Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Kiedy, jak i czym pryskać....

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedy, jak i czym pryskać....

kaisog1 22:11, 05 lis 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Słuchajcie... Nie wiem czy dobrze robię zakładając wątek (może powinnam o to pytać u siebie?) ale....

Chcę zrobić listę co, czym i kiedy pryskać, prewencyjnie i w razie choroby. Tu prośba wpisujcie czym co pryskać i w jakich terminach. Chodzi o wszystko, róże, warzywa, iglaki.... na grzyby, na robale.... preparaty bio i chemia.... Co Wam się przypomni a ja postaram się to zebrać w jakieś czytelne kategorie

____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 22:17, 05 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czuję, że nie da się zrobić uniwersalnej ściągi na wszystko.

Tyle roślin i chorób, jak nie wypali ten wątek to go skasujemy OK?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 22:35, 05 lis 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Ok

Danuś na wszystko może nie ale na tyle ile sie da.... Ja chętnie taką wiedzę spiszę Bo noga ze mnie okrutna
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Sebek 22:50, 05 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
gardenarium napisał(a)
Czuję, że nie da się zrobić uniwersalnej ściągi na wszystko.

Tyle roślin i chorób, jak nie wypali ten wątek to go skasujemy OK?


Danusiu - a jakbym przepisał tu tą ściągę od Ciebie co w maju dostaliśmy - chyba gdzieś ją jeszcze mam
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 23:06, 05 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja bym nie przepisywała, mamy eksperta Janusza, może on się wypowie w tej sprawie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pogotowieogr... 23:13, 05 lis 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86


Nie da sie przewidzieć zarówno populacji szkodników jak i wystąpienia chorób.
Są programy ochrony roślin,sygnalizacje PIORiN ale one się maja nijak do rzeczywistości.
Prowadzę sygnalizacje na podstawie przeglądów w ogrodach już od 5 lat
i zdarza się że wysoka populacja szkodnika w jednym roku a w następnym prawie go nie spotykam.
Na przykład 4 lata temu cinara curvipes na jodłach kalifornijskich w całym kraju,w następnym było moze 30% a w tym roku jeden przypadek. Ten rok można było nazwać przędziorkowym a w przyszłym może być urodzaj na choroby.
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 23:29, 05 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A czy w razie czego możemy się spodziewać sygnału np. zagrożenie przedziorkiem u ... roślin.
Mnie najbardziej interesuje program ochrony bukszpanów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pogotowieogr... 23:52, 05 lis 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
miodówka marzec/kwiecień imidachlopryd lancą doglebową np w fazie nabrzmiewania pąków
szrotówek kwiecień /maj imidachlopryd+tebukonazol również lancą

itd...
jak zacznę robić to na forach to mogę zapomnieć o dochodach z internetowego prowadzenia ogrodów


programy mam dla szkółek a indywidualnym zdecydowanie odradzam bo to i koszty wieksze
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 11:40, 06 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Róże

Skoczek różany (Edwardsiana rosae Linnaeus)

Ten szkodnik na bank pojawi się w czerwcu lub nawet maju. Spodziewając się, że zaatakuje nasze róże możemy wyprzedzić jego działania niszczące i opryskiwać jak tylko się pojawi.
Drugie pokolenie może pojawić się w sierpniu-wrześniu.

Na górnej stronie liści wzdłuż nerwu głównego pojawiają się białe kropki, plamki, potem pokrywają już cały liść. Na dolnej stronie liści jak je odwrócimy widzimy nawet gołym okiem małe larwy i osobniki dorosłe, które przy dotknięciu liścia jakby "skaczą".

W tym roku nie zauważyłam na swoich różach tego szkodnika. Być może z powodu mokrej pogody, bo on akurat lubi słoneczne i gorące stanowiska uprawy róż.

Skoczki wyglądają tak

Osobniki dorosłe wysysają soki i czasem liście opadają. Generalnie liście róż są bardzo zeszpecone, jakby marmurkowate.

Jaja zimują we wnętrzu młodych pędów. Aby się ich pozbyć przycinamy róże i pędy palimy.
Po wystąpieniu tego szkodnika opryskujemy preparatami o działaniu kontaktowym.
np. Fastac 100EC

Tak wygląda liść mało uszkodzony



Najważniejsze szkodniki i choroby róż
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pogotowieogr... 12:47, 06 lis 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
W ochronie bukszpanów przed tą koliszką najważniejsze są dwa terminy wczesna wiosna w czasie wylęgów (lancą doglebową) i końcówka lata na osobniki dorosłe(ze skrzydełkami)oprysk (ten uważam za najważniejszy). Jeżeli te terminy nie wyjdą to maj/czerwiec układowymi 2/3 razy
____________________
Janusz Zaremba
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies