
Dziękuję za odpowiedzi!
____________________
Ilona 21:35, 18 wrz 2015


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 30
Proszę,napiszcie do jakiej szerokości dorasta korona odmiany kulistej gumball? Jeśli chcę posadzic dwa, to w jakiej odległości od siebie powinnam je posadzić?
I jeszcze pytanie dot. systemu korzeniowego - czy odmiana szczepiona ma rozbudowany system korzeniowy? Czy odległość 0,5m od domu będzie ok?
____________________
monteverde 22:30, 18 wrz 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Znalazłam taki link ale tylko pisze, że posiada szeroką stożkowaną koronę i nie pisze do jakiej szerokości ona dorasta http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Ambrowiec/Ambrowiec.html
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Ilona 22:47, 18 wrz 2015


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 30
Monteverde dziękuję za linka, niestety tam piszą o wersji "typowej" ambrowca, a ja szukam info o odmianie z koroną kulistą. Danusia wprawdzie pisała że jest mniejszy od typowego ambrowca, ale nigdzie nie doszukałam się szczegółów.
____________________
Gardenarium 09:18, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wysokość drzewa zależy głównie od wysokości pnia czyli podkładki na jakiej został zaszczepiony. Może to być 120 cm a może być 3 metry, plus korona.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies