Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

maria_kalino... 11:18, 20 lip 2015


Dołączył: 24 lis 2010
Posty: 808
Moja hortensja choruje.Mam ich 10 sztuk i tylko tej jednej coś dolega. Boję się żeby choroba nie przeniosła się na pozostałe.Potraktowałam wszystkie roztworem Karate, ale wygląda mi to na grzyba.Bardzo proszę o poradę.






____________________
Maria - Moje krzewy
Mazan 14:27, 20 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Maria_kalinowska

Kwiaty podpowiadają, że jest możliwy atak szarej pleśni. Liść niewyraźny. Jeśli masz róże sprawdź również ich płatki czy nie ma małych ok. 2 mm plamek koloru jasny brąz w późnieszym okresie kwiat wygląda jakby przekwitał i brązowieje. Stosować bravo/gwarant lub dithane 2x.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
maria_kalino... 19:06, 20 lip 2015


Dołączył: 24 lis 2010
Posty: 808
Pięknie dziękuję za szybką odpowiedź.Roztwór już mam gotowy, czekam na wieczorne ochłodzenie. Zaraz idę sprawdzić róże.


Pozdrawiam
____________________
Maria - Moje krzewy
Momoko 21:52, 22 lip 2015


Dołączył: 22 lip 2015
Posty: 19
Witam, mam już drugi rok problem z hortensją.
Przeczytałam wszystkie strony o chorobach, ale nie znalazłam podobnej do mojej.
Zauważyłam, że na początku lipca zaczynają zasychać kwiaty.
Z początku myślałam, że za ostre słońce i w tym roku zasłaniałam ją prześcieradłem, ale to nic nie dało.
Niektóre małe kwiaty, które się zrobiły brązowe to aż miały jak by otoczkę z pajęczyny.
Czy mam szansę na uratowanie.


To są zdjęcia z 7 lipca, ale jutro zrobię świeże.
____________________
Mazan 10:25, 23 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Momoko

Hortensje - jak i inne rośliny kwiatowe - bardzo łatwo infekuje szara pleśń. To właśnie jest również i w tym przypadku. Zastosuj się do wskazówek w postach wyżej, a jeśli stosujesz metody ekologiczne musisz je stosować wielokrotnie co kilka dni - min. 3x.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Momoko 21:27, 23 lip 2015


Dołączył: 22 lip 2015
Posty: 19
Mazan
Dziękuję.

Już opryskałam roztworem z gnojówki z pokrzywy 1:10.

Czy jeszcze w tym sezonie będzie widać poprawę?
____________________
Mazan 21:59, 23 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Momoko

Kwiaty będą dopiero w przyszłym sezonie jeśli zapanujesz nad chorobą. Teraz proponuję opryski ze skrzypu /jest pora zbioru/ z dodatkiem krwawnika. Możesz wykorzystać również napar z żółtlicy i przytulii - nawet nie trzeba zbytnio rozcieńczać. Oprócz właściwości ochronnych te zabiegi wzmocnią roślinę. Na szarą pleśń bardzo dobry jest octan wapnia, nie tylko zapobiega, ale również zwalcza grzyba. Trzeba stosować systematycznie podane sposoby co kilka dni, gdyż liście mają także jakiś niewyraźny kolor. Mając kompost zrób ANHK i także zastosuj. To pomoże Ci w utrzymaniu ogrodu w należytym stanie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Momoko 22:05, 23 lip 2015


Dołączył: 22 lip 2015
Posty: 19
Mazan
Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam.
____________________
hortensssja 17:30, 27 lip 2015

Dołączył: 27 lip 2015
Posty: 2
witam i proszę o pomoc
zakupiłam hortensje, zasadzone zostały w donicach, po 2 dniach wyglądały jak na zdjęciach, co może być przyczyną?
z tego co widze na zdjęciu zrobionym zaraz po zakupie i zasadzeniu już widać trochę zwiędłe kwiaty, potem zaczęły więdnąć w oczach i potem usychać, na łodygach są brązowe plamki, listki są czyste bez żadnych zmian.
Mazan 20:25, 27 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kwiaty zaatakowała szara pleśń. Plamy na pędach oznaczają możliwość zamierania pędów powodowaną przez tego grzyba.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies