Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Gardenarium 01:03, 19 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mogą być za głęboko posadzone i postępuje opieńkowa zgnilizna korzeni (gnije nasada pędu)
Ta sytuacja powstaje gdy leży szmata (brezent), ziemia jest zwięzła, gliniasta, albo tuja jest posadzona za głęboko, albo wszystko naraz.

Linki jak to wygląda pooglądaj
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mikina34 21:50, 22 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Danusiu, dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź
Maty nie ma (jestem wyszkolona po lekturze Ogrodowiska), ziemia u nas nie jest najlepsza ale nie jest gliniasta więc to też nie to. Trochę mnie przestraszyła ta opieńkowa zgnilizna korzeni, sprawdziłam nasady i na szczęście to też nie to, ufff...
Ostatecznie postawiłam na zbyt głęboko posadzone, a raczej zbyt małą przestrzeń między dolnymi gałązkami, a ziemią (dosypywaliśmy ziemi na wiosnę, bo korzenie były bardzo płytko). Odkopałam u nasady i nad korzeniami, mam nadzieję, że teraz nie będą zbyt płytko.
Poczekam na efekt, szkoda żeby się zmarnowały, bo po zeszłej suchej zimie wypadły "tylko" 4, a zostało 96 więc jest co doglądać
PS.
A czy przyczyną może być podlewanie z węża zimną wodą? Oczywiście ziemi pod tujami, na razie woda tylko tak dostępna, od życzliwego sąsiada.
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Mazan 10:04, 23 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mikina34

Żeby upewnić się rozwiej wątpliwości:
a/ jakie nawożenie - rodzaj i ilość nawozu,
b/ jak jest z zasobnością podłoża.
Po kilku słowach wyjaśnień jedną z przyczyn może być nadmiar azotu w stosunku do fosforu i potasu. Rolnicy nazwali to wyleganiem. Nadmiar azotu zwiększa podatność na choroby, w tym przypadku mogło wystąpić nadmierne wydzielanie co pozwoliło rozwinąć się grzybom sadzakowym /czernienie gałązek/.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mikina34 10:52, 24 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Mazan, dziękuje za info.
Zrobiłam rachunek sumienia:
a/ nawożone były Vitalem i jeszcze jakimś preparatem, który pobudza roślinę do poboru pokarmu (nie znam dokładnej nazwy, mój O zajmuje się nawozami w rolnictwie i to coś od niego) Do tego dostały siarczan magnezu.
b/ zasobność podłoża może nie jest najlepsza, ale nie całkiem jałowa

Tak wyglądają na dziś, smutny widok... Ta wyrzucona tez tak "zaczynała



To może zostały przenawożone?
Dostają za mało wody? Ile to jest wystarczająco?

Kurcze, jak wstawiać zdjęcia żeby były w pionie?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Mazan 18:02, 24 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mikina24

Może nie przenawożone co przeazotowane. Wskazuje na to trawa, a przy niedoborze wody wzrasta stężenie soku, co może dać podobny efekt.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mikina34 08:47, 25 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Mazan,
w takim razie teraz tylko i wyłącznie podlewanie jak rozumiem?

Jak na nie patrzę to mam wrażenie, że mają za ciężkie głowy w stosunku do pnia
Mam nadzieję, ze się zregenerują i nie podzielą losu tamtej

Pozdrawiam i dziękuję
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Mazan 11:07, 25 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mikina34

Dobre "za ciężkie głowy". Po prostu nie mogą zdrewnieć i zachowują się podobnie do wysokich traw w ten sposób nawożonych.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mikina34 22:47, 26 sie 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Kochani,
znalazłam dziś takie cosi na jednej z gałązek tui? Co to ???
Wygląda jak skupisko jejeczek
I jak z tym walczyć jeżeli szkodliwe, a tak coś czuję, ze miłe nie jest

____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
sebastian_er 12:44, 04 wrz 2015

Dołączył: 04 wrz 2015
Posty: 1
Witam, przejrzałem 20 stron wątku, ale nie znalazłem podobnych objawów.
Posadziłem 2 lata temu 10 thuji, w tym roku na wiosnę dosadziłem z jednej i drugiej strony po 10 nowych. Prawa strona rośnie zdrowo, a cała lewa ma takie właśnie objawy, jest też zauważalny zahamowany wzrost (w porównaniu do strony prawej). Zauważyłem małe pajączki buszujące między gałązkami, może to mieć jakiś związek?
Jak im pomóc?



Mack 22:05, 29 wrz 2015

Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 1
Help
Ziemia jest ok torf z gnojem ( z pieczarek) ale juz przerobiona wiec nic zlego nie dzieje się przez nią.
Tak jest agrowłóknina ale przy drzewkachnie jest zakrywa w wiekszości przypadków tylko lekko kamyki przykryte.
Stosowane srodku magnusa 200sc z target a potem magnusa z sumin
i niedawno ze jeszcze byly pajeczyny to na welnowca z substrala
Te które zdechły na amen wyrwałem ale te co pozostały lekko dalej sie pogarsza i coraz bardziej usychają i juz nie mam za bardzo pomysłu jak na zdjeciu widac jak jeden po mału zdycha a obok normalnie wszystko ladnie sie rozwija tuja takze ziemia i agrowłóknina odpada. Atakowac dalej na przedziorka czy ten welniak to ten zabójca. Pierw mialem problem z nornicami robiły dramat przy tujach i je obwiniałem ze tuje zdychaja cóż myliłem się...
Ostatnie zdjęcia to w pojemnika które miały być do wsadzenia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies