Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Wrzośce - Erica

Pokaż wątki Pokaż posty

Wrzośce - Erica

Gardenarium 14:24, 23 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wrzośce to moje ulubione rośliny wrzosowate. Lubię bardzo zakładać wrzosowiska z przewagą wrzośców, które kwitną wiosną. Wymagania:
lubią rosnąc na lekkim wzniesieniu, ziemia kwaśna i stanowisko słoneczne do półcienia.

Oprócz kolorów kwiatów (białe i różne odcienie różu) mamy jeszcze do czynienia z różnymi kolorami "liści". Mogą być żółte, pomarańczowe i zielone, plus różne kombinacje kolorów kwiatów.

Po przekwitnięciu nie ma aż takiej konieczności ścinania kwiatostanów jak w przypadku wrzosów (kwitną jesienią), ponieważ wrzośce bardziej się płożą i ciasno zakrywają glebę po latach uprawy.
Można je przycinać ograniczając im teren zarówno w pionie, jak też poziomo tnąc nożycami szpalerowymi.

Ulubiony żólty wrzosiec odm. "Golden Starlet"







Kwiaty wrzośców





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:54, 23 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Często spotkam w sprzedaży Erica gracilis (wrzosiec delikatny)

Niestety nie zimuje u nas w gruncie, ale zimą utrzymuje kolor (jeśli mamy go w kompozycjach doniczkowych).







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
danuta_ 21:23, 23 paź 2011


Dołączył: 20 paź 2010
Posty: 1300
Danusiu, czy są jakieś ciekawe wrzośców odmiany , które kwitną jesienią ?
____________________
pozdrawiam Danuta sosnowo
Gardenarium 09:07, 24 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jesienią kwitnie odmiana wrzośca delikatnego W obrębie tego gatunku znane są dwie odmiany botaniczne, różniące się terminem kwitnienia: E. gracilis var. hiemalis, kwitnąca na przełomie zimy i wiosny, oraz E. gracilis var. autumnalis, kwitnąca jesienią.

Ostatnio pojawiają się one w sprzedaży, niestety u nas nie zimują, ponieważ pochodzą z cieplejszych rejonów.





Wrzosiec delikatny zimą zachowuje kolor, dopiero wiosną robi się brązowy.




Istnieją gatunki i odmiany wrzośców do uprawy w gruncie, które kwitną o innych porach niż wiosna.

Wrzosiec popielaty (E. cinerea) kwitnie od czerwca do września np. odmiany 'Alba Major', 'Alfred Bowerman', 'C.D. Eason', 'C.G. Best', 'Eiddler's Gold' — liście złocistożółte (zimą w gruncie czerwienieją), kwiaty lilaróżowe; 'Golden Drop' — liście złocistożółte (zimą w gruncie czerwonomiedziane), kwiaty lilaróżowe, 'Golden Sport' — liście złocistożółte, kwiaty karminoworóżowe; 'Heidebrand' — kwiaty płomiennoróżowe; 'P.S. Patrick' — kwiaty ciemnopurpurowe z odcieniem rudawym; 'Pentreath' — kwiaty purpurowofioletowe i 'Summer Gold' — liście jasnozłocistożółte, kwiaty karmazynoworóżowe.

Wrzosiec rozpierzchły (E. vagans) kwitnie od lipca do września np. 'Holden Pink', 'Lyonesse', 'Mrs. D. F. Maxwell', 'St. Keverne', 'Hookstone Rosea'.

Wrzosiec - brukentalia ostrolistna - Erica spiculifolia "Balkan Rose" kwitnie VI-VII a nawet dłużej.

Erica tetralix - wrzosiec bagienny kwitnie VIII do IX.

Erica x watsonii - wrzosiec Watsona "Dawn" kwitnie od VII do IX (wrażliwy na mróz)

Pokusiłabym się o stwierdzenie, że do tej grupy można zaliczyć Erica carnea "Golden Starlet" którą mam w swoim ogrodzie i właśnie zaczyna kwitnienie, choć katalog podaje termin kwitnienia II-IV

Nie mam narazie lepszego zdjęcia (17 października)

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EkspertLeroy... 12:47, 31 paź 2011

Dołączył: 07 lip 2011
Posty: 82
Można jeszcze wyróżnić grupy wrzośców które zaczynają kwitnienie w grudniu i trwają do marca - kwietnia. Np. dużo odmian z gatunku właśnie Erica carnea o której jest wspomniane wcześniej. Np. Praecox Rubra czy Snow Queen.

Pozdrawiam,
Wojtek - LM
Joku 12:01, 05 lis 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12052
Miałam przed laty brukentalię. Ale jakoś krótko u mnie była. Sama nie wiem dlaczego się tak stało. Termin kwitnienia pomiędzy wrzoścami i wrzosami. Tworzyła piękny, widoczny z daleka łan różowych kwiatków. Chyba poszukam jej znowu. I już wiem gdzie ją posadzę.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
ewaglen 12:43, 29 sty 2012


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719
Mam zamiar kupować wrzośce przez internet. Jak się chce nabyć konkretną odmianę, to na naszym terenie raczej trudno. Powiedzcie, gdzie najlepiej zamawiać w sieci? Znacie pewne i prowadzące internetową sprzedaż szkółki?
____________________
Mój ogród - co dalej?
Gardenarium 13:19, 29 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musisz zamówić próbnie i jak ładne przyjdą dopiero ponowić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 18:45, 29 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Noemi zamówiła Golden Starlet przez internet i zgadzają się - tylko na razie są małe.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
bociek 19:45, 29 sty 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Ja zamawialam tutaj:


przesylka przyszla szybko, roslinki ladnie zabezpieczone, bez doniczek, ale naprawde solidnie przygotowane.

To bylo poznym latem, wiec nie wiem jak wrzosy, bo kupowalam tylko wrzosy, przetrwaja zime.
W tej chwili nie ma nic w ofercie - wiadomo, ale jest na stronie katalog roslin, wiec mozna sobie poogladac odmiany, ktore szkolka ma.
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies