Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Gardenarium 11:16, 04 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czasem kwiaty hortensji wyglądają jakby zwiędły. Jak im się bliżej przyjrzymy, okazuje się że to choroba grzybowa i kwiat zagniwa. Widać puszysty nalot najpierw w kolorze białym przechodzącym w szary.
Porażone są także najbliżej położone liście. Czy to szara pleśń?







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pogotowieogr... 15:17, 04 lis 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
gardenarium napisał(a)
Czasem kwiaty hortensji wyglądają jakby zwiędły. Jak im się bliżej przyjrzymy, okazuje się że to choroba grzybowa i kwiat zagniwa. Widać puszysty nalot najpierw w kolorze białym przechodzącym w szary.
Porażone są także najbliżej położone liście. Czy to szara pleśń?








Czy można o jeszcze lepsze makro?tego nalotu
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 17:22, 04 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pogotowieogr... 18:13, 04 lis 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Warto zrobić analizę na zawartość Ca w glebie.(niewielki koszt)
To może wiele wyjaśnić.
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 18:31, 04 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te hortensje rosły w donicach, Już ich nie ma, rosną u mamy w gruncie. Chore łodygi i kwiaty wycięłam.
Podlałam Topsinem, tak na wyczucie i na szybko.
Wydaje mi się że to z powodu zagęszczenia i mokrej pogody dostały szarej pleśni. Były pędzone w szklarni, wydelikacone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:10, 16 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam takie zapytanie na maila:


Witam. Mam pytanie o chorobę mojej hortensji. Zaznaczam, że nie wiem jaki to gatunek, bo jestem początkującym ogrodnikiem i kupiłam piękną sadzonkę wiosną, o białych, okrągłych kwiatostanach, którą pani polecała na miejsce słoneczne. (oglądając zdjęcia w internecie nie wiem czy to bukietowa czy drzewiasta bo podobna do obu gatunków, a co się z tym wiąże nie wiem czy ją przyciąć i jak..).

Otóż hortensja pięknie kwitła, niestety po deszczach kwiaty robiły się błyskawicznie brązowe i schły.
Teraz to samo robi się z większością liści. Jestem przerażona, bo to jeden z piewszych kwitnących krzewów w moim nowym ogrodzie i bardzo bym nie chciała go stracić. Jak na razie oberwałam suche liście a pozostawiłam resztkę, ale i tak to co zostało, to ma brązowe i suche końcówki blaszek.

Wydaje mi się również że gałązki też się robią brązowe. Boję się, bo w moim rejonie pojawiła się szara pleśń i zaraza ziemniaczana przez którą straciłam kilka ładnych kilogramów pomidorów, czy to też nie zaatakowało hortensji?
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:12, 16 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proszę o zdjęcia, bo nawet nie wiemy jaka to hortensja. Potrzebne zdjęcia objawów choroby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
elf 20:37, 03 lip 2013


Dołączył: 26 kwi 2012
Posty: 237

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogród nie tylko bukszpanowy - część II





Danusiu proszę o pomoc bo moje hortensje umierają
____________________
elf http://www.ogrodowisko.pl/watek/2203-tam-gdzie-elfy-zimuja
Gardenarium 20:44, 03 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ugotowane, poparzone, podlewałaś w upale? Poobrywaj wszystkie listki zmienione, cieniuj krzew, obserwuj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
20:46, 03 lip 2013
to jeszcze ja przylatuje z moimi po diagnozę w zeszłym tygodniu ulewne deszcze teraz upały
w sobote ( dzis sroda) pryskałam wszystko topsin + confidor i zamiast poprawić sie to raczej sytuacja sie pogorszyła zdjecia z przed chwili


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies