Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

MariuszG 21:44, 28 mar 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Danusia zawsze radziła, żeby nie nawozić roślin po przesadzaniu. Monty Don uważa, że krzewy praktycznie wcale nie potrzebują nawożenia, jeśli zapewniliśmy im w miarę dobre podłoże. A po mojemu, to możesz zacząć podlewać bukszpany florovitem pod koniec kwietnia.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
brzydula 10:09, 29 mar 2017

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Co to może być? Moje kulki bukszpanowe marniały. Wykopałam je z gruntu na jesień a tam w korzeniach mnóstwo mrówek i małych białych jajek. Jak to zwalczać. Czy te mrówki są przyczyną że krzewy padają ?
MartaR 16:41, 29 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Oj to ciezki wybor komu zaufac
Mazan 19:04, 31 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MartaR

Dylematu wielkiego nie widzę, ale to tylko moje zdanie. MariuszG w swoim komentarzu wyraził jedynie własne mniemanie, a pierwsze dwa zdania zawierają całą instrukcję.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
joannap1_ 13:26, 01 kwi 2017

Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 1
Witam. W zeszłym roku (gdzieś na początku lipca) dostałam od Cioci piękną kulę z bukszpanu. Potrzebowała ona miejsce w ogrodzie na basen, więc musieliśmy wykopać krzaczek i go przesadzić. Wydaje mi się, że przy przesadzaniu nie uszkodziliśmy korzeni. Niestety po zimie zauważyłam, że nasz niegdyś piękny okaz marnieje (żółknie?) i w porównaniu z innymi bukszpanami, które mają już świeże przyrosty ten jakby nie rósł. Kilka dniu temu podsypałam go nawozem biopon do bukszpanów. Mam pytanie: czy coś mogę jeszcze dla niego zrobić? Był naprawdę piękny i nie chcę, żeby zginął. Inne bukszpany są ciemnozielone ze świeżymi przyrostami a ten nic.


09:31, 05 kwi 2017
Witam
Mój żywopłocik po zimie tak wygląda
Czy to przemrożenie czy coś grzybowego?
Na jesień był ładny,żadnych oznak grzyba.
Po zimie zauważyłam te zbrązowienia na liściach.
Zywopłocik do zakrętu jest rudawy,dalej ładny zielony.
Przycięłam go.Został zastosowany miedzian,potem promanal.



Borbetka 14:50, 05 kwi 2017


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Chyba nawozu potrzeba.
____________________
borówcowy wizytowka
estre 16:25, 05 kwi 2017


Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 128
Posadziłam prawie setkę bukszpanów na żywopłocik jakieś dwa tygodnie temu. Teraz te młodziutkie, zielone pędy zółkna.
W jednym brzegi liści uschły całkiem.
Co robić? Dać im czas? Czymś spryskać?



____________________
Ogród w wersji mikro
17:53, 05 kwi 2017
Borbetka mój jest co rok dożywiany to na pewno nie to.Dziewczyny obstawiają przemarznięcie.Chodzi mi o potwierdzenie czy to może być coś grzybowego.
MariuszG 21:33, 05 kwi 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Estre, te młode zielone przyrosty świadczą o tym, że bukszpany przyjechały z Niemiec albo Holandii, albo skądkolwiek, to znaczy były trochę podpędzone . Młode przyrosty w naszym klimacie pojawią się dopiero za 2-3 tygodnie. To znaczy wtedy, kiedy miną największe przymrozki. Jeśli Twoje bukszpany miały te przyrosty już 2 tygodnie temu, to najprawdopodobniej podmarzły one którejś chłodniejszej nocy. Jeśli młode gałązki pożółkły, stały się beżowe i nie wyglądają na żywe będziesz musiała je usunąć. Ja bym na Twoim miejscu niczym ich nie pryskał, ani broń Boże nie nawoził, tylko poczekał. W tym roku się dobrze zakorzenią, a z przyszłą wiosną zaczną ładnie rosnąć.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies