Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera 'Pissardi'

Pokaż wątki Pokaż posty

Śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera 'Pissardi'

jambosana 19:40, 20 paź 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Zanim trafiłam na to forum niestety sama radziłam sobie z projektowaniem swojego ogrodu. I nieopatrznie, pod wpływem również męża posadziłam wiosną tego roku szpaler 7 śliw w odstępach 2 m. Wybrane zostały śliwy, bo taras mam wysoko posadowiony i jestem widoczna na tarasie z sąsiedniej działki, śliwy miały być szybką zasłoną, w ulubionym kolorze męża.
Mają piękny purpurowy kolor liści i na plus to, że o tej porze roku mają jeszcze liście, a wczesną wiosną w kwietniu kwitną. Zdjęć swoich nie zamieszczę, bo na razie są to nieefektowane badylki.
Boję się jednak, że taki kolor na takiej długości może być przytłaczający.
Macie jakieś doświadczenia z tymi drzewkami. Jak je komponować, jak ciąć. Może jakieś ciekawe inspiracyjne zdjęcia prowadzenia tych śliw w takim długim szpalerze jak mój.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Gardenarium 20:57, 20 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy te śliwy są na pniu, czy rozgałęziają się od dołu?

Jeśli są na pniu to pięknie wyglądają podsadzone hortensjami bukietowymi, dereniem "Elegantissima" i miskantami. Wtedy rozjaśni się ta męcząca "zieleń" bordowa.

Jeśli zaś rozgałęziają się, to może trzeba je ciąć w żywopłot strzyżony" i przed nimi komponować rabatę?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jambosana 21:20, 20 paź 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Są na pniu, jak mi wyrastały jakieś badyle poniżej tak ok. 1,5m, to ciachałam, takie chciałam. Już podsadziłam je bukietową Limlight (zanim trafiłam na to forum!), na razie doświadczalnie sztuk 1, jesienią dokupiłam drugą (czyli kropla w morzy potrzeb), ale tam będzie wystawa północna, martwię się czy dadzą sobie potem radę, bo teraz przy śliwach bidulkach, to na pewno, ale śliwy się rozrosną i rzucą cień na działkę, a za śliwami z tyłu od południa płot z desek zacieniający. Nie wiem jak dalej te śliwy prowadzić, w jakąś kulkę, ciachać konskwentnie te odrosty poniżej pnia, kiedy to robić - raz, czy więcej razy w sezonie...
Szukałam jakiś formowanych szpalerów śliw prowadzonych w formie drzewek w necie, ale nie znalazłam. Czy po prostu dać im naturalnie rosnąć i tylko przycinać to co większe urośnie.
Ale śliwy nadal mi się podobają, zwłaszcza o tej porze - nadal mając swoją bordową "zieleń".
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Sebek 21:48, 20 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zależy co chcesz mieć

Jeśli nie chcesz mieć tam totalnego cienia, to ja bym je prowadził w kule

Odrosty tnij od razu jak się pojawią - nie ważna pora roku i ilość takich cięć.
Jedynie cięcie formujące dwa razy w roku

Podsadzenie je czymś jedynie może pomóc rozjaśnić to miejsce
Danusia dobrze radzi, ja mogę jeszcze doradzić klona polnego "carnival" oraz żurawki "citronelle" pod spód.

Możesz też je prowadzić w takie coś - tylko szerokie

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 08:07, 21 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy możesz pokazać zdjęcie z nimi?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jambosana 19:11, 21 paź 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Oczywiście, że mogę, tylko to takie nieatrakcyjne badyle. Może powinnam się przenieść do swojego wątku projektowego, ale tam mam mnóstwo pytań jakie zostawilam sobie na listopadowo-grudniowo-styczniowe dłuugie wieczory.A wczoraj tak na szybko pomyślałam o tej śliwie.
I oto one - foto z wiosny, widać tylko pięć z siedmiu. Pod nimi mikrobiota,róże Arthur Bell, które wyrosły na gigantyczne badyle, dalej kalina (botnańskai japońska), hortensja Limlight, złotlin posadzone irgą major w niej 2 żurawki,trzmieliną i 3 funkie.Za dużo gatunków....A mikrobiotę wybrałam, bo bałam się że mój pies będzie taranował wszystko co tam rośnie, bo była tam jej ścieżka, ale jest ok. Pies grzeczny, wychowany.


____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Sebek 21:33, 21 paź 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Za kilka lat na pewno tam nie będzie za ciemno - teraz Ci się tak wydaje, bo rośliny są małe, a śliwy wysokie.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
jambosana 22:45, 21 paź 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
no własnie dla mnie najgorsze jest wyobrażenie sobie rabaty za kilka kilkanascie lat. Dobiorę w miarę rosliny do słonca i do cienia ze szkodnikami zawalcze ale brak mi wyobrazni co będzie za kilka lat...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Gardenarium 12:02, 23 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te śliwy należałoby wyprostować jakoś, dać bambusy blisko pnia i gęsto przywiązać żeby go wyprostować. A potem jeszcze jeden palik wbity w ziemię.

Takie potargane mogą się "utrwalić" i trochę będzie nieporządnie.

Nasadzenie skorygujesz za dwa lata, chyba za mało białego, mikrobiota zbyt smętna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 20:29, 02 lis 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Roślina pięknieje w czasie wiadomo, że nie będzie od razu taka jak na obrazku

Możesz jej pomóc, inaczej utrwali ten krzywy pokrój i nie będzie ładnie wyglądała.
____________________
Mona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies