Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Gardenarium 21:25, 17 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz je zrównać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magda19831 21:56, 17 mar 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Dziękuję Danusiu. A czy dołem podsadzić mniejsze sadzonki?

Gardenarium napisał(a)
Możesz je zrównać.
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
Gardenarium 08:13, 18 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te, co posadziłaś powinny były być gęściej, bliżej siebie. Łatanie teraz nie ma sensu. To co jest, niech się zabuduje.

Niektóre są krzywo posadzone, albo w nierównych odstępach. Porównaj je nieco jak się da, a by efekt wizualny był lepszy.

Także w niektórych miejscach są np. trzy niskie potem same wysokie. Trzeba było je mieszać i obracać tak, aby tworzyły zwartą ścianę. Ale to się robi podczas sadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:14, 18 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
krufka napisał(a)



Dzień dobry. Jestem tu zupełnie nowa, zielona, bez doświadczenia.
Proszę o sugestie i uwagi, czy z tymi bukszpanami da się jeszcze coś zrobić? Ponieważ likwidujemy stary żywopłot z bukszpanu, chciałabym wykorzystać jego składowe rośliny do aranżacji ogrodu w przyszłości. Zaczęłam sadzić poszczególne krzaki w donice, chciałabym jej jakoś doprowadzić do ładu-wiem, że dołem nic już raczej nie wyrośnie, ale jak pobudzić koronę do silnego wzrostu? Kiedy ciąć i jak bardzo?
Takich krzaczków będzie jeszcze "kilkadzieści", więc można poeksperymentować. Aha, no i w jakiej ziemi je sadzić?


Niwaki tylko da się zrobić, albo ściąć na 10 cm. od ziemi i czekać aż krzewy się odrodzą.
Sadź w zwykła ziemię ogrodową. Nie lubią mieć za mokro. Pozostawienie takimi jakie są, nie daje żadnego efektu przyjemnego dla oka. Ogołociły się bo rosły w żywopłocie, sprawdź czy są pączki na gałązkach. Jeśli są, to może powoli odbuduja się.
A jak nie ma, to zetnij, a z zielonych zrób sadzonki.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1222-bonsai-i-niwaki
http://www.ogrodowisko.pl/watek/899-niwaki-z-cyprysika
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/408-rozmnazanie-bukszpanow-z-sadzonek

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magda19831 10:20, 18 mar 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Tak to jest jak ślepy się bierze za sadzenie ;-( Zrobie z nimi porządek bo właśnie ta nierówność nie daje mi spokoju...

Gardenarium napisał(a)
Te, co posadziłaś powinny były być gęściej, bliżej siebie. Łatanie teraz nie ma sensu. To co jest, niech się zabuduje.

Niektóre są krzywo posadzone, albo w nierównych odstępach. Porównaj je nieco jak się da, a by efekt wizualny był lepszy.

Także w niektórych miejscach są np. trzy niskie potem same wysokie. Trzeba było je mieszać i obracać tak, aby tworzyły zwartą ścianę. Ale to się robi podczas sadzenia.
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
MartaR 12:40, 18 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Kochani na dziś mam zaplanowany zakup duzej ilości sporych bukszpan ów. Cały dzień pada i tak się zastanawiam czy lepiej przesadzać bukszpany jak gleba jest mokra czy sucha. Podpowiedzcie
skarabeusz 15:06, 18 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Marta, jak lubisz w deszczu kopać to kto ci broni
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Gardenarium 16:13, 18 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MartaR napisał(a)
Kochani na dziś mam zaplanowany zakup duzej ilości sporych bukszpan ów. Cały dzień pada i tak się zastanawiam czy lepiej przesadzać bukszpany jak gleba jest mokra czy sucha. Podpowiedzcie


W żadnym takim wypadku. Jak za mokra - w błocie nie sadź. Jak za sucha - to potem nie podlejesz. Ziemia powinna być wilgotna, ani mokra ani sucha.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
skarabeusz 16:30, 18 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
To ja też proszę o potwierdzenie lub powstrzymanie mnie od cięcia.
Czy taki okaz można formować w stożek? Bo jeśli tak, to będzie mój debiut i boję się, że zepsuję. Na pewno zacznę delikatnie.


____________________
Magdalena Enklawa w mieście
MartaR 18:32, 18 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Magda jak chcesz w stozek ciąć to kto ci broni

Dziękuję Pani Danuto. Odpuscilismy dzisiejsze wykopywanie , bo zrobilo się duże błoto i zastana wiało mnie właśnie czy wtedy ciężka gleba nie porozrywa delikatnego systemu korzeniowego bukszpanpw. Poczekam aż obeschnie. Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies