Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Wrzosy - Calluna

Pokaż wątki Pokaż posty

Wrzosy - Calluna

Justyna 20:59, 14 kwi 2014


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Tak, chodzi o nadmiar wody.

Zakładałam wrzosowisko w ten weekend, podzielę się swoim doświadczeniem.
Było...

Staje się...


Na zdjęciu może tego nie widać, ale powstały trzy niewielki górki, tak 20-30 cm.
Uformowałam je nawożąc 9 taczek ziemi ogrodowej, do tego worek trocin, 5 worków po 80l kwaśnego torfu i 4 wiadra piasku.
Wrzosy przed posadzeniem moczyłam dwie godziny. Do towarzystwa dodałam azalię japońską, kiścień, tuję whipcord i klona japońskiego aureum. Dojdzie jeszcze Magnolia, pieris i kosodrzewiny. Zastanawiam się jeszcze nad trawami. Myślę o hakone, rozplenicy little boy, turzycy amazon mist i nie wiem co wybrać.
Posadzone odmiany:
Wrzośce - Golden Starlet, Vivellii,
Wrzosy - Peter Sparkes, Robert Chapman, Dark Beauty, Heidezwerg, J.H.Hamilton, Kinlochruel
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
reniutek 19:35, 23 sie 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Witam, moje wrzosowisko ma trzy lata, ale w tym roku większość wrzosów tak jakby uschła. Widać, że niektóre z gałązek są żywe. Czy macie jakiś pomysł jak uratować te wrzosy? Może przycią? Sądzę, że przyczyna paradokslanie mógł być nadmiar wody, ponieważ w tym roku w moim regionie pada prawie codzennie.
____________________
Mazan 22:26, 24 sie 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Reniutek

Wrzosy należy przycinać po przekwitnięciu, gdyż kwiaty uschną, a miejsce po nich wygląda niespecjalnie uroczo, natomiast pęd będzie rósł dalej - nad kwiatami widać miniwiechetkę - to wierzchołek wzrostu pędu. Usychanie może mieć dwie przyczyny:
a/ długotrwała susza,
b/ nadmierna wilgotność podłoża i wynikająca stąd jedna z chorób grzybowych.
Obu przyczynom trzeba zapobiegać. Gorzej, gdy mają rosnąć w nie swoim środowisku. Wówczas tylko przgotowanie podłoża ma znaczenie. Dla tych roślin bardzo ważnym czynnikiem jest odczyn gleby, gdyż bez mikoryzy nie przeżyją.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Anton1 22:46, 25 sie 2014

Dołączył: 24 sie 2014
Posty: 10

mam taras ze spadkiem, czy na tym można posadzić wrzosy?
kachat 23:20, 25 sie 2014


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Anton, myślę że jak najbardziej można Wrzosowiska często się robi na różnych podobnych nierównościach terenu, bardzo ładnie tam wyglądają.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Anton1 22:56, 28 sie 2014

Dołączył: 24 sie 2014
Posty: 10
Gardenarium napisał(a)
To zdjęcie bardzo lubię, to stare wrzosowisko i zdało egzamin, pod warunkiem, że je tniesz



jak nazywają się te dwie trawy na zdjęciu?
agam 07:58, 30 sie 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Ten biały to miskant chiński 'Variegatus", za nim miskant 'Gracillimus'.
____________________
Aga i Ogródek Agam
reniutek 18:04, 31 sie 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Mazan
Bardzo dziękuję za informacje. Przycinam moje wrzosy co roku zgodnie z zasadami/ czyli na wiosnę/, zasilam nawozem do roślin kwaśnolubnych i po trzech lata rośliny uschły. Chyba faktycznie wykonczyła je jakaś choroba grzybicza, która przyplątała się w związku z nadmiarem wody. Spryskałam je środkiem przeciwgrzybiczym. Przycinać je teraz, czy poczekać do wiosny?
____________________
Mazan 17:07, 04 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Reniutek

Trudno powiedzieć co się stało, ale jeśli nie są zdrewniałe /trudno się regenerują/ to może być tak, jak podejrzewasz. Przycinać można gdy nie ma obawy przymrozków - teraz byłoby ryzykowne takie cięcie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Fabiola 13:03, 06 wrz 2014


Dołączył: 16 lip 2014
Posty: 73
Moje wrzosowisko

____________________
Pozdrawiam Fabiola.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies