Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Syla 22:11, 29 paź 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Bardzo dziękuję za pomoc od jutra działam dalej tzn pryskam
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
pogotowieogr... 23:44, 29 paź 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Obecnie Mospilan będzie mniej skuteczny. Zastosuj go w stęż. 0,04%+Superam
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 19:01, 16 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
malkul napisał(a)
Dziś witam się na smutno Zauważyłam że na trzech tujach mam czerniejące gałązki wyczytałam, że to jakieś choróbsko grzybiczne. I chciałam porady , co dalej, czym to najskuteczniej spryskać, podejrzewam też że zmianione gałązki musze obciąć i spalić. Proszę o poradę. I czy działać teraz czy czekac do wiosny, i czy podlewać mam dalej czy to skutek zbyt duzej ilości wody w glebie?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:02, 16 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Martek napisał(a)
Może tak być ,że za mokro .Grzyby przecież są z nadmairu wilgoci ,ale proszę się tak nie przejmować tuje to mocne rośliny szybko się regenerują .Można obciąć teraz to co szczerniało to już przecież jest martwe
Wiem ,że dużo pisze się o podlewaniu zimozielonych roślin w takie suche dni jak mamy teraz .Oczywiście tam gdzie nie ma deszczu czy śniegu ,ale trzeba pamiętać ,żeby woda była nie prosto z kranu ,żeby nie lać wodą po roślinie tylko na glebę i naidealniej z rana bo po 16-tej to już czasami przychodziły i mogą nadal "zaskakiwać"przymrozki .To chyba nie jest dobre podlać wieczorem ,a za godzine ściskający mróz ...
Naprawdę tuja to żywotnik często spotykany bo i jeden z łatwiejszych i mniej wymagjących nabytków naszych ogrodów .Należy więc się przedświątecznie wyluzować
Radosnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia życzę ,pozdrawiam Marta


Ja bym jeszcze dodała, że czerniejące gałązki to może być objaw obsikania przez psy lub koty. Tuje tak nie chorują. Przeanalizuj czy to możliwe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 19:25, 16 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Moje z leroy chyba wszystkie na wiosnę do wyrzucenia - śladu życia na nich nie ma i też sczerniały - ale to pewnie wina jakości
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
AgataAnna 16:06, 19 gru 2011


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Kochani bardzo proszę o radę.
Wiem , że teraz okres przedświąteczny i każdy ma na głowie co innego niż ogród.

Dziś kupiłam korę w tartaku i dosypywałam na rabatce pod tujami.
Zauważyłam, że w środku się osypują. Nie w każdym miejscu, ale na niektórych gałązkach igiełki porobiły się żółte i opadają. To dorosłe duże tuje - nie wiem jaka odmiana, obecnie mają wysokość ok. 2 m średnicę ok. 1,5 m. W sierpniu pierwszy raz były strzyżone od posadzenia . Rosną ok. 7 lat. Strzygłam je bo nie chcę żeby były wyższe i takie "potargane". Nie wiem czy przyczyną tego może być przesuszenie - co prawda ostatnio padało ale ogólnie jesień była sucha, tuje tylko raz podlewałam.
A może to jakiś szkodnik lub choroba. Jutro zrobię zdjęcia, bo dziś było już za późno.
Ten objaw zauważyłam już wcześniej u innej tujki, ona też była w tym roku pierwszy raz strzyżona od posadzenia , dodatkowo miała w tym roku dużo nasion i myślałam, że to dlatego traci w środku igły.
Ponieważ mam pryskać bukszpan od miodówki kupiłam Promanal . Czy można profilaktycznie popryskać Promanalem iglaki ?
Czy podlewać iglaki jeśli będzie kilka stopni powyżej zera?
Czy im to nie zaszkodzi kiedy w nocy temperatura spadnie poniżej zera.
Ogólnie po przymrozkach tuje zmieniły kolor i wydają mi się jakieś takie "biedne".

____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 16:39, 19 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tuje bardziej szyszkują jak jest suchy rok, a opadanie igieł w środku jest objawem naturalnym. Nawet podczas normalnej pogody. Jednak ja swoje rośliny zimozielone przez cały listopad i grudzień podlewałam., aby zgromadziły zapasy wody na zimę i lepiej mogły przetrwać zimę - one przecież transpirują.

Susza - to jest przyczyna Twoich problemów. Podlewaj póki na plusie jest, wtedy jeszcze zdołają pobrać wodę.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1194-podlewanie-roslin-iglastych-przed-zima
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgataAnna 18:51, 19 gru 2011


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Dziękuję Danusiu za pomoc.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
pogotowieogr... 21:03, 19 gru 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Wysokie temperatury sprawiły że wyległo się już pokolenie wiosenne miodownicy żywotnikowej

http://www.facebook.com/pogotowieogrodnicze
i to jest teraz główna przyczyna zasychania przyrostów tegorocznych
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 23:47, 19 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ale jeśli to stare w środku się obsypuje to nie miodownica jest przyczyną. U mnie objawy przez Ciebie pokazane pojawiły się w zeszłym roku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies